11 Këshilla për t’i Ruajtur Ushqimet nga Kalbja

0
424
© Andras Deak / FreeImages, © CaptainShmiggles / Imgur

Sa më i shëndetshëm ushqimi, aq më i shkurtër është afati i ruajtjes së tij. Kjo është për shkak se ka zero ruajtës, kimikate ose aditivë artificialë. Nëse shqetësoheni se ku dhe si të ruani të gjithë prodhimin tuaj të freskët, ka shumë mënyra për ta mbajtur atë të freskët për më shumë kohë.

Me këto këshilla dhe truke se si të ruani perimet dhe frutat tuaja, ju jo vetëm që do të kurseni kohë, energji dhe para – por do ta ushqeni trupin tuaj me ushqim të shëndetshëm!

Me këto këshilla dhe marifete, ju do të jeni në gjendje të mbani dhe të hani më shumë fruta dhe perime, të cilat do t’ju mbajnë të fortë dhe me energji!

Shpëlani luleshtrydhet në uthull.

© Depositphotos.com, © Farhang Ahmed / Unsplash

Ruajtja e luleshtrydheve të freskëta, madje edhe në frigorifer, zakonisht i bën ato të zbuten dhe të bëhen gri me myk. Kjo është për shkak të baktereve dhe mbetjeve të padukshme që mund të gjenden brenda dhe rreth tyre.

Për të pastruar luleshtrydhet dhe për t’i bërë ato të zgjasin me javë, ndiqni këto hapa:

 • Përzieni 4 pjesë ujë me 1 pjesë uthull në një tas.
 • Zhytni luleshtrydhet tuaja të freskëta në tretësirën e ujit dhe uthullës për 5 minuta.
 • Kullojini në një kullesë dhe shpëlajini me ujë të freskët.
 • Thani luleshtrydhet në një peshqir letre ose pëlhure.
 • Vendosni luleshtrydhet në një peshqir letre në një enë hermetike dhe ruajini në frigorifer.

Mbështillni zarzavatet me gjethe në letër.

© timetraveller12 / Reddit

Zarzavatet, si marule, sallata jeshile dhe spinaqi kanë tendencë të mavijosen lehtë. Për shkak se janë të brishta dhe kanë përmbajtje të lartë uji, ato priren të fishken shpejt kur janë të ekspozuar ndaj ajrit, nxehtësisë dhe lagështisë.

Për t’i mbajtur zarzavatet tuaja të freskëta, bëni sa vijon:

 • Lani butësisht gjethet në ujë të freskët ose përdorni një pastrues perimesh.
 • Pastroni butësisht ndërmjet fletëve të peshqirëve të letrës ose vendosini në një sallatë për të hequr ujin e tepërt.
 • Mbështillini gjethet në një peshqir letre të pastër. Bëjeni këtë me grupe.
 • Vendosini në një qese me zinxhir ose një enë hermetike dhe ruajini në frigorifer.

Mbani kërpudhat në qese letre.

Kërpudhat e freskëta përbëhen nga rreth 92% ujë, gjë që i bën ato të lagen dhe të myken shumë shpejt. Mbajtja e kërpudhave në qese letre, në vend të plastikës, lejon që letra të thithë lagështi të tepërt dhe parandalon që kërpudhat të thithin lëngje të tjera në mjedisin e tyre.

Në temperaturën e dhomës, kërpudhat tentojnë të tkurren dhe humbin aromën e tyre, prandaj është më mirë t’i mbani ato në një qese letre në frigorifer.

Specat dhe kastravecat turshi

© girlintraffic / Imgur, © foodnelson / Imgur

Blerja e perimeve si kastravecat dhe specat ndonjëherë mund të jetë më e lirë me shumicë, përkundrejt blerjes së tyre në sasi më të vogla. Për të përfituar sa më shumë nga këto blerje me shumicë, hidhni perimet në një kavanoz qelqi me pak shëllirë. Jo vetëm që do të bëni erëza të shijshme, por ato do të qëndrojnë të freskëta për muaj!

