Unë Bëra Streçing 10 Minuta Çdo Ditë dhe Mos i Besoni po Deshët Ndryshimet që Ndodhën!

0
131
©shutterstock ©shutterstock

Që nga klasa e parë në shkollën fillore, kam dëgjuar shumë gjëra të mira rreth ushtrimeve të tendosjes, por unë nuk i kam marrë seriozisht në atë kohë.

Kur bëra 30 vjeçe, fillova të provoja dhimbje në shpinë herë pas here. Asnjë ilaç që mora unë nuk do të më ndihmonte, kështu që më duhej të kërkoja zgjidhje të tjera për këtë problem. Atëherë unë vendosa të bëja një eksperiment dhe të përfshihja shtrirjen në rutinën time të përditshme.

Unë shtrija muskujt e mi për 10 minuta në ditë për një muaj dhe tani unë mund të shoh disa ndryshime të papritura në trupin tim.

Sidomos për ju, unë do të doja të ndaja rezultatet që kam përjetuar pas këtij eksperimenti dhe me të vërtetë shpresoj të inkurajoj lexuesit tanë të ndjekin shembullin tim.

Rutina ime e të ushtruarit:

© depositphotos.com

Përkulja kokë-këmbë: Uluni në dysheme me këmbën e djathtë të shtrirë në anë, me gjurin e majtë të përthyer dhe me këmbën tuaj të majtë pranë pjesës së brendshme të kofshës së djathtë.

Përkuluni në anën e djathtë dhe kapni këmbën tuaj të djathtë me të dy duart. Mbajeni për 60 sekonda, pastaj ndryshoni anë.

Pozicioni i bretkosës: Uluni në dysheme me këmbët tuaja nën të pasme dhe gjunjët larg njëri-tjetrit. Mbani këmbët në dysheme, ngrini të pasmet tuaja dhe shtrini duart tuaja përpara në dysheme sa më shumë të jetë e mundur.

Këmbët të ndahen nga njëra-tjetra derisa të ndjeni një shtrirje tek kofshët. Qëndroni në këtë pozicion për 2 minuta.

© depositphotos.com

Pozicioni kobra: Shtrihuni në stomak. Shtrini këmbët dhe vendosni duart në dysheme poshtë shpatullave. Ngrini pjesën e sipërme të trupit nga dyshemjae, duke drejtuar bërrylat. Qëndroni në këtë pozicion për 2 minuta.

© depositphotos.com

Vendosini duart dhe këmbët në dysheme në një largësi prej njëra-tjetrës sa gjërësia e shpatullave. Mbani krahët dhe këmbët drejt dhe qëndroni në këtë pozicion për 2 minuta.

© depositphotos.com

Shtrirja e shtyllës kurrizore: Uluni në dysheme dhe shtrijini të dyja këmbët para jush. Përkulni gjurin tuaj të majtë dhe vendosni bërrylin tuaj të djathtë mbi të.

Vendoseni dorën tuaj të majtë në dysheme pas jush dhe shikoni prapa supit të majtë. Qëndroni kështu për 60 sekonda, pastaj ndryshoni anët dhe përsëriteni.

Rezultatet:

Kam filluar të fle më mirë.

© melbarutot / instagram © lenja_007 / instagram

Dhimbja e shpinës nuk ishte problemi im i vetëm përpara eksperimentit. Unë gjithashtu kisha probleme mjaft të bezdisshme gjumi. Pagjumësia, gjumi i trazuar, ndjenja e rraskapitjes pas zgjimit – këto fjalë ishin të njohura për mua. Por unë me të vërtetë nuk e prisja që shtrirja të mund të më ndihmojë të pushoja me një gjumë të qetë.

Rezulton se shtrihja para gjumit mund të lehtësojë tensionin e muskujve dhe të parandalojë dhimbje që ndërpresin gjumin. Kur nuk ka asgjë që t’ju shqetësojë gjatë natës, cilësia e gjumit tuaj përmirësohet dhe ju ndiheni më të freskët në mëngjes.

Pra, jo më shumë çaj kamomil për mua, shtrirja është mjeti më i mirë!

Më në fund ndjeva trupin tim.

 

 

Natyrisht, shtrirja është mënyra e përsosur për të bërë trup. Por kjo nuk është kjo çështja. Për mua, stërvitjet e shtrirjes janë bërë një mënyrë për të rikthyer përsëri trupin tim.

Kur qëndroni gjthë ditën ulur, nuk i ndjeni fare këmbët në shtëpi. Kështu ndodhi me mua. Por kur fillova të ushtrohesha, kuptova se trupi im kishte nevojë për vëmendjen time më shumë sesa mendoja.

Kjo vetëdije më lejoi të vazhdoja të ushtruarit në një mënyrë më të zgjuar, duke punuar me ato muskuj që ishin më të dobët dhe duhej të tendoseshin.

Ndihem më pak e ngadaltë.

 

 

E kisha të vështirë të qëndroja zgjuar gjatë ditës së stërgjatë dhe të lodhshme të punës. Rreth mesditës, ndjehesha aq e ngadaltë dhe letargjike saqë gjithçka që mund të bëja ishte të përpiqesha të mendoja për një vend ku mund të flija e qetë, ndërsa shefi im ishte i zënë me gjëra të tjera.

