Soda e Bukës Nuk Përdoret Vetëm në Kuzhinë, Ajo Zëvendëson edhe Pastruesit e Kushtueshëm

0
288
©depositphotos

Tregu modern është plot me produkte të ndryshme pastrimi që mund të dëmtojnë shëndetin tonë. Megjithatë ju mund të gjeni lehtësisht në kuzhinë një pastrues absolutisht të sigurt i cili, për më tepër, është i aftë të krijojë një mrekulli të vërtetë në shtëpinë tuaj.

Ne ju ftojmë të mësoni rreth disa mënyrave të përdorimit të sodës së bukës që do të ndihmojnë në shmangien e pastruesve të kushtueshëm.

Dysheku

©depositphotos

Kjo mënyrë e pastrimit të një dysheky do të largojë papastërtitë, djersën, qelizat e vdekura të lëkurës, pluhurin dhe aromat e pakëndshme.

Së pari, pastroni të gjithë dyshekun. Pastaj, shpërndani në mënyrë të barabartë 1 paketë sodë buke (nëse dëshironi, mund të shtoni 10-15 pika vaj esencial) në të gjithë sipërfaqen e tij. Lëreni dyshekun të mbuluar me të gjitha për disa orë, mundësisht për një ditë. Pastaj pastroni me vakum me kujdes për të mbledhur të gjithë sodën e bukës.

Tapeti dhe mobiljet e buta

©depositphotos

Merrni një enë dhe përzieni 1 lugë gjelle sodë buke dhe 1 lugë gjelle pluhur larës (opsionale). Më pas hidhni 1 filxhan ujë të ngrohtë të zier dhe shtoni 4-5 lugë gjelle uthull 9%. Përzierja shkumon në mënyrë aktive, prandaj përdorni një enë më të madhe për ta përgatitur. Përzieni tërësisht gjithçka, dhe derdhni tretësirën në një spërkatës uji.

Patroni qilimin ose mobiljet e buta. Spërkatni solucionin që rezulton për 5-10 sekonda, pastaj hiqni lëngun me një sfungjer (nëse është e nevojshme, fërkoni zonat problematike). Përsëriteni derisa të merrni rezultatin e dëshiruar, por sigurohuni që lëngu të mos e thithë pëlhurën.

E rëndësishme: Soda e bukës dhe uthulla mund të përdoret për çdo pëlhurë, përveç natyrore.

Përfitimet nga soda e bukës:

  • Çmim i ulët.
  • Absolutisht jo toksike.
  • Thith papastërtitë dhe lagështinë.
  • Zëvendëson shumë produkte pastrimi.
  • Heq aromat e pakëndshme.
  • Mund të vrasë shumë mikroorganizma.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here