10 Mënyra për të Zgjidhur Problemet e Zakonshme në Kopështin Tuaj

0
27
© photojournal65 / Pixabay, © Lynda Sanchez / Pexels

Kur bëhet fjalë për të punuar në zonat e gjelbërta të shtëpisë, shumë prej nesh kërkojnë zgjidhje praktike që mund të bëhen me elemente lehtësisht të arritshëm. Për shembull, të kesh milingona në kopsht është e bezdisshme, veçanërisht nëse ato fillojnë të hanë bimët tona të preferuara.

Para se të ndodhë kjo dhe pa pasur nevojë të shkoni të blini një produkt për t’i mbajtur larg, ka zgjidhje të tjera, të tilla si karremat e lëvozhgës së agrumeve. Në të njëjtën mënyrë, është e mundur të zgjidhet një seri tjetër konfliktesh shtëpiake vetëm me disa elementë tashmë të disponueshëm në shumicën e shtëpive.

Ne dëshirojmë të ndajmë me ju disa alternativa për të luftuar problemet e zakonshme të kopshtit me sende që janë lehtësisht të pranishme. Përveç kësaj, tek bonusi do të gjeni ide për t’i dhënë disa mbetjeve një shans tjetër, për shembull, farat e avokados.

Kombinimi kundër kërpudhave

© Couleur / Pixabay , © Maison Boutarin / Pixabay , © Karolina Grabowska / Pexels

Në një moment bimët tona mund të sulmohen nga një lloj organizmi dhe konsiderohet se më shumë se 8,000 lloje të kërpudhave prodhojnë sëmundje në to.

Për të luftuar kërpudhat, mund të përdorni një recetë që konsiston në thërrmimin e një kilogram qepë, një kokër hudhër (të dy përmbajnë squfur, një element që mund të kontrollojë këtë problem dhe të largojë disa dëmtues) dhe gjysmë sapun në 10 litra ujë . Përzierja duhet të kullohet dhe pastaj mund të përdoret në formën e ujitjes pa u holluar.

Largoni macet me agrumet e kopshtit 

© MarPockStudios / Pixabay , © fotoblend / Pixabay

Një numër i madh i felinëve e sheh të pakëndshme erën e frutave agrume si portokalli, limonët dhe aroma të ngjashme, deri në atë pikë sa ka edhe mjete kundër larjes së maceve që përmbajnë këto esenca. Konsideroni se kjo mund të jetë e dobishme për të parandaluar që macja juaj të mos dëshirojë të hajë lulet nga kopshti.

Karremët e milingonave

© gamagapix / Pixabay , © congerdesign / Pixabay , © Daria-Yakovleva / Pixabay , © Ajale / Pixabay

Nëse milingonat po ju shkaktojnë probleme në kopsht, mund të përdorni disa karrema që i tërheqin vëmendjen nga sulmet ndaj bimëve. Më të zakonshmet janë kokrrat e orizit (të cilat madje ndikojnë në ushqimin e këtyre insekteve), mjalti dhe lëvozhgat e agrumeve. Sa i përket mënyrës së përdorimit të tyre:

Orizi duhet të përhapet atje ku milingonat udhëtojnë, pasi kokrra të fermentohet, do të formohet një kërpudhë që do t’i vrasë ato pa ndotur tokën.

Mjalti është një kurth që i tërheq dhe i lejon të rrinë në të, në mënyrë që të jetë më e lehtë t’i heqësh më vonë nga kopshti.

Lëvoret e agrumeve si portokalli duhet të copëtohen në copa të vogla, të cilat duhet të shpërndahen aty ku ecin milingonat. Sapo të arrijnë milingonat, një substancë toksike do të lëshohet për ta, por jo për tokën, dhe do t’i japë fund problemit.

Metoda pa kimikate për kërmijtë

© analogicus / Pixabay , © GabiSanda / Pixabay , © stonewall97 / Reddit , © Tsippendale / Pixabay

Në një enë, siç është një kanaçe e pastër me ton, shtoni ujë sheqeri me pak maja. Kjo do t’i bëjë kërmijtë të vijnë tek ato të tërhequra nga gazrat që prodhon. Sapo të jenë brenda, ata nuk do të jenë në gjendje të dalin përsëri.

Zgjidhje për afidet e shumta në kopsht

© congerdesign / Pixabay , © Buntysmum / Pixabay

Nëse keni shumë afide, provoni t’i spërkatni ato me detergjent të holluar të enëve, gjë që do t’ju ndihmojë në tharjen e tyre. Si rekomandim, duhet të bëhet një provë e vogël në një pjesë të bimës dhe të prisni disa ditë për të parë nëse shkakton ndonjë dëm në pjesën tjetër të specieve.

Lidhur me alternativat për përgatitjen dhe zbatimin e tyre:

Opsioni 1. Përzieni 1 lugë çaji vaj perimesh me 1 lugë çaji me sapun të lëngshëm në 1 filxhan ujë.

Opsioni 2. Përzieni 3 lugë sapun të lëngët në 1 galon ujë për të bërë 1 përqind sapun.

