12 Lule të Ngrënshme që do t’i Bëjnë Vaktet Tuaja të Shijshme dhe Plot Aromë

0
110
© Diego Delso / delso.photo© Greg Hume / Wikimedia

Falë aromave dhe ngjyrave të tyre unike, lulet e ngrënshme kanë fituar popullaritet si një përbërës krijues dhe inovativ brenda botës së kuzhinës.

Ato mund të konsumohen si pjesë e një pjate kryesore ose të përfshihen në sallata, të shtohen në pije si aromatizues, në gjalpë, konserva frutash dhe salcë. Në të njëjtën mënyrë, gjithmonë duhet të keni kujdes me konsumimin e tyre, pasi ato mund të kenë pesticide.

Ne po ju paraqesim një listë të disa luleve që me siguri do të shtojnë një nuancë elegance, ngjyre dhe aromë në pjatat tuaja.

Robinia

© Wualex / Wikimedia, © ElectricFleshlight / Reddit

Nëse mbledhni lulet e robinisë dhe zieni petalet me sheqer, do të merrni një reçel të imët dhe të ëmbël. Në përgjithësi, kjo prodhohet në Rumani. Farat e lëvozhga korren nga vera në vjeshtë dhe janë gjithashtu të ngrënshme.

Kajena

© Diego Delso / delso.photo, © CC BY-SA 3.0, © cakepiecake / Imgur

Lulja e kajenës është e ngrënshme. Ju mund të përdorni gjethet e bimës për të zëvendësuar disa perime të tilla si rukola, spinaq ose marule. Ato përdoren gjithashtu për të shtuar ngjyrën në gatime. Rrënja e saj hahet, por është fibroze, dhe me lulet e dehidratuara zakonisht përgatiten infuzione.

Qepujkat

© Captain-tucker / Wikimedia, © CC BY-SA 3.0, © Jackie_Chance / Pixabay

Qepujkat përdoren për qëllime kulinarie si një erëz aromatizuese, pasi sigurojnë një aromë të ngjashme me atë të qepës, edhe pse disi më të butë. Ka një larmi të gjerë të përdorimeve në kuzhinë: në supa, peshk dhe sanduiçe. Lulet mund të përdoren gjithashtu për të dekoruar pjatat.

Stellaria media

© André Karwath aka / Wikimedia, © CC BY-SA 2.5, © Blue Lotus / Wikimedia, © CC BY 2.0

Stellaria media është e ngrënshme dhe ushqyese, dhe shpesh përdoret e papërpunuar në sallata. Është një nga përbërësit e pjatës simbolike që konsumohet në festivalin japonez të pranverës, i njohur si Nanakusa-no-sekku.

Lule misri

© böhringer friedrich / Wikimedia, © CC BY-SA 2.5, © Growdanielgrow / Reddit

Lulja e ngrënshme mund të përdoret si një zbukurim i kuzhinës për të shtuar ngjyrën e sallatave. Lulja e misrit është përdorur historikisht për pigmentin e saj blu, por edhe si një përbërës në disa përzierje të çajit bimor.

Luleradhiqja

© Greg Hume / Wikimedia, © CC BY-SA 3.0, © lialovefood / Reddit

E gjithë bima, nga gjethet e deri në rrënjë, është e ngrënshme dhe ushqyese. Gjethet janë të zbardhura për të hequr hidhërimin ose pak të sautuara për t’i bërë ato më me shije. Petalet e luleve, së bashku me përbërësit e tjerë, zakonisht frutat agrume, përdoren për të bërë verë. Rrënjët e tij të pjekura dhe të bluara mund të përdoren si një alternativë ndaj kafesë pa kafeinë.

Kamomili

© André Karwath aka / Wikimedia, © CC BY-SA 2.5, © ivabalk / Pixabay

Kamomili përdoret si erëz. Gjethet e saj janë të buta, dhe sythat e luleve dhe petalet mund të hahen të papërpunuara në sallata ose sanduiçe. Lulja përdoret gjithashtu për të bërë çaj dhe si shtesë e vitaminës.

Malva mbretërore

© Roland zh / Wikimedia, © CC BY-SA 3.0, © kindbar34 / Reddit

Nga petalet e kuqe, nxirren ngjyrat dhe ngjyruesit për produktet ushqimore, veçanërisht për verën.

Tërfili vjollcë

© Ivar Leidus / Wikimedia, © CC BY-SA 4.0, © sjajolika / Reddit

Kjo lule konsumohet kryesisht si infuzion. Është gjithashtu një nga tetë barishtet që përdoren si përbërës në çajin anti-kancer të Essiac.

Lulja e rozmarinës

© Tony Hisgett / Wikimedia, © CC BY 2.0, © 8664447 / Pixabay

Rozmarina është një nga bimët aromatike më të vlerësuara në kuzhinë për erën e saj të këndshme dhe aromën që kontribuon në ushqimet e përpunuara, si mishrat ashtu edhe peshqit dhe perimet, duke qenë një klasik në disa pjekje dhe zierje në furre. Mund të përdoret si e freskët ashtu edhe e thatë. Lulja është e ngrënshme, megjithëse përdoret gjithashtu për të zbukuruar pjatat.

Luledielli

© Fan Wen / Wikimedia, © CC BY-SA 4.0, © Ajale / Pixabay

Ato kultivohen në pjesë të ndryshme të botës. Farat dhe zhardhokët e lulediellit konsumohen dhe zakonisht përdoret për të prodhuar vaj.

Nasturtiumet

© Diego Delso / delso.photo, © CC BY-SA 3.0, © fghvftuib / Reddit

Nasturtium është një përbërës veçanërisht zbukurues i sallatës. Ka një aromë paksa pikante që të kujton lakërushën, dhe përdoret gjithashtu në skuqje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here