Ushtrimet e shtrirjes mbi tavolinën time për 10 minuta në ditë më ndihmuan të rrisja ndjeshëm nivelin e energjisë. Unë nuk ndihem më dembele. Përkundrazi, produktiviteti im në punë është përmirësuar dhe unë e kam adoptuar edhe zakonin e të ecurit gjatë pushimit të drekës. Mirupafshim lodhja ime e mesditës!

Më është larguar dhimbja e shpinës.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Dhimbja e vazhdueshme në kurrizin tim është ajo që më bëri të filloja këtë eksperiment. Gjithmonë kam dëgjuar se shtrirja ndihmon në shërimin dhe parandalimin e dhimbjeve të shpinës duke forcuar muskujt dhe duke zvogëluar rrezikun e tendosjes së muskujve.

Çuditërisht, ishte e vërtetë.

Si një një person që qëndroja ulur, që praktikisht nuk ka kohë për të bërë një stërvitje të plotë çdo ditë, unë zgjodha diçka që mund të zvogëlonte ngurtësinë në kurrizin. Rezultoi që shtrirja ishte zgjidhja perfekte.

Pas një muaji ushtrimesh, më në fund ndihesha e lehtësuar – dhe nuk kam më dhimbje. Përveç kësaj, muskujt e mi janë bërë më të fortë dhe nuk ka më nyje në shpatullat e mia.

Rezultatet e mia laboratorike janë përmirësuar.

© depositphotos.com

Disa studime tregojnë se ushtrimet e shtrirjes gjithashtu ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe mbajnë nivelet e glukozës në kontroll duke parandaluar forcimin e arterieve dhe rritjen e rrjedhjes së gjakut në të gjitha organet e brendshme. Kështu që vendosa ta provoja edhe këtë pikë.

Para eksperimentit, nuk më interesonte vërtet shëndeti. Mungesa e ushtrimit të rregullt, zakonet e dobëta dietike dhe stili i jetës swdentare – të gjitha kontribuonin në nivelin e lartë të kolesterolit dhe sheqerit. Megjithatë, shtrirja në baza rutinore më ndihmoi shumë – rezultatet e testeve të mia të gjakut u kthyen në normale.

Ekuilibri im është përmirësuar.

 

 

“Shtrirja mund të parandalojë ngurtësimin e muskujve dhe do t’i sjellë trupit tuaj përsëri ndjenjën e balancimit,” kjo është ajo që kam lexuar një muaj më parë.

Epo, më duhet të them se kam pasur disa probleme me koordinimin në të kaluarën – nëse qëndron ulur në karrige gjatë gjithë ditës, nuk mund të kesh një ndjenjë të përsosur të ekuilibrit, apo jo?

Megjithatë, ndjeva se diku kishte një gabim kur u përpoqa të ngisja një biçikletë disa vjet më parë. Unë thjesht nuk munda të mbaj ekuilibri.

Sot, thjesht nuk mund ta kuptoj pse një detyrë e tillë e lehtë ishte kaq e vështirë për mua dhe unë jam krenare të them se më në fund i tregova gravitetit se kush është bosi!

Ndihem më pak e stresuar.

Kur jeni duke përjetuar stres, ka një shans që muskujt tuaj të jenë të tensionuar. Kjo quhet psikosomatikë. Në teori, kjo duket shumë e ndjeshme, por kurrë nuk do ta kisha menduar se shtrirja funksionon më mirë se çdo sedative.

Unë e kam përmendur tashmë se produktiviteti im në punë është përmirësuar. Por kjo nuk ndodhi vetëm për shkak të rritjes së energjisë. Shtrirja gjithashtu më ka ndihmuar të qetësoj mendjen time dhe të kthej ndjenjën e mirëqenies.

Kjo qetësi mendore më ka ndihmuar të ndihem e relaksuar dhe të punoj me një mendje të qartë, pa ndonjë mendim të bezdisshëm apo negativ.

Nuk kam më ftohtë gjatë gjithë kohës.

© tdiehl1 / instagram © hand / instagram

Ju ndoshta e dini që shtrirja rrit furnizimin me gjak në indet e muskujve tuaj. Megjithatë, unë personalisht nuk e kisha idenë se ky përfitim do të kishte të bënte jo vetëm me muskujt e mi, por edhe me të gjitha organet e mia të brendshme dhe pjesët e trupit.

Pa lëvizur shumë, gjithmonë e ndjeja veten të ftohtë, sidomos në duart dhe këmbët. Çfarëdo që unë bëja për t’i ngrohur ato nuk punonin në afat të gjatë – pëllëmbët e mia ngriheshin përsëri pas disa minutash ushtrime.

Ushtrimet më kanë lejuar të përmirësoj transportimin e oksigjenit dhe të gjakut të pasur me lëndë ushqyese në tërë trupin. Tani, ky qarkullim më i mirë më ndihmon të mbaj normale temperaturën në të gjitha pjesët e trupit tim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here