Për të bërë turshi shtëpie:

 • Sterilizoni disa kavanoza në ujë të nxehtë dhe lërini të thahen.
 • Pritini perimet tuaja (ose mund t’i përdorni edhe të plota) dhe paketojini ato në kavanozat e pastër. Mund të hidhni edhe përzierjen tuaj të preferuar erëza, bimë të freskëta ose kokrra piperi.
 • Në një tenxhere të vogël, bashkoni 1 pjesë uthull me 1 pjesë ujë dhe pak kripë dhe sheqer për shije. Sillni këtë përzierje në një çiban derisa kripa dhe sheqeri të treten.
 • Derdhni përzierjen e lëngshme (a.k.a. shëllirë ose tretësirë turshi) në shishe derisa të mbulohen perimet.
 • Mbyllni kavanozin fort dhe lëreni të ftohen plotësisht para se t’i ruani në frigorifer. Për rezultate më të mira, lejoni që shishet të qëndrojnë të mbyllura për të paktën 48 orë përpara se t’i hapni.

Mbajini agrumet të ftohta.

© Dimitris Vetsikas / Pixabay, © Toni Sanchis / FreeImages

Frutat agrume kanë lëkurë poroze, siç mund ta vini re me shumë vrima të vogla që ato kanë në lëvoret e tyre. Këto xhepa ajri që marrin frymë i bëjnë agrumet të thahen shumë shpejt kur ekspozohen ndaj temperaturave të ngrohta. Për të ruajtur agrumet tuaja, vendosini në frigorifer. Për shkak se është më lehtë të shtrydhni lëngun kur portokallet dhe limonët tuaj janë të ngrohtë, sillni ato në temperaturën e dhomës para se t’i përdorni.

Përdorni kontejnerë hermetikë për ruajtje.

Kontejnerët hermetikë, si kavanozët e mbyllur, çantat Ziploc dhe kontejnerë të tjerë janë ideale për ruajtjen e frutave dhe perimeve të prera para dhe të gatshme. Këto kontejnerë janë në gjendje të mbajnë larg lagështinë dhe oksigjenin shtesë, të cilët janë faktorë për rritjen bakteriale që janë përgjegjës për shkaktimin e mykut dhe kalbjen.

Ruani bimët në yndyrë.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Sharon G RN (@lovethebeach22)

Bimët e freskëta priren të thahen shumë shpejt për shkak të madhësisë dhe përmbajtjes së ulët të ujit. Një mënyrë e shkëlqyeshme për të ruajtur erëzat tuaja të freskëta është duke i mbajtur ato në vaj ose gjalpë. Jo vetëm që kjo do të shtojë aromë në vaktet tuaja, por do të zvogëlojë kohën tuaj të përgatitjes së ushqimit.

Për të bërë vaj barishtor:

 • Prisni disa erëza të freskëta dhe ndani ato në një tabaka akulli.
 • Hidhni vajin tuaj të preferuar ose gjalpin e shkrirë për të mbuluar erëzat.
 • Ngrijini kubat deri sa të ngurtësohen dhe përdoren kur të jetë e nevojshme.

Për të bërë gjalp erëzash:

 • Kombinoni gjalpë të zbutur me një pjesë të vogël të bimëve të copëtuara.
 • Përziejeni tërësisht në një tas, duke përdorur një lugë druri. Shtoni pak kripë dhe piper për shije.
 • Vendoseni përzierjen e gjalpit në një tenxhere ose kavanoz, ose mund ta rrokullisni në disa mbështjellësa plastike.
 • Ftohet deri sa të ngurtësohet dhe përdore sipas nevojës. Gjalpin mund ta prisni në feta dhe ta vendosni sipër biftekut, peshkut ose bukës.

Shtoni një solucion acid në mollët dhe dardhat tuaja.

© Monika Grabkowska / Unsplash, © Pezibear / Pixabay

Pas prerjes së mollëve dhe dardhave, mund të vini re se ato bëhen kafe lehtë. Kjo është për shkak të reaksionit të oksidimit të enzimave të tyre me ajrin – kjo i bën frutat të zbardhen. Për të shmangur skuqjen, spërkatni ose zhytni fetat e mollës dhe dardhës në një tretësirë uji dhe limoni ose uthulle. Kjo zgjidhje ndihmon gjithashtu që fetat tuaja të frutave të qëndrojnë të freskëta dhe të zgjasin më gjatë.

Për ta bërë frytin të thithë:

 • Kombinoni 1 filxhan ujë me 1/4 filxhan lëng limoni ose uthull.
 • Vendoseni përzierjen në një tas dhe lërini mollët dhe dardhat për një minutë.
 • Mund ta vendosni solucionin në një shishe spërkatëse dhe ta spërkatni në fetat tuaja të frutave.

Këshillë: Nëse nuk ju pëlqen shija dhe aroma e uthullës, mund t’i vendosni frutat tuaja në lëng portokalli të freskët.

Ndani frutat dhe perimet tuaja.

Ju mund të vini re se kur ruani disa fruta dhe perime së bashku, ato mund të piqen shpejt, të kalben shpejt ose të mos ndryshojnë aspak. Kjo sepse frutat dhe perimet përmbajnë nivele të ndryshme të një hormoni pjekjeje të quajtur etilen. Etileni është një gaz që ndihmon një frut ose një perime të piqet më shpejt se të tjerat. Kjo është një nga arsyet pse nuk duhet të ruani mollë dhe banane së bashku – mollët janë shumë të ndjeshme ndaj etilenit, ndërsa bananet prodhojnë shumë etilen, gjë që mund të bëjë që mollët tuaja të prishen shpejt.

E njëjta gjë do të ndodhë kur të ruani domate, qepë dhe patate së bashku. Mund të jetë e mençur të familjarizoheni me grupe të ndryshme frutash dhe perimesh që mund të ruani së bashku.

Ngrohni perimet e papërpunuara.

© Shutterstock, © Shutterstock

Perimet si karota, misri, fasulet dhe lulelakra mund të mbahen të freskëta për më gjatë kur aplikoni një metodë gatimi të quajtur zbardhimi. Zbardhimi është kur gatuani për pak kohë ushqim në avull ose e zieni në ujë të kripur, pastaj ftohni shpejt ushqimin në ujë të ftohtë me akull.

Ky proces përmirëson ngjyrën, strukturën dhe afatin e ruajtjes së perimeve tuaja dhe është e njëjta metodë që përdoret në perimet e paketuara që gjeni në sektorin e ushqimit të ngrirë në supermarket.

Për ta realizuar këtë:

 • Vendosni rreth 4 litra ujë të vlojë. Shtoni një lugë gjelle kripë deti.
 • Lani paraprakisht dhe pritini perimet tuaja para se t’i vendosni në ujë.
 • Zbardhni perimet tuaja gjysmë kilogram (500 gram) në të njëjtën kohë, për të parandaluar që uji të ftohet shumë.
 • Karrotat, lulelakra, brokoli dhe fasulet kanë nevojë për rreth 3 minuta ujë të vluar.
 • Kulloni perimet tuaja dhe vendosini në një tas me ujë akulli për t’i ftohur për 3 minuta të tjera.
 • Thani perimet në një leckë ose peshqir letre dhe ruajini në enë të ajrit të ngushtë. Mund t’i mbani në frigorifer për një javë ose në ngrirje për 3 muaj.

Ruani avokadot në ujë.

© pteiup / Reddit, © unknown / Reddit

Ngjashëm me frutat si mollët, bananet dhe dardhat, mishi i një avokado ka një tendencë të skuqet pasi të jetë prerë hapur. Kjo është për shkak të një procesi të quajtur oksidim. Ngjyrosja ndodh kur enzimat e gjetura në disa fruta janë të ekspozuar ndaj oksigjenit.

Ruajtja e një avokado me fytyrë poshtë në një enë me pak ujë dhe një lëng acid si lëng limoni ose uthulle mund ta parandalojë atë të skuqet shumë shpejt dhe do të ndihmojë në mbajtjen e frutave të freskëta për më gjatë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here