12 Këshilla të Thjeshta që ta Bëni Banjën Tuaj të Duket si e Një Hotel Luksoz

0
1436
© Honlaker Store / Aliexpress

Në këtë botë, ka njerëz të lumtur që nuk marrin me qira apartamente por jetojnë në hotele për vite me rradhë. Thjesht mendoni këtë: një pamje e bukur nga dritarja, pastrim i rregullt, dizajn i hollësishëm i brendshëm, një banjo e madhe dhe peshqirë që janë gjithmonë të pastër.

Ne gjithashtu do të dëshironim të kalonim disa vjet në hotelin Hilton, por ne mendojmë se është shumë më mirë t’i bëjmë shtëpitë tona më të qeta dhe më të rehatshme. Ne vendosëm të fillojmë me banjën dhe zbuluam sesi pronarët e hoteleve arrijnë ta kthejnë këtë dhomë të zakonshme me një lavaman dhe dush në një vepër arti.

Peshqirë të bardhë

© Gaoyang County Soft Textile Trading Co / Alibaba, © Depositphotos

Në shumicën e hoteleve të këndshme, nuk do të shihni asnjë çarçaf me ngjyrë, peshqirë ose pantofla me pamje të ndryshme. Dhe kjo është e gjitha sepse ngjyrat e bardha janë mënyra më praktike. Ato mund të lahen në temperatura të larta dhe nuk zbehen, kështu që duken vërtet të freskëta dhe të pastra.

Nëse nuk ju pëlqen e bardha, të paktën zëvendësoni peshqirët tuaj të ndritshëm me peshqirë me një ngjyrë të lehtë . Për të ditur se cilit peshqir i përket kujt, ju mund të qëndisni shkronjën e parë të emrit të pronarit në to.

Një dush i mirë

© NearMoon / Amazon

Ju nuk keni nevojë të mbuloni muret me pllaka të shtrenjta ose të ndryshoni gjithçka në banjë. Hapësira do të duket krejtësisht e ndryshme nëse përdorni kokën e duhur të dushit. Duket origjinale dhe është e lehtë për t’u përdorur. Përveç kësaj, shumë prodhime përdorin modele me efektshmëri uji që do t’ju kursejnë ca para.

Rrogoz banje me cilësi të mirë

Rrogozët e lirë dhe të vjetër mund të prishin edhe banjat më të këndshme. Është më mirë të blini një rrogoz të ri dhe të mendoni se si do të duket me dizajnin e përgjithshëm. Ata më të mirët kërkojnë më shumë kujdes, por duken vërtet të mahnitshëm, kështu që padyshim që ia vlen.

Një pasqyrë funksionale

© Andrea Piacquadio / Pexels

Një pasqyrë e madhe e bën hapësirën tuaj të duket më e madhe se sa është, thekson modelin e dhomës dhe duket e mrekullueshme, ndryshe nga ato më të vogla. Për më tepër, është më lehtë të shohësh veten në një pasqyrë të madhe. Nëse nuk keni vend për një pasqyrë të madhe, mund të keni një të përshtatshme. Ky truk është përdorur shumë herë për arsye mjekësore.

Dekorime të mira për dritaret

© Depositphotos, © Depositphotos

Fatkeqësisht, jo çdo banjo ka një pamje nga deti ose malet. Dhe kur pamja nuk është shumë e bukur, duhet të bësh diçka për ta përmirësuar atë. Ju mund të përdorni perde jo transparente, perde interesante ose me lule. Për shembull, materiali bambu duket mjaft origjinal dhe trajton me lehtësi lagështinë e madhe.

Për të fshehur të metat dhe për ta bërë dhomën të duket më e freskët, vendosni tyl dhe perde. Por sigurohuni që pëlhura të mos arrijë në dysheme dhe të mos vijë në kontakt të drejtpërdrejtë me ujin.

Mbajtja e gjërave të sistemuara pranë lavamanit

© Depositphotos

Në vend të një bandë me shishe, hotelet ofrojnë pako të disponueshme me shampo. Në shtëpi, ne kemi shumë më tepër artikuj, por ato gjithashtu mund të rregullohen bukur nëse merrni kohë për t’i organizuar. Merrni frymëzim nga dhomat në hotele të shtrenjta.

Në Hotel California, ata përdorin mbajtëse bronzi që duken shumë mirë me vetë ngjyrat e ngrohta të banjës.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Hotel Californian (@hotelcalifornian)

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da TheVera (@thevera_hotel)

Ndriçimi i duhur

© Arley Bateca / Pexels, © Christa Grover / Pexels

Për komoditetin e vizitorëve, hotelet shpesh përdorin dritat kryesore dhe ato shtesë. Zona afër pasqyrës shpesh theksohet me dritë shtesë. Por nuk është bërë me disa drita standarde të rrumbullakëta ose me një kornizë – ato janë rregulluar në një mënyrë më interesante.

Opsioni më i thjeshtë janë llambat e sheshta në mur në të majtë dhe në të djathtë të pasqyrës.

Temperatura e ngjyrave të dritave është gjithashtu jashtëzakonisht e rëndësishme. Sa më e lartë të jetë temperatura, aq më e ftohtë është drita dhe aq më shumë banjoja do të fillojë të duket si një repart spitali. Ekspertët rekomandojnë përdorimin e llambave me një temperaturë ngjyre nën 3000 K.

Vëmendje ndaj detajeve

© reneereneee / Pexels, © cottonbro / Pexels

Edhe dhoma më e thjeshtë mund të duket e freskët dhe tërheqëse nëse shtoni disa detaje të ndritshme dhe interesante. Ju mund të blini një sapun me pamje të bukur ose një shportë të thurur për peshqirët, të derdhni shampot tuaja në shishe me pamje të këndshme dhe të përdorni një slitë të bukur në vend të një gote të rregullt për furçat tuaja të dhëmbëve.

Vendosni qirinj aromatikë për të krijuar një atmosferë të këndshme, vazo të mbushura me lule, ose një pjatë me petale trëndafili afër lavamanit. Disa hotele vendosin figura dekorative dhe madje sende antike në banjat e tyre. Nëse keni një figurë të bukur përreth, pse të mos bëni të njëjtën gjë?

Zbukurim minimalist

© leemelina08 / Pixabay

Pronarët e hoteleve përpiqen të mos mbingarkojnë dizajnin me shumë detaje dhe dekorime pretenduese: gjithçka duhet të jetë e bukur dhe e rehatshme. Banjat shpesh zbukurohen me ngjyra monokromatike – duket e mrekullueshme por e thjeshtë.

Mund të zgjidhni mobilje të bardha por detajet e vogla në hapësirë mund të jenë me ngjyra të ndryshme. Kjo do të sjellë të gjithë dizajnin së bashku. Nëse keni një banjë të vogël dhe ndriçim të dobët, kjo është zgjidhja perfekte për ju. Ngjyra e bardhë e bën hapësirën më të madhe dhe më të lehtë.

Materiale dhe ngjyra natyrale

© SociopaT / Pikabu

Hotelet më të mëdha preferojnë ngjyrat dhe elementet natyrale. Ngjyra vërtet të ndritshme dhe tekstura me pamje qesharake shihen vetëm në disa hotele arti dhe janë vërtet të papërshtatshme për një apartament të zakonshëm.

Ju mund ta mbani modelin mjaft neutral por jo shumë konservativ duke përzier minimalizmin. Në shumë banjo, tavolina për lavamanin e bërë nga druri natyror ose guri duket shumë mirë. Dhe gjërat e bëra prej bastuni prej palme kacavjerrëse janë të shkëlqyera për elementet dekorative.

Theksimi i brendshëm

© Barna David / Pexels

Nëse minimalizmi dhe ngjyra e bardhë duket paksa e mërzitshme për ju, mund të eksperimentoni me dekorimet. Për shembull, pikturoni jo vetëm muret, por edhe tavanin. Por dyshemeja duhet të mbetet neutrale ose do të jetë e tepërt. Një truk tjetër popullor është një vaskë që ka elementë të ngjashëm me ngjyra ose cilësi me pllakat në mure dhe gjëra të tjera.

Disa sfonde krijuese mund të duken gjithashtu të shkëlqyera, pavarësisht nëse zgjidhni disa me printime kafshësh, peizazhe ekzotike ose objekte arti. Mos harroni se printimet e vogla simetrike i bëjnë hapësirat të duken më të vogla. Nëse dhoma nuk është e madhe, zgjidhni letër-muri me fotografi ose modele të mëdha.

Mund të përdorni edhe humor. Për shembull, një hotel përdori një temë gjuetie duke kombinuar letër-muri me thëllëzë mbi të dhe grepa peshqiri që dukeshin si një dhelpër.

Një tjetër hile e njohur që përdorin pronarët e hoteleve është të luajnë me modele dhe mozaikë. Mund të përdorni edhe disa lloje pllakash në një banjë. Një hotel francez ka 3 prej tyre dhe gjithçka duket vërtet elegant.

Dobi maksimale

© Jenna Hamra / Pexels

Banjat në hotele jo vetëm që duhet të jenë të bukura, por edhe praktike. Banjat janë krijuar që të pastrohen lehtë përpara se të vijnë vizitorët e rinj. Një qasje e tillë do ta bëjë jetën më të lehtë edhe në shtëpi, kështu që mbase duhet të përdorni disa nga këto truke në banjën tuaj.

Për të dekoruar muret, është më mirë të përdorni pllaka me buzë të barabarta dhe boshllëqe të vogla në mes. Për ta bërë atë edhe më të rehatshëm, është më mirë të mbuloni sipërfaqen në pllaka nga dyshemeja në tavan.

Raftet e varura zënë shumë hapësirë dhe mbledhin pluhur, kështu që mund të dëshironi t’i zëvendësoni ato me hapësira në mure.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here