10 Vakte të Shijshme, dhe më të Thjeshtat për Darkë

0
175
©Andy Chef

Problemi kryesor i çdo amvise nuk është se si të gatuaj këtë apo atë gatim, por se çfarë të gatuajë. Që të mos lodhni trurin tuaj, ne dhe KitchenMag kemi përmbledhur disa vakte të volitshme dhe të shpejta për tu përgatitur që e gjithë familja do t’i shijojë. Ju bëfshin mirë!

Gjeldeti me limon

Do të ju duhet:

 • 600 g fileto gjeldeti
 • 1 limon
 • 4 qepë
 • 2 lugë l vaj ulliri
 • 100 ml supë perimesh
 • 1 lugë mjaltë
 • kripë, piper për shije

Përgatitja:

Grijeni lëvoren e limonit dhe shtrydhni lëngun e limonit. Prisni qepën imët.
Ngrohni vajin e ullirit në një tigan. Skuqni lehtë fileton e gjelit të detit me qepë dhe lëvore limoni, pastaj shtoni lëngun e perimeve, lëngun e limonit dhe mjaltin.
Përzieni gjithçka mirë, sillni një çiban dhe mbulojeni me një kapak. Ziejini në zjarr të ulët për 15 minuta. Shërbejeni me perime të ziera ose oriz të zier.

Makarona me fasule dhe salcë domate

Do të ju duhet:

 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 3-4 thelpinj hudhër
 • vaj ulliri
 • 150 g fasule të konservuara
 • 1 litër supë ose ujë
 • 200 g domate lëng
 • 200 g makarona

Përgatitja:

Prisni karotat, qepët dhe hudhrën në kubikë të vegjël dhe më pas skuqini në vaj ulliri.
Shtoni fasulet, skuqini për 2 minuta. Pastaj shtoni domatet, përzieni dhe derdhni lëngun. Hidhni makaronat dhe gatuajini deri në al dente. Shërbejeni me djathë të fortë të integruar dhe borzilok nëse dëshironi.

Qofte me perime të pjekura dhe bukë

Do të ju duhet:

 • 250 g patate
 • 250 g karrota
 • 2 vezë
 • 60 g djathë krem
 • 60 g miell
 • thërrimet e bukës sipas nevojës
 • 1 lugë l vaj ulliri
 • 1 lugë shafran Indie
 • kripë, piper për shije

Përgatitja:

Qëroni perimet, pritini në copa të rastit, kripë dhe avull dhe më pas bluajini në një blender derisa të bëhen pure. Në një tas, bashkoni kremin e djathit, miellin dhe 1 vezë. Shtoni pure perimesh, shafran i Indisë, kripë dhe piper, përziejeni mirë.

Rrihni vezën e mbetur në një tas të veçantë. Bëni qofte (ose shufra) nga përzierja e perimeve dhe pastaj copave të bukës.

Vendosni qoftet në një enë për pjekje të lyer me yndyrë dhe piqini në një furrë të parangrohur në 170 ° C për 40 minuta.

Supë supë me gjoks dhe lakër kineze

Do të ju duhet:

 • 200 g gjoks
 • 1 qepë
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 3 patate të mesme
 • 1 kokër lakër kineze
 • 1-1,5 l supë
 • 30 g bizele

Përgatitja:

Pritini gjoksin në kubikë të mëdhenj, copëtoni imët qepën dhe hudhrën.

Skuqni gjoksin në një tenxhere në vaj perimesh për 5 minuta. Shtoni hudhër dhe qepë dhe skuqni për 3-4 minuta më shumë.

Prisni patatet në kube, shtojini në një tenxhere, skuqni për 6-8 minuta. Kur të jetë zbutur, shtoni supë.

Pritini lakrën kineze në shirita. Kur patatet të jenë zier plotësisht, shtoni lakrën dhe bizelet, gatuajini për disa minuta dhe hiqeni nga nxehtësia.

Feta pikante të patates

Do të ju duhet:

 • 900 g patate
 • 1 filxhan + 2 lugë uthull e bardhë
 • 1 lugë kripë
 • 2 lugë gjalpë
 • një majë piper të zi të bluar
 • 2 thelpinj hudhre
 • zarzavate për shije

Përgatitja:

Pritini patatet në pykë të vogla, zhvisheni dhe copëtoni hudhrën.

Vendosni patate në tigan. Shtoni 1 filxhan uthull të bardhë të verës, 1 lugë kripë. Hidhni në ujë dhe lëreni të ziejë. Gatuajini për 20-25 minuta.

Nxehtësia e gjalpit në një tigan në nxehtësi mesatare, shtoni patate. Sezoni me kripë dhe piper, gatuajeni, duke e përzier vazhdimisht, për 8-10 minuta.

Vendosni patatet në një pjatë dhe përzieni me uthullën e mbetur. Sasi e vogël me hudhër, kripë dhe bimë para se të shërbeni.

Kofshët e pulës të marinuara me mustardë me patate dhe kungull

Do të ju duhet:

 • 3 patate
 • 150 g kungull
 • 600 g kofshë pule
 • vaj ulliri
 • piper kripe
 • 4 lugëmustardë
 • 1lugë fara sinapi opsional
 • 1 qepë

Përgatitja:

Vendosni patate dhe kunguj, të prerë në unaza të mëdha, në kube në pjesën e poshtme të një ene për pjekje. Sezoni me kripë, piper, hidhni vaj ulliri.

Përgatitni salcën: bashkoni qepët e prera imët me mustardë dhe fara, shtoni 2lugë vaj ulliri. Zhytni pulën në përzierje dhe lëreni për 20-30 minuta.

Vendosni pulën dhe marinadën e mbetur mbi perimt. Piqni në 190 ° С për 30-40 minuta.

Supë me perime me kërpudha dhe selino

Do të ju duhet:

 • 100 g kungull i njomë
 • 8 g hudhër
 • kërcell selinoje
 • 100 g piper zile
 • kopër, majdanoz, gjethe dafine për shije
 • 30 g qepë
 • 650 g supë perimesh
 • 100 g domate në lëngun e tyre
 • uthull e bardhë e verës
 • 50 g shampanjë
 • kripë, piper i zi i bluar, vaj ulliri për shije

Përgatitja:

Prisni kunguj të njomë, speca, qepë, kërpudha dhe hudhër në kubikë të vegjël. Pritini selino në shirita, copëtoni bimët.

Skuqni perimet në vaj perimesh për rreth 2 minuta. Shtoni domate dhe barishte, ziejini edhe për 2 minuta.

Shtoni lëng mishi, gjethe dafine, kripë. Lëreni të ziejë dhe gatuajeni për rreth 3 minuta. Pastaj shtoni selino dhe hudhër, përziejini dhe hiqini nga nxehtësia.

Sallatë e lehtë aziatike me lakër kineze dhe mish pule

 • 50 g lakër kineze
 • 60 g fileto pule
 • 60 g karrota
 • 3 degë qepë të njoma
 • Xhenxhefil 2 cm
 • 4 speca djegës
 • 1 lugë Sahara
 • 3 lugë salce soje
 • 1 lugë vaj susami
 • 1 lugë uthull e bardhë

Përgatitja:

Kombinoni uthull, salcë soje, sheqer, vaj susami në një filxhan dhe përziejeni mirë.

Lakra e Pekinit prerë në feta të holla, fileto pule – në feta të holla prej 2-3 cm, copëtoni imët specin djegës së bashku me farat. Pritini karotat në shirita të hollë, qepët e njoma në copa 3 cm.

Grini xhenxhefilin të freskët, kombinojeni me perime dhe salcë.

Shkopinj peshku krokante

Do të ju duhet:

 • 2 vezë
 • 2 gota thërrime buke
 • 1/4 filxhan miell gruri
 • vaj perimesh
 • 450 g fileto merluc ose tufë
 • kripë dhe piper për shije

Përgatitja:

Prisni vezët në një tas dhe përzieni mirë me një lëvizje. Vendosni copat e bukës dhe miellin në dy tasa të veçantë.

Përgatitni peshkun me kripë dhe piper, dhe më pas priteni në feta të zgjatura. Zhytini ato së pari në miell, duke shkundur tepricën. Pastaj përziejini vezët, pastaj rrokulliseni në thërrimet e bukës.

Vendosni shkopinjtë e peshkut në një tigan dhe skuqini në vaj perimesh për 3 minuta në secilën anë.

Vendosni shkopinjtë e gatshëm në një pjatë të mbuluar me një peshqir letre.

Sallatë panxhar me fasule dhe mollë

Do të ju duhet:

 • 180 g fasule
 • 1-2 lugë verë ose uthull balsamike
 • 2-3 panxhar
 • 1-2 mollë
 • kripë, piper dhe vaj ulliri për shije

Përgatitja:

Vlojmë fasulet dhe panxharin. Qëroni dhe zarezoni panxharët e ftohur. Qëroni mollët dhe hiqni kapsulën e farës. Pritini në kube. Kombinoni panxhar, mollë, fasule. Spërkatni me vaj ulliri dhe uthull, kripë dhe piper për shije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here