18 Këshilla për t’i Shpëtuar Frutat e Perimet nga Kalbja

0
4097
©All about potatoes,©AO

Ndonjëherë shikoni nga frigoriferi dhe e gjeni veten me një pamje të trishtuar: frutat dhe perimet e dëmtuara që duket se po ju presin t’i flakni. Ne po i humbim të dyja, si paratë ashtu edhe kohën tonë.

Në mënyrë që të mos vuani nga prishja e ushqimit, ne kemi përgatitur për ju disa këshilla të vlefshme që do t’ju lejojnë t’i ruani frutat dhe perimet sa më të freskëta.

Mos lani frutat dhe perimet para se t’i vendosni në frigorifer apo raft

Edhe perfeksionistët do të duhet të mësohen me faktin se është më mirë të mos lani frutat dhe perimet para se t’i ruani ato. Nëse papastërtitë ju shqetësojnë, mund t’i pastroni me një pecetë të thatë. Përndryshe, ju rrezikoni të shkatërroni shtresën që i mbron ata nga kalbja.

Frutat dhe perimet preferojnë thatësinë

Lagështia inkurajon shfaqjen e kërpudhave. Është më mirë të thahet ushqimi mirë para se ta ruani.

Ju mund të vendosni disa peshqirë letre në pjesën e poshtme të kontejnerëve që përdorni për këto qëllime. Ata do të thithin lagështinë e tepërt dhe do të parandalojnë kalbjen.

Ruani avokadot në një qese letre

Një avokado e papjekur mbahet më mirë në temperaturën e dhomës mbështjellë me gazetë ose një qese të rëndë letre.

Pasi të piqet, ruajeni në frigorifer në një qese plastike.

Disa fruta dhe perime nuk mbahen në frigorifer

Domatet, kastravecat dhe specat mbahen vetëm në temperaturë dhome. Në frigorifer, specat do të humbin aromën e tyre dhe do të bëhen të butë, ndërsa domatet dhe kastravecat do të bëhen një substancë ngjitëse dhe e pakëndshme.

Çdo frut ose perime e papjekur gjithashtu nuk duhet të mbahet në frigorifer. Vetëm pasi të piqen, mund t’i ruani atje. Përndryshe, ata do të kalben pa u pjekur.

Përdorni plastikë për kërcellin e bananes

Bananet në frigorifer bëhen të zeza dhe humbin aromën e tyre. Ato kanë nevojë për lagështi, prandaj është më mirë t’i ruani me bazën e kërcellit të mbështjellë me plastikë.

Perimet e qëruara dhe të prera ruhen në ujë

Karrotat e freskëta, të qëruara dhe të copëtuara, rrepkat dhe selino mund të mbahen për një kohë të gjatë në frigorifer.

Por për t’i ruajtur ato, duhet t’i vendosni në një kavanoz me një sasi të vogël uji. Mund të përdorni edhe kapakë plastikë.

Frutat dhe perimet duhet të vendosen në zonën e ngrohtë të frigoriferit

© Popsugar.

Sa më e ulët të jetë temperatura e ruajtjes, aq më pak ruhet aroma dhe freskia. Nëse dëshironi të shijoni fruta dhe perime për një kohë më të gjatë, është më mirë t’i ruani në ndarje me një temperaturë më të lartë.

Disa fruta dhe perime nuk mbahen së bashku

Kur piqen, disa perime dhe fruta fillojnë të japin gaz etileni. Për shembull, bananet, pjeshkët, pjepri, dardha, kumbulla, mango dhe domatet.

Ushqimet e ndjeshme ndaj efektit të saj (mollët, patëllxhanët, kastravecat, shalqinjtë, patatet, kungujt, karotat, brokoli), duke qenë së bashku me frutat e grupit të parë, piqen shumë shpejt dhe prishen. Është më mirë të ruhen veç e veç.

Qepë dhe patate në sirtarë të ndryshëm

© Dering Hall

Nëse vendosni qepët dhe patatet në të njëjtën sirtar, edhe patatet më të freskëta shpejt do të fillojnë të mbijnë dhe nuk do të jenë më të dobishme për gatim.

Hudhra dhe qepa duan errësirë

© The yummy life

Errësira është një mik i hudhrës dhe qepës. Kjo është arsyeja pse gjyshet tona i varnin ato në çanta pëlhure të endura.

Tani është e mundur të blini kontejnerë të veçantë për ta dhe t’i vendosni ato në çdo vend të errët dhe të thatë. Ju mund të ruani qepën dhe hudhrën në qese letre për një kohë të gjatë duke bërë vrima.

Patatet dëmtohen nga drita

© All about potatoes

Është rreptësisht e ndaluar të ruani patatet në një vend me diell. Ata jo vetëm që janë të dëmtuar por edhe të pashëndetshëm.

Është më mirë t’i vendosni në një vend të thatë, të errët ose në enë prej druri ose plastike.

Ruani patatet me një mollë

© AO

Nëse vendosni një ose më shumë mollë pranë patateve, ato do të qëndrojnë të freskëta për më gjatë duke ruajtur të gjitha vetitë e tyre.

Ruani shpargun si një buqetë

© AO

Kur sillni shparguj nga dyqani, vendoseni në një tas me ujë. Kjo do t’i mbajë të freskët dhe me lëng për më gjatë.

Brokoli dhe lulelakra e duan lagështinë

©depositphotos

Kërcelli i brokolit ruhet duke e zhytur në një enë me ujë të freskët dhe duke mbuluar lulet me një peshqir të lagur. Ju duhet të ndryshoni ujin çdo ditë dhe të lagni peshqirin.

Lulelakra mbahet gjithashtu në një peshqir të lagur ose mbështjellës plastik që ka vrima për ajrosje.

Perimet në temperaturën e dhomës kanë nevojë për distancë

©pexels

Mos i mbani në një sirtar kuzhine ose në një shportë të mbyllur poshtë pjatalarëses. Me këtë metodë ruajtjeje, ato do të kalben para se të keni nevojë për to.

Është më mirë t’i vendosni në një raft plastik ose druri për ventilim.

Mbështillni selino në letër argjendi

© justalittlenutty

Selino mbahet mirë në frigorifer e mbështjellë me letër argjendi. Nëse e ruani në një qese plastike, ajo do të humbasë qëndrueshmërinë dhe aromën e saj.

Mbajini domatet anash lart

©pexels

Vendi më i brishtë në domate është rreth kërcellit. Kështu që thjesht ruajini domatet në këmbë, në mënyrë që ato të qëndrojnë më të freskëta.

Rrushi ruhet i freskët në një qese plastike

©imgur

Nëse rrushi është shumë i butë, është më mirë t’i konsumoni sa më shpejt që të jetë e mundur. Nëse është akoma i fortë, ato do të mbajnë nëse i mbështillni me një qese plastike dhe i ruani në frigorifer. Kjo do t’i mbajë ata me lëng, të fortë dhe të freskët.

Rekomandohet të mos ruani rrush në pjesë të mëdha, pasi ato do të shtypen nën peshën e tyre. Shpërndani degët e rrushit në qese të ndara.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here