14 Këshilla Gatimi që të Mos Dukeni si Fillestare në Kuzhinë

0
159
©depositphotos.com

Edhe kuzhinierët më me përvojë në shtëpi ndonjëherë kanë nevojë për ndihmë në kuzhinë dhe shumë shpesh njohja e recetës së duhur nuk mjafton për përgatitjen e vakteve të shijshme.

Në fakt, një recetë e mirë nuk ka të bëjë vetëm me përbërësit e duhur. Ka të bëje gjithashtu me pjekje, tiganisje dhe skuqje. Kjo është arsyeja pse ne kurrë nuk mund të ndalemi së mësuari për t’u bërë një kuzhinier yll në kuzhinën tonë.

Ne kemi vendosur të zbulojmë disa nga sekretet më të mira të kuzhinierëve që do të përfitojë çdo kuzhinier shtëpiak.

Kthimi i mishit shumë shpesh e bën atë të humbasë koren e tij të freskët dhe lëngjet natyrore, duke e lënë biftekun tuaj pa aromë dhe të thatë. Sidoqoftë, një sfidë me këtë metodë është të dini se kur është koha të rrokullisni biftekët. Një mënyrë e thjeshtë është të tundni pak tiganin. Nëse mishi rrëshqet lehtë, atëherë është koha ta kthejmë atë.

Skuqja e ushqimit me vaj ulliri ekstra të virgjër është një gabim i madh: ai fillon të krijojë tym në një temperaturë më të lartë, duke ndikuar në shijen e gatimit tuaj dhe duke e bërë atë më pak të shëndetshëm.

©depositphotos.com

Butësisht hidhni vezën tuaj në një tas të thellë me ujë të ftohtë. Një vezë shumë e freskët do të fundoset në fund dhe do të rrijë e rrafshët. Nëse veza ekuilibron në ujë, është rreth dy-tre javë e vjetër, por prapë e mirë. Vezët që notojnë në sipërfaqe janë prishur dhe nuk duhen ngrënë.

Shërbimi i mishit të sapo gatuar është i gabuar. Marrja e kohës për ta lënë mishin të ‘pushojë’ pas gatimit siguron strukturën dhe aromën më të mirë të mundshme.

©depositphotos.com

Një shtresë me feta limoni midis peshkut dhe skarës jo vetëm që parandalon peshkun të ngjitet, por gjithashtu shton pak aromë.

Spërkatja e erëzave me një majë kripe do t’ju ndihmojë që copëzat e erëzave të mos mbeten në thikën tuaj.

©depositphotos.com

Nëse keni nevojë ta zbusni gjalpin shpejt, por nuk doni ta shkrini, përdorni këtë truk të thjeshtë: vendosni një gotë ujë në mikrovalë dhe nxejeni pak. Pastaj derdhni ujin dhe vendoseni gotën mbi një copë gjalpë. Nën gotë, gjalpi do të fillojë të shkrihet pas disa minutash, dhe do të mund ta përdorni lehtë.

Vera në të vërtetë mund të qëndrojë e freskët për vetëm disa ditë pas hapjes.

©depositphotos.com

Vendosja e shumë ushqimi në tigan në të njëjtën kohë është ndoshta gabimi më i zakonshëm i gatimit. Nëse dëshironi të merrni mish të butë, me lëng, në vend të mishit të fortë dhe të thatë, lini hapësirë të mjaftueshme midis pjesëve.

Kur pjekni diçka në furrë, është më mirë të shtoni djathin 5 minuta para se ta hiqni enën tuaj nga furra. Përndryshe, ajo do të digjet dhe do të kthehet në një kore të fortë që është pothuajse e pamundur të përtypet.

©depositphotos.com

Vendosni një peshqir kuzhine poshtë dërrasës tuaj të prerjes për të mos u rrëshqitur.

Patatet duhet të bëhen pure duke përdorur vetëm qumësht të ngrohtë. Qumështi i ftohtë do ta bëjë pataten tuaj të bëhet gri.

©depositphotos.com

Nëse duhet të zieni shumë vezë (si kur po gatuani për shumë njerëz), mos i vendosni të vlojnë një tenxhere me ujë.

Në vend të kësaj, gatuajini ato në furrë.Nëse keni nevojë për pak majonezë, por nuk doni të shkoni në dyqan për ta blerë atë, thjesht përzini së bashku 1 vezë me 150 ml vaj ulliri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here