Cilado qoftë receta e përdorur, përpiquni të spërkatni bimën plotësisht, veçanërisht pjesën e poshtme të gjetheve (ana përballë diellit), në mënyrë që afidat të vijnë në kontakt me tretësirën e sapunit. Pas disa orësh, lajeni përzierjen për të parandaluar djegien e gjetheve. Përsëriteni pas disa ditësh dhe sipas nevojës.

Herbicid natyral

© MdistelAPPArath / Pixabay , © bruteparris / Reddit

Një aktivitet në kujdesin dhe zbukurimin e kopshtit që jep përshtypjen e dhënies së më shumë pune është kontrolli i barërave të këqija, për shembull ato që gjenden midis tullave ose gurëve dhe në shtigjet e zhavorrit.

Për të trajtuar bimë të padëshiruara në kopsht, mund të përdorni uthull të lëngshëm që është të paktën 20 për qind acid acetik i përqendruar. Efekti që do të jepet në barërat e këqija do të jetë që kur t’i spërkatni me uthull, veshja mbrojtëse në bimë do të prishet, duke bërë që ata të vdesin. Për rezultate më të mira, bëjeni këtë procedurë në ditë të nxehta dhe të thata.

Makinë për mbjelljen e thjerrëzave

© sandravelez2017 / Pixabay , © mariouli / Pixabay

Për të qenë më të suksesshëm në riprodhimin e bimëve në kopsht, ose kur sillni një degë që dëshironi të provoni të mbini, ju mund të bëni një agjent natyral rrënjosjeje me thjerrëzat dhe ujin. Për ta bërë atë:

Përzieni 4 gota ujë për secilIn filxhan thjerrëzash në një enë pa dritë, duke e mbuluar me një leckë. Prisni 3 deri në 4 ditë që thjerrëzat të mbijnë, dhe më pas përpunojini derisa të merrni një pastë të butë. Në fund, kullojeni gjithçka për të marrë koncentratin. Për ta përdorur, hollojeni në një raport prej 1 pjese të agjentit mbjellës (100 mililitra) për çdo sasi uji, dhe më pas përdoreni atë si ujitje në bimët që dëshironi të riprodhoni.

Fungicid kanelle

© Reflect_Truth / Reddit , © Capri23auto / Pixabay , © stevepb / Pixabay

Përveç aromës së saj karakteristike dhe përdorimeve të kuzhinës, pluhuri i kanellës konsiderohet të ketë potencial të lartë si një agjent i kontrollit biologjik dhe shërben për të stimuluar bimë të tilla si domatet.

Një ide për ta përfituar atë në kopsht si një fungicid për të trajtuar kërpudhat dhe mykun është ta përdorni atë në një spërkatës. Për ta bërë këtë, brenda natës, lini pak kanellë të pushojë në ujë të ngrohtë dhe më pas, të nesërmen, kalojeni atë përmes një filtri, siç është një filtër kafeje. Për ta aplikuar, duhet të spërkatni bimët e prekura dhe tokën ose substratin e vazove nëse ato kanë kërpudha.

Ruajtës shtëpiak i luleve

© photojournal65 / Pixabay , © Lynda Sanchez / Pexels

Për ato lule që kalojnë në brendësi të shtëpisë në një vazo, këshillohet të përdorni një ruajtës në mënyrë që të mbijetojnë më gjatë. Mund të përgatisni një recetë që u siguron atyre karbohidrate, biocide dhe acidulantë që në rrethana normale i marrin direkt nga bima.

Në një litër ujë të ngrohtë shtoni 1 lugë çaji sheqer (për t’u ushqyer), 1 lugë çaji zbardhues (për të mbajtur mjedisin pa baktere) dhe 2 lugë çaji me lëng limoni (për të acidifikuar butësisht ujin).

Çaj banane për lule dhe fruta

© pasja1000 / Pixabay , © Julia Kuzenkov / Unsplash

Bërja e një plehu shtëpiak, përveç se është i lehtë, na lejon të shfrytëzojmë sa më shumë mbeturinat organike. Një lloj shumë i zakonshëm dhe i përdorur është ai i çajit të lëvores së bananes. Për ta përgatitur, në një litër ujë zieni 4 lëvore për 15 minuta (të copëtuara më parë në copa të vogla). Kur të ftohet, kullojeni. Për ta përdorur, hollojeni në 3 litra ujë.

Bonus: alternativa për të ripërdorur disa mbetje 1. Qiri me lëvozhgë portokalli

© Juliap53 / Reddit , © Belellen / Reddit

Kur bëhet fjalë për të përdorur atë që kemi në dorë, ka shumë mundësi për zbukurim. Për shembull, një lëvore portokalli mund të shërbejë si një mbajtës qiri. Kur hiqni frutin, përpiquni ta mbani në formë ene. Hidhni vaj në zgavër dhe përdorni trungun qendror si një fitil.

Farat e gdhendura të avokados

© greenga17 / Reddit

Vazo lulesh të thyera që përdoren si dekor

© Aranore / reddit

 Çantat që nuk i përdorni më mund të përdoren si vazo lulesh

© filmost / Reddit

Vazo me shishe

© Ideas in 5 minutes / Youtube , © Ideas in 5 minutes / Youtube , © Ideas in 5 minutes / Youtube

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here