14 Shenja të Dallueshme të një Shtëpie Vërtetë të Pastër

0
10029
©depositphotos ©depositphotos

Një aksion tipik pastrimi në shtëpi konsiston në marrjen e pluhurave, pastrimin e sobës, pastrimin e banjës dhe larjen e dyshemesë.

Ndonjëherë ne i kushtojmë vëmendje detajeve më të vogla dhe llambave të pastra. Por shpesh, ne i anashkalojmë këto gjëra dhe fiksimi ynë për një vend të pastër xixë zbehet me kalimin e kohës.

Ne kemi bërë një listë prej 14 gjërash për të parë kur duhet të përcaktoni nëse vendi juaj është me të vërtetë i pastër apo jo. Nëse i kushtoni vëmendje këtyre gjërave të vogla çdo herë që pastroni, do të shihni një përmirësim të madh në mënyrën se si dukett vendi juaj.

Sipërfaqet e kuzhinës do të mbeten po aq të reja, nëse i lani shpejt me një leckë menjëherë pasi të keni gatuar ndonjë gjë.

© arixo / Imgur

Pajisjet e kuzhinës duhet të pastrohen mirë në mënyrë që njollat të mos mbesin aty përgjithmonë.

© arixo / Imgur

Sfungjerët e pastrimit duhet të zëvendësohen çdo javë dhe të mbahen të thatë.

© fede13 / Pixabay

Peshqirët, dorezat e furrës dhe tekstilet e tjera duhet të zëvendësohen një herë në javë.

© Depositphotos

Fundet e tiganëve dhe enëve të gatimit do të jenë gjithmonë të pastra nëse i lani menjëherë pasi t’i përdorni.

© Alex4Ustas / Pikabu

Ju mund të shmangni erën e keqe të plehrave nëse blini një kovë me kapak dhe lani kovën çdo javë.

© Depositphotos, © Depositphotos

Divanet, kolltuqet dhe këllëfët e jastëkëve duhet të lahen të paktën 2 herë në vit.

© alexbell / Pikabu

Kur pastroni pluhurin, mos harroni për dorezat e dyerve, çelsat dhe prizat e energjisë. Ato do të jenë gjithmonë të pastra në këtë mënyrë.

© succo / Pixabay

E njëjta gjë vlen për pikturat dhe kornizat e fotografive në mure. Kushtojini vëmendje qosheve të brendshme – shumë pluhur mbetet atje.

© Ksenia Chernaya / Pexels

Ballkoni shpesh është i mbushur me sende të padobishme. Përkundrazi, mund ta shndërroni në zyrë ose palestër.

© ArtKuper / Pikabu

Një perde e pastër dushi është ajo që e bën çdo banjë të duket e shkëlqyeshme.

© Francesca Tosolini / Unsplash

Vendosni detergjentët në rafte.

© Stika / Pikabu

*Koshi i rrobave duhet të ketë një kapak në mënyrë që rrobat e pista të mos jenë të dukshme.

Pastroni rregullisht mbajtësen e sapunit.

© congerdesign / Pixabay

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here