Këshilla nga Përvoja Për t’i Dalluar Menjëherë Produktet me Cilësi të Ulët

0
49
©depositphotos

Fakt i çuditshëm: 50% e djathit që shihni në treg NUK është djathë fare. Për të përmbushur kërkesën, prodhuesit këto ditë po furnizojnë konsumatorët me produkte artificiale.

Për t’ju ndihmuar të shikoni për produkte origjinale, ne kemi gjetur disa truke të lezetshme që mund të përdorni kur të bëni pazar herën tjetër.

Djathi

©depositphotos

Truku më i mirë për të blerë djathin me cilësi të lartë është ky – nuhateni atë me hundën tuaj. Nëse djathi po pritet në banak, kërkoni që të provoni një copë para se të angazhoheni për blerjen dhe nuhatjen e djathit që do të blini. Nëse aroma mbetet dhe duket që ka cilësi të mirë, merreni. Është gjithashtu jashtëzakonisht e rëndësishme të lexoni etiketën. Djathi i përpunuar në pasterizim është më pak se 50% djathë dhe ndonjëherë nuk është aspak djathë.

Sipas raportimeve, prodhuesit e djathit po mashtrojnë konsumatorët duke shitur djathë të rremë të përpunuar. Ky lloj djathi duket i trashë dhe nuk shkrihet fare.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet janë fruta të shpejta të shijshme dhe shtojnë një aromë të hollë në ushqimet tuaja, por ato gjithashtu nuk qëndrojnë të freskëta për shumë kohë. Pasi të merren nga fermat, ata priren të prishen me të vërtetë shpejt. Për t’u siguruar që i blini ato të duhurat, shmangni blerjen e atyre që kanë një kokë të zbehtë ose arna mbi to.

Provoni t’i shtypni ato me gishtin tregues dhe gishtin e madh. Nëse luleshtrydhet janë të forta dhe preken pak nga presioni, ky është lloji perfekt. Nëse presioni e mbledh atë, fruti është i pjekur tepër.

Është më mirë të shmangni luleshtrydhet me njolla të bardha ose të gjelbërta mbi to. Mbani në mend se ajo që ka më shumë rëndësi kur kërkoni luleshtrydhe të mirë nuk është forma, por era. Luleshtrydhet në formë të çuditshme gjithashtu mund të jenë të shijshme, thjesht nuhatini dhe nëse ia vlen, shtojini ato në karrocën tuaj!

Domatet

©depositphotos

Kur blini domate – hapi i parë është padyshim të kërkoni të meta dhe njolla nga jashtë, por ndonjëherë mund të jetë mashtruese. Shtrydhni domaten dhe shikoni nëse i reziston presionit. Nëse mbetet e fortë, vazhdoni ta nuhatni. Një domate me aromë është ajo që duhet të merrni dhe duhet të qëndroni larg atyre që vështirë se kanë erë.

Qumështi

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ka shumë mënyra se si mund të kontrolloni cilësinë e qumështit. Së pari, merrni disa pika dhe fërkojini me gishta. Nëse ndjehet si sapun ose shumë i teksturuar, qumështi është adulteruar dhe nuk është i pastër.

Për një kontroll më të mirë të cilësisë, vendosni pak qumësht në një enë dhe shtoni 2 lugë kripë. Nëse qumështi kthehet në blu, është me cilësi të ulët dhe prodhohet me kimikate.

Shija ka rëndësi gjithashtu. Mbani mend se qumështi i vërtetë është natyrisht i ëmbël, kështu që nëse qumështi që po blini ka shije të ndryshme, me siguri nuk është një ide e mirë ta blini atë.

Buka

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Kontrolloni për xhepat e ajrit kur blini bukë. Një bukë me madhësi të ndryshme të flluskave është lloji më i mirë. Koret duhet të jetë e freskëta, jo të forta. Për të kontrolluar cilësinë, shtypni bukën dhe shikoni nëse ajo kthehet përsëri në vend. Një copë bukë e mirë është e gjallë dhe ka pak lagështi në të.

Mjalti

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Për të dalluar mjaltin e rremë nga mjalti i mirë, ekzistojnë shumë teste të thjeshta, të cilat mund t’i provoni në shtëpi. Vendosni një pikë mjalti në gishtin e madh dhe shihni nëse rrëshqet. Nëse vepron menjëherë, mjalti është i rremë. Nëse qëndron, është i pastër.

Ose, ju mund të merrni 2 gota ujë dhe t’u shtoni atyre një lugë mjaltë. Lëreni mjaltin të ulet dhe vëzhgojëni. Nëse shihni që mjalti po shpërndahet në ujë, ai është i rremë dhe i pasur me sheqer. Nga ana tjetër, nëse mbetet ende në fund, është me cilësi të mirë.

Vezët

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Për të vërejtur vezë me cilësi të mirë në dyqan, mund të mbështeteni në paketimin e tyre. Vezët e shkallës AA janë cilësia më e mirë e vezëve që mund të merrni dhe nëse i gjeni në dyqane, mund t’i blini ato pa menduar dy herë. Shkalla A vijon më pas, pastaj B. Çdo gjë tjetër përveç këtyre duhet të lihet pa blerë.

Nga ana tjetër, në rast se blini vezë të lira pa paketim, ju mund të kontrolloni cilësinë e tyre duke vëzhguar lëvozhgën e tyre të jashtme. Duhet të jetë me shkëlqim dhe të ketë një strukturë të lëmuar. Rekomandohet gjithashtu të blini vezë të ruajtura në frigoriferë mbi ato që janë mbajtur jashtë. Kontrolloni vezët për çarje.

Ju gjithashtu mund të kontrolloni freskinë e vezëve duke shikuar strukturën e vezes. Nëse është e fortë dhe e rrumbullakët, është e freskët, por nëse hollohet ose ka një shtresë transparente në të verdhë të verdhë, shanset janë se veza është mjaft e vjetër.

Mishi

© Pixabay.com © Pixabay.com

E lira nuk është gjithmonë më e mira dhe ky rregull vlen edhe për mishin. Kur bëhet fjalë për cilësinë e mishit, kushtojini vëmendje se nga cila pjesë është.

Sipas raportimeve, mishi i mirë vjen nga brinjët dhe shpatullat. Këto janë në anën e shtrenjtë, por ato gatuhen më mirë, më shpejt dhe janë më lehtë për tu konsumuar. Kur blini, sigurohuni që të kontrolloni për mavijosje dhe gunga. Mishi nuk duhet të jetë shumë i thatë ose shumë i lagësht dhe duhet të nuhasë pak acid. Ngjyra e tij duhet të jetë e gjallë dhe cilësia nuk duhet të jetë shumë e butë ose e vështirë për prekje.

Peshku

© Pixabay.com © Pixabay.com

Sado e çuditshme të duket shikoni në sytë e peshkut që po blini për të kontrolluar cilësinë e tyre. Nëse sytë janë të qartë dhe me shkëlqim, peshku është i freskët. Gusha e tij duhet të jetë e ndritshme dhe nuk duhet të ketë një erë të thartë. Nëse nuk jeni duke blerë peshk të tërë dhe vetëm copa të prera të lirshme, kontrolloni peshoren dhe sigurohuni që ato janë të forta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here