15 Këshilla Kuzhine që Doni Apo S’doni Duhet t’i Mësoni

0
2718
© depositphotos, © depositphotos

Disa gjëra që ne i bëjmë duken si duhet sepse jemi mësuar t’i bëjmë në këtë mënyrë. Por një sjellje e tillë tipike në kuzhinë na pengon të zbulojmë talentet tona të kuzhinës ose madje na e largon krejtësisht dëshirën për të gatuar.

Ne mblodhëm disa truke kuzhine që do ta bëjnë gatimin të këndshëm dhe të lehtë.

Merrni parasysh se cilat perime nuk duhet të ruhen në frigorifer.

© depositphotos

Shumë i ruajnë të gjitha frutat dhe perimet e tyre në frigorifer për t’i mbajtur gjoja të freskëta për më gjatë. Sidoqoftë, ky është një gabim: patatet, domatet, bananet dhe mollët ruhen më mirë pa frigorifer.

Patatet bëhen shumë të ëmbla për shkak të temperaturave të ulëta, ndërsa pjesa tjetër e mësipërme sekretojnë etilen, e cila çon në pjekje dhe kalbje më të shpejtë.

Shkrini mishin në frigorifer.

© stockfood, © stockfood

Mishi duhet të shkrihet paraprakisht. Vendoseni në një enë të përshtatshme dhe lëreni në frigorifer derisa të shkrijë. Mos e lini mishin në ujë ose, veçanërisht, drejtojeni atë nën ujë të nxehtë pasi kjo prish pamjen dhe shijen.

Mos përdorni një blender për të bërë pure patatesh.

© stockfood, © stockfood

Një blender bën që pureja të jetë e trashë dhe ngjitëse, jo e lehtë dhe e ajrosur. Përdorni më mirë një pjekës të thjeshtë që do t’i mbajë patatet tërheqëse për t’u parë dhe të shijshme për t’u ngrënë.

Mos e mbani qumështin në derën e frigoriferit.

Dera e frigoriferit duket të jetë një vend i përsosur për të ruajtur qumështin, por, në fakt, ajo ka një temperaturë pak më të lartë. Përveç kësaj, hapja e derës çon në ndryshim të temperaturës, duke shkurtuar afatin e ruajtjes së qumështit.

Përzini makaronat kur ziejnë.

© stockfood, © stockfood

Nuk është sekret që çdo makaronë duhet të futet në ujë të valë. Por jo të gjithë e dinë që duhet ta trazoni në minutat e para që makaronat të mos ngjiten së bashku ose në fund të tiganit.

Mos e hapni furrën gjatë pjekjes.

© depositphotos

Duke hapur furrën, ju ulni temperaturën e saj, dhe byreku juaj ose buka apo ëmbëlsira futen brenda.

Nëse dëshironi të kontrolloni gatimin tuaj, ndizni dritën brenda furrës. Hapeni vetëm disa minuta para se të gatuhet gjithçka, kur brumi të jetë fryrë tashmë.

Ruani bukën në frigorifer.

© depositphotos, © depositphotos

Buka duhet të ruhet në një vend të freskët dhe të thatë – domethënë në frigorifer. Thjesht sigurohuni që të jetë e mbyllur mirë në mënyrë që të mos marrë erëra të huaja.

Përdorni uthull në vend që të shtoni më shumë kripë.

© depositphotos, © depositphotos, © depositphotos, © depositphotos, © depositphotos

Një aromë e pasur dhe e kripur arrihet me lëng limoni dhe balsamic, uthull molle, ose uthull vere, jo shumë kripë. Sigurohuni që të avulloni uthullën gjatë gatimit.

Gatuaji vezët e skuqura në mikrovalë.

Një aromë e pasur dhe e kripur arrihet me lëng limoni dhe balsamic, uthull molle, ose uthull vere, jo shumë kripë. Sigurohuni që të avulloni uthullën gjatë gatimit.

Gatuaji vezët e skuqura në mikrovalë.

© stockfood

Për një strukturë perfekte të bazës për krem, përdorni të bardhat e vezëve në temperaturën e dhomës: ato do të rrihen më mirë në këtë mënyrë. Është gjithashtu e rëndësishme t’i ndani ato nga të verdhat në mënyrë korrekte.

Gatuani një picë me bazë krokante.

© stockfood, © depositphotos

Nëse jeni duke gatuar pica në shtëpi dhe dëshironi të merrni një kore të artë krokante, duhet të bëni disa hapa paraprakisht.

Opsioni i parë: vendoseni brumin në furrë për 2-3 minuta para se të vendosni erëzat mbi të. Kjo do të mbrojë bazën nga lagështia – për shembull, ajo e domateve.

Opsioni i dytë: vendoseni brumin në një tigan me fletë të nxehtë, dhe pastaj filloni ta dekoroni.

Përdorni disa dërrasa prerëse.

© flickr.com

Ju duhet të keni të paktën dy dërrasa prerëse në kuzhinën tuaj: njëra për mish, peshk dhe tjetra për ushqime që nuk kërkojnë gatim. Është e nevojshme të parandaloni ndotjen sepse mishi i gjallë mund të përmbajë baktere të rrezikshme që shkatërrohen vetëm gjatë gatimit.

Për të shmangur përzierjen e tyre, blini dërrasa me ngjyra të ndryshme ose ato me buzë shumëngjyrëshe.

Skuqni gjëra të ndryshme në tiganët e tyre.

© depositphotos

Çdo gatim meriton tiganin e vet. Për shembull, petullat bëhen më mirë në një tigan të vogël me një thekë të ulët dhe fund të hollë, ose thjesht një klasik prej gize, ndërsa mishi duhet të gatuhet në një tigan me buzë të larta dhe një fund të trashë.

Lini pak hapësirë ​​të lirë në kavanoza.

© depositphotos, © depositphotos, © depositphotos

Ruajtja është një detyrë e vështirë që mund të përfundojë në një katastrofë nëse nuk ndiqni udhëzimet.

Ne nënkuptojmë hapësirën midis pjesës së sipërme të ushqimit dhe buzës së kavanozit. Kjo ju lejon rezervat tuaja të bymehen deri në madhësinë e nevojshme. Kavanozat, si dhe ushqimet brenda, do të qëndrojnë të paprekura nëse largoheni nga kjo hapësirë.

Ndiqni recetën kur pjekni.

Pjekja duhet të bëhet në mënyrë rigoroze nga receta, përndryshe ëmbëlsirat, kiflet, ose biskotat tuaja mund të përfundojnë në plehra. Shumë miell, gjalpë tepër i nxehtë, temperatura e gabuar e furrës – të gjitha këto do të ndikojnë në pamjen dhe shijen e saj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here