10 Gatime të Shijshme që Përgatiten në Pak Minuta

0
65
©Marina Ivanova

Ndonjëherë në mëngjes nxitojmë aq shumë për të shkuar në punë herët sa nuk kemi kohë për të bërë mëngjes ose, përkundrazi, shkojmë në shtëpi aq të lodhur sa nuk kemi forcë për të gatuar. Në këto momente, pjatat që mund të përgatisni në vetëm 10 minuta janë të dobishme.

Ne kemi gjetur për ju pjatat më të shijshme që edhe një kuzhinier fillestar mund të gatuajë.

Sallatë me mollë, shegë dhe bajame

Do të ju duhet:

 • 6 gota me bimë aromatike të freskëta.
 • 1 filxhan bajame.
 • 2 mollë.
 • 1/2 filxhan djathë feta.
 • 3/4 kokrra shege.

Për veshjen:

 • 1/3 filxhan majonezë.
 • 1/4 filxhan qumësht.
 • 3 lugë sheqer.
 • 4 lugë uthull molle.
 • 1 lugë lëng limoni.
 • 2 lugë fara susami.

Përgatitja:

Në një tas të madh, trazoni së bashku bimët, bajamet e copëtuara, mollët dhe djathin feta, dhe kokrrat e shegës. Në një tas të vogël, tundni majonezë, qumësht, sheqer, uthull, lëng limoni dhe fara susami. Përziejeni sallatën. Pjata është gati!

Sanduiç me qiqër, avokado dhe boronicë

© kitchenmag

Do të ju duhet:

 • 425 g qiqra të ruajtura.
 • 1 avokado e madhe e pjekur.
 • 2 lugë me lëng limoni të shtrydhur fllad.
 • 1/2 filxhan boronicë e thatë.
 • 1 tufë rukola.
 • 6 feta bukë.
 • Kripë dhe piper për shije.

Përgatitja:

Lani dhe thani qiqrat, më pas shtypini në një tas mesatar me një pirun. Shtoni avokado dhe vazhdoni ta shtypni derisa brumi të bëhet homogjen, por mos e ktheni në pure, lereni të ketë disa copa qiqra, pra të jetë më i shijshëm. Shtoni lëng limoni dhe boronicë. Hidhni kripë dhe piper për shije, përziejini.

Skuqni fetat e bukës, përhapni brumin sipër. Shtoni rukolën dhe mbulojeni me fetë e dytë.

Vezë të pjekura në domate

Do të ju duhet:

 • 4 domate të mëdha.
 • 3 vezë.
 • 100 g djathë.
 • 2 lugë gjelle të bimëve të freskëta.
 • Piper i bluar dhe kripe per shije

Përgatitja:

Lani domatet dhe pritni majat. Merrni tulin e domateve me një lugë çaji. Rrihni vezët me djathin e integruar. Shtoni bimët e freskëta të copëtuara imët (mund të përdorni kopër dhe majdanoz ose koriandër). Hidhni me kripë dhe piper. Hidhni masën e përgatitur në domate dhe mbulojini ato me “majat” e tyre (majat që keni prerë më parë).

Piqni me fuqi të plotë në mikrovalë për 3 minuta. Ju bëftë mirë!

Qull arre dhe banane

© kitchenmag

Do të ju duhet:

 • 1 banane
 • 30 g bajame.
 • 20 g fara liri.
 • 10 g shqeme.
 • 1 vezë.
 • 1 e bardhe veze.
 • 50 ml qumësht.
 • Kanellë për shije.

Përgatitja:

Shtypni bananet me një pirun derisa të merrni një pure. Grini lehtë shqemat, bajamet dhe farat e lirit. Vendosni përbërësit në një tenxhere, shtoni vezën, të bardhën e vezës, qumështin dhe trazojini mirë. Ngrohni përzierjen në nxehtësi mesatare, duke e përzier ngadalë për 5-7 minuta. Kur ta shërbeni, spërkatni pak kanellë dhe zbukurojeni me arra sipas dëshirës tuaj.

Tost i ëmbël me mjaltë dhe lajthi

Do të ju duhet:

 • 3 lugë gjelle lajthi.
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri.
 • 2 feta bukë gruri të plotë.
 • 3 ëugë gjelle kos grek.
 • 2 lugë gjelle mjaltë.
 • Kripë dhe piper për shije.

Përgatitja:

Prisni lajthitë imët dhe hidhini ato në vaj ulliri. Hidhni kripë dhe piper.
Përhapni kosin grek mbi bukë, vendosni lajthi sipër dhe hidhni pak mjaltë. Ju bëftë mirë!

Salmon me salcë mustarde dhe panje

Do të ju duhet:

 • 2 fileto salmoni.
  1 lugë gjelle kokrra sinapi.
 • 1 lugë gjelle mustardë.
 • 1 lugë gjelle shurup panje.
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri (i rafinuar).
 • Kripë dhe piper për shije.

Përgatitja:

30 minuta para gatimit, hiqni salmonin nga frigoriferi për ta sjellë atë në temperaturën e dhomës. Nxehim furrën në 200 ° С. Vendosni një fletë letre pjekjeje dhe pastroni me vaj. Lyejeni peshkun me një peshqir letre, sezonin me kripë dhe piper. Vendoseni në tabaka me lëkurën poshtë. Përziejeni në mustardë, vaj dhe shurup, hidheni mbi peshk. Piqeni për 10 minuta, pastaj shërbejeni.

Supë diete me avokado

© kitchenmag

Do të ju duhet: Për veshjen:

 • 70 g shqeme.
 • 180 ml ujë.
 • Një grusht koriandër të freskët.
 • 2 lugë gjelle lëng limoni.
 • Kripë dhe piper për shije.

Për supë:

 • 2 avokado të pjekura.
 • 400 ml qumësht kokosi.
 • 2 thelpinj hudhre
 • Kripë dhe piper për shije.

Përgatitja:

Zhytini shqemat në ujë të nxehtë për 7 minuta. Kulloni ujin. Përziejini shqemet dhe koriandrën me ujë, lëng limoni, kripë dhe piper derisa të ketë qëndrueshmërinë e puresë. Thërrmoni hudhrën ose grijeni imët. Përziejeni avokadon, hudhrën dhe qumështin e kokosit, sezonin me kripë dhe piper. Nëse keni ndërmend ta hani supën të nxehtë, hidheni në një tenxhere dhe ngroheni. Para se të shërbeni, shtoni salcën dhe zbukurojeni me cilantro.

Makarona Soba me bizele, borzilok dhe parmixhano

© kitchenmag

Do të ju duhet:

 • 170 g makarona soba.
 • 1 lugë gjelle me vaj susami.
 • 3/4 filxhan bizele jeshile (mund ta përdorni të ngrira).
 • 1 lugë salcë tamari (ose salcë soje).
 • 1 filxhan borzilok i freskët.
 • 1/2 filxhan djathë parmixhano të integruar.
 • Spec i kuq.
 • Piper i zi dhe lëng limoni për shije.

Përgatitja:

Përgatitni petë soba sipas udhëzimeve në paketim. Kur të mbarojnë, hiqini ato nga tenxherja. Mos e hidhni ujin, ruajeni atë për të gatuar bizelet. Lani lehtë makaronat, vendosini në një enë, shtoni vaj susami, përzieni dhe lërini mënjanë. Përgatitni një tenxhere me ujë dhe akull. Vendoseni pranë tenxheren. Gatuajini bizelet për një minutë, kullojini dhe sojini në tenxhere me ujë akulli.

Kur bizelet të jenë të freskëta, thajini dhe shtoni ato në tenxhere me makaronat. Shtoni salcën tamari, borzilokun, djathin, specin. Përziejini mirë. Shuaj me lëng limoni dhe shërbejeni.

Sallatë karrota, mollë dhe shegë

© kitchenmag

Do të ju duhet:

 • 2-3 karota të mëdha.
 • 1 mollë e madhe.
 • 1 lugë gjelle lëng limoni.
 • 2 lugë mjaltë.
 • 2 lugë majonezë.
 • 1/4 filxhan rrush të thatë.
 • 1/4 filxhan boronicë e thatë.
 • 1/2 filxhan kokrra shege.

Përgatitja:

Grijeni karotën, qëroni mollën dhe priteni në copa. Ruani gjithçka në një enë të madhe. Trazojeni mirë. Shtoni mjaltë, majonezë, boronicë, rrush të thatë dhe përziejeni. Hidhni sipër kokrrat e shegës dhe shërbejeni.

Kivi me kos natyral dhe biskota

© kitchenmag

Do të ju duhet:

 • 400 g kos natyral.
 • 8 kivi.
 • 8 biskota krokante.
 • 4 lugë të vogla sheqer.

Përgatitja:

Qëroni kivit dhe pritini në copa. Rrihni kosin me sheqer. Shtroni kivit dhe kosin në një gotë ëmbëlsirë. Sasi e vogël në biskota të bluara dhe shërbejeni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here