20 Mënyrat më të Thjeshta për t’i Thënë Mirupafshim Pluhurit

0
568
©LifeShouldCostLess

Sa më pak pluhur të ketë në shtëpi, aq më të lumtur dhe të shëndetshëm janë njerëzit. For, fatkeqësisht, nuk është aq e lehtë ta heqësh qafe atë.

Ne kemi gjetur për ju disa këshilla të cilat do të ndihmojnë për të përballuar pluhurin më shpejt dhe me efikasitet. Meqë ra fjala, këto janë të lira dhe të thjeshta!

Peceta të lagura

©LifeShouldCostLess

Për të hequr qafe pluhurin, thërrimet dhe njollat në tastierë, gjithçka që duhet të bëni është ta shkundni dhe të fshini tastierën. Rezultati është i shkëlqyeshëm. Thjesht sigurohuni që laptopi të jetë i fikur.

Detergjent zbutës

©LifeShouldCostLess

Për të hequr qafe pluhurin në sipërfaqe dhe për ta bërë efektin të zgjasë më shumë, mund të përgatisni një përzierje të veçantë. Merrni zbutës rrobash dhe ujë.

Derdhni përzierjen në një spërkatës dhe pastroni gjithçka që dëshironi kur është e nevojshme, madje edhe pasqyra, tavolina qelqi dhe dushe. Është gjithashtu një gjë e mirë për laptopin ose ekranin e televizorit.

Doreza pëlhure

©LifeShouldCostLess

Një palë doreza pëlhure të zakonshme për punët e shtëpisë mund t’ju ndihmojnë të pastroni sipërfaqet delikate. Për shembull, lehtë mund të pastroni një llambadar, pajisje qelqi dhe statuja. Pëlhura mbledh pluhur, dhe pastrimi bëhet shumë më i lehtë.

Furça të buta

©LifeShouldCostLess

Nëse dëshironi të pastroni disa vende të vështira për t’u arritur, furçat me fije natyralë mund t’jua bëjnë më të lehtë. Për shembull, mund t’i përdorni për të pastruar aksesorët e mobiljeve.

Çorapet e vjetra

©LifeShouldCostLess

Nëse vendosni një çorape të vjetër të pastër në dorën tuaj, mund të pastroni shpejt blindet e dritareve. Dhe nëse e vendosni në një leckë, do të jetë më lehtë të pastroni pluhurin nën shtretër dhe mobilje.

Tub letre tualeti

©LifeShouldCostLess

Kjo është një gjë super e nevojshme për pastrim. Nëse zëvendësoni një grykë me një tub letre, mund të pastroni edhe vendet më të vështira për t’u arritur. Kartoni përkulet, kështu që ju mund të ndryshoni formën e tij dhe të pastroni gjithçka që ju nevojitet. Është shumë më komode sesa të përdorni një grykë të sheshtë.

Pastroni nga lart poshtë

©LifeShouldCostLess

Për të shmangur rënien e pluhurit nga një sipërfaqe në tjetrën, fshijeni nga lart poshtë. Nëse e bëni këtë, pastrimi do të marrë më pak përpjekje dhe kohë. Për shembull, freskuesit e tavanit pluhