15 Gjëra që Duhet t’i Pastrojmë nga Shtëpitë Tona

0
634
©depositphotos©depositphotos

Enët e tepërta në rafte, kartolinat, plot flixhane, rrobat e vjetra, madje edhe produktet kozmetike mund të na ngacmojnë mendjet me shumë stimuj.

Kjo i detyron shqisat tona të shikimi, prekjes dhe të tjerat që të punojnë vazhdimisht, duke mos na lënë kurrë të pushojmë.

Ne dëshirojmë të sigurojmë që shtëpitë e lexuesve tanë të jenë sa më komode. Kjo është arsyeja pse ne kemi krijuar këtë listë që mund ta përdorni për të pastruar shtëpinë tuaj. Shpresojmë se do t’ju ndihmojë ta ktheni atë në një fortesë të vërtetë rehatie!

Kabllot e vjetra

© Hannah Rosen / Flickr, © contraption / Flickr

Ndërsa përparon teknologjia, ne priremi të kemi më shumë vegla dhe më shumë kordone së bashku me to. Problemi është që me kalimin e kohës, ne zakonisht nuk heqim qafe kordonët, sepse shpresojmë që ato të jenë të dobishme në një mënyrë tjetër. Zakonisht, ky moment nuk vjen kurrë dhe këto kabllo të vjetra thjesht mblidhen në sirtarë. Është më mirë t’i organizoni ato, duke lënë ato të nevojshmet dhe duke ricikluar pjesën tjetër.

Kremi i diellit i vitit të shkuar

© shutterstock.com

Të domosdoshmit gjatë verës, tubat me krem dielli ndonjëherë harrohen gjatë stinëve të tjera. Është e rëndësishme të siguroheni që kremi nuk ka skaduar, përndryshe nuk do të jetë më efektiv. Normalisht kremrat kundër diellit mund të zgjasin deri në 3 vjet. Nëse nuk mund ta gjeni datën e skadimit në shishe, të paktën mund të shkruani datën e blerjes në shishe vetë.

Revistat e vjetra, kuponët e skaduar dhe manualët e përdorimeve

© EvelynGiggles / Flickr, © edkohler / Flickr

Të gjitha këto produkte letre të panevojshme vetëm sa bëjnë rrëmujë shtëpitë tona, duke i bërë ato me pluhur dhe duke zënë hapësirë. Nëse nuk është një faturë e rëndësishme që mund t’ju duhet për një rimbursim të taksës, ose një botim ekskluziv i revistës, është më mirë ta ricikloni pjesën tjetër.

Gjithashtu, kontrolloni për të parë nëse manualët e vjetër të udhëzimeve janë për ndonjë përdorim për ju: shumica e tyre janë tani në dispozicion në internet dhe madje kanë udhëzime me video.

Çorapet “teke”

© pixabay.com, © aprilphotography.wordpress.com

Sende të tjera të panevojshme që vazhdojnë të shtohen në shtëpitë tona janë çorapet që kanë humbur “partnerin” e tyre. Ne madje mund të kemi një shportë të veçantë për ta, duke shpresuar se një ditë do të gjejmë të dytin, në mënyrë që t’i veshim përsëri. Mund t’i vini në përdorim duke u bërë krijues dhe duke i kthyer në zbukurime interesante ose lodra për fëmijë dhe kafshë shtëpiake.

Furnizimet e zyrës

© ume-y / Flickr

Stilolapsa, shënues, vizore, shënime ngjitëse, ngjitëse, kalkulator: ne mund t’i marrim ato si një dhuratë ose si një shtesë në blerjet tona, dhe pastaj të vijmë në shtëpi dhe t’i vendosim në sirtarë, duke shpresuar se mund t’i përdorim ato një ditë.

Nëse keni gjëra të tilla si këto që kuptoni se nuk i keni prekur për më shumë se një vit, është më mirë t’ia dhuroni pajisjet e zyrës një organizate bamirësie.

Erëzat që skaduan shumë kohë më parë

© _princess_sparkle / reddit

Erëzat madje kanë një datë skadence, e cila është rreth 2-3 vjet. Pra, pastrimi i sirtarit tuaj të erëzave është plotësisht i domosdoshëm! Ju mund ta shfrytëzoni këtë mundësi për të organizuar erëzat tuaja në kavanoza të këndshëm, duke shkruar emrat dhe datat e blerjes në secilin prej tyre. Sa për sendet e vjetra, ju mund t’i ripërdorni duke i shtuar në sapunin tuaj të bërë në shtëpi ose duke bërë qese që do të përhapin një aromë të këndshme.

Shumë filxhanë

© Ewen Roberts / Flickr

Filxhanët janë një dhuratë mjaft e njohur, kështu që me kalimin e kohës mund të kuptojmë se kemi shumë prej tyre. Në fakt, aq shumë sa që ne as nuk i përdorim shumicën e tyre. Ky lloj “koleksioni” mund të zërë shumë hapësirë – hapësirë që mund të përdoret për diçka më të domosdoshme, kështu që është më mirë që thjesht t’i dhurosh ato.

Planifikues, revista ose fletore të papërdorura

© Shou-Hui Wang / Flickr

Menaxhimi i kohës është një gjë e domosdoshme në botën moderne, dhe agjenda të ndryshme na ndihmojnë për këtë. Por nganjëherë thjesht nuk mund ta ndihmojmë veten dhe blejmë një fletore tjetër me pamje të bukur dhe kurrë nuk shkruajmë asgjë në të.

Në vend që ta lini në sirtarin tuaj pranë shtratit, ju mund ta përdorni atë si një dhuratë për dikë që i pëlqen të shkruajë ditar ose të bëje shkrime.

Qirinj dhe shumë suvenire

Thekse të vendosura në mënyrë të duhur mund të shtojnë një pamje të veçantë në dhomën tuaj, duke e bërë atë tepër komode ose me stil. Shumë larmi ose shumë gjetje të rastësishme vetëm sa do të prishin punë.

Nëse disa nga gjërat kanë një vlerë sentimentale për ju, ju mund të organizoni një raft të veçantë ose një bufe për ta, duke mbajtur gjithçka në një vend.

Përbërësit që janë harruar në frigorifer

© sylvar / Flickr

Një kavanoz mustardë ose një ketchup që nuk ju pëlqen ndonjëherë do të lihet në raftin e derës së frigoriferit, duke pritur një moment më të mirë. Pas një kohe, ata priren të harrohen ose të mos vërehen, ndërsa ende zënë shumë hapësirë atje.

Para datës së skadimit të tyre, ju mund t’ua dhuroni këto salca miqve ose të afërmve tuaj, nëse u duken të shijshme.

Këpucë të konsumuara ose të cilat ju vrasin

© Tenis Amante / Flickr, © depositphotos.com

Këpucët që janë të parehatshme ose të deformuara mund t’i torturojnë këmbët tuaja, në vend që t’i ngushëllojnë ato. Ata nuk do t’u japin atyre mbështetjen e nevojshme dhe mund të shkaktojnë që këmba të lëvizë shumë, gjë që mund të shkaktojë çarje, flluska ose madje edhe të shkaktojë gjakderdhje.

Këpucët e parehatshme që janë ende në gjendje të mirë mund të shiten, ndërsa ato me të vërtetë të vjetra mund të riciklohen.

Enët e copëtuara

© mrdavik / reddit

Pavarësisht se sa e bukur apo e çmuar është një pjatë, është më mirë të mos hani prej saj nëse është e thyer ose ka çarje. Ndërsa e lani, uji mund të futet në të çara dhe të çojë në rritjen e baktereve. Për më tepër, çarja do të rritet me kalimin e kohës. Ju mund të bëni disa dekorime krijuese me to.

Larësit që keni sjellë në shtëpi nga pushimet tuaja

© pfjohns / reddit

Ne mund të dëshirojmë të sjellim në shtëpi larësit e marrë falas nga hotelet e ndryshme në të cilët qëndrojmë gjatë pushimeve tona. Nuk është një ide e keqe nëse keni ndërmend t’i përdorni ato më vonë. Nëse vazhdoni t’i grumbulloni dhe t’i vendosni rreth e rrotull banjës, është më mirë të mbani mend se ato gjithashtu kanë një datë skadence dhe duhet të përdoren.

Çantat plastike

© Keng Susumpow / Flickr, © Ryan Finnie / Flickr

Ne shpesh i sjellim këto në shtëpi nga dyqani ushqimor, duke krijuar një grumbull të madh me kalimin e kohës. Ju duhet t’i mblidhni të gjithë së bashku dhe t’i ricikloni, duke krijuar më shumë hapësirë në shtëpinë tuaj. Gjithashtu, për të kontribuar në mjedis, mund të kaloni në shporta ushqimore të ripërdorshme. Për shembull, ato të bëra nga pëlhura.

Sfungjerët e dushit

© StarsApart / Flickr, © amazon.com

Përdorimi i sfungjerit të dushit mund të jetë i rrezikshëm, veçanërisht nëse është i vjetër. Qelizat e vdekura të lëkurës mund të grumbullohen atje dhe gjithashtu mund të mbledhin lagështi, gjë që e bën atë një vend të përsosur për rritjen e baktereve. Nëse dëshironi të shtresoni lëkurën tuaj, mund të përdorni skrubë të ndryshëm të trupit dhe alternativa silofoni.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here