15 Këshilla Gatimi që Janë aq të Mira sa do të Zgjojnë Oreksin Tuaj

0
254
©depositphotos

Pothuajse të gjithë mund të bien dakord se gatimi është një formë arti. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mbështetemi jo vetëm në talentin tonë të gatimit, por edhe në një sërë rregullash. Për më tepër, gatimi ka sekretet e veta që kuzhinierët kalojnë nga një brez në tjetrin.

Ne kemi mbledhur disa truke pak të njohura që do t’i bëjnë gatimet tuaja edhe më të shijshme dhe të denja për kuzhinat më të mira në botë.

I doni specat djegës, por jo shumë djegës? Thjesht hiqni farat dhe venat dhe shpëlajini ato në ujë të ftohtë. Djegia do të zhduket, por shija do të mbetet e njëjtë.

Ju mund të bëni patate me kore krokante pa vaj skuqjeje thjesht duke i pudrosur me miell dhe duke i pjekur.

Numërimi i kalorive? Ju mund të zëvendësoni kremin e rëndë me 3/4 të bardha veze të rrahura kur bëni ëmbëlsirë.

Nëse nuk jeni i sigurt nëse të vendosni perime në ujë të vluar ose të ftohtë, mbani në mend këtë këshillë: perimet që rriten nën tokë kërkojnë ujë të ftohtë, dhe ato që rriten mbi tokë kërkojnë ujë të nxehtë.

Kur rrihni të bardhat e vezëve, rrokullisni tasin përmbys për të kontrolluar qëndrueshmërinë: nëse është gati, substanca duhet të qëndrojë në tas.

 

Prerja e një qepë mund të jetë e thjeshtë nëse së pari e ndani në dy pjesë, shkurtoni majën dhe rrënjën, bëni disa prerje horizontale dhe ndiqni me disa prerje gjatësore.

Sasia e prerjeve varet nga madhësia e dëshiruar e kubeve. Dhe së fundmi, priteni qepën në mënyrë të tërthortë.

Përdorni panxhar të pjekur në fletë metalike për sallata: ndryshe nga panxhari i zier, panxhari i pjekur përmban më shumë vitamina dhe ruan më shumë shije dhe ngjyrë.

Vishni sallatën tuaj gjithmonë vetëm pasi keni shtuar kripë. Përndryshe, vaji nuk e lë kripën të tretet plotësisht.

Një truk që nuk do t’i lërë makaronat tuaja të bashkohen është të përdorni sa më shumë ujë të jetë e mundur. Merrni të paktën 1 litër ujë për 100 gr makarona “të thata” dhe do të merrni rezultate perfekte.

Sekreti i brumit të përsosur për pasta të ëmbla është i thjeshtë: pesha e miellit duhet të jetë e barabartë me peshën e sheqerit dhe pesha e vezëve duhet të jetë e barabartë me peshën e gjalpit.

Për të gatuar pure patatesh, shtoni pak qumësht dhe pak sodë buke në majë të një thike dhe rrihini për 2-3 minuta.

Ju mund të merrni fruta agrumesh më lëng, duke i vendosur nën ujë të nxehtë ose duke i ngrohur në një mikrovalë dhe duke i mbështjellë fort në dorën tuaj.

Përdorni një shkop druri për të kontrolluar nëse vaji i skuqjes është apo jo mjaftueshëm i nxehtë. Nëse shihni flluska rreth shkopit, do të thotë se është koha të filloni gatimin.

Për orizin që nuk ngjitet, piqeni atë në një tigan me pak vaj vegjetal dhe më pas shtoni ujë që të vlojë. Nëse dëshironi të shtoni një erë të lehtë hudhre, shtoni një thelpinj hudhër dhe hiqeni sa të gatuhet orizi.

Nëse po planifikoni të shërbeni makarona me salcë, mos shtoni vaj në ujë, pasi nuk do ta lejojë salcën të ngopë pastën me shijen e saj.

Nëse doni të prisni një domate pa lënë lëngjet e saj të derdhen, priteni në mënyrë rigoroze përgjatë thelbit të sipërfaqes së domates: ka venat brenda që ndajnë farat nga muri i domates.

Të gjithë dinë të spërkasin sipërfaqen me miell përpara se të rrokullisin brumin e byrekut. Sidoqoftë, nëse jeni duke bërë një pjatë të ëmbël, mund ta zëvendësoni miellin me pluhur kakao: do të krijojë një arome delikate dhe nuk do të ndikojë në shije.

Për t’i bërë qoftet më të shijshme, nxehni qepët e copëtuara duke përdorur vaj perimesh dhe më pas bluajini së bashku me mishin. Jo vetëm që do të përmirësojë shijen, por do të eleminojë çdo mundësi për të gjetur qepë të gjalla në qofte të gatuara.

Çdo kuzhinier ka sekretin e tij ose të saj për përgatitjen e biftekut ideal. Por për një gjë në të cilën bien dakord të gjithë – tigani duhet të jetë shumë i nxehtë dhe të lëshojë tym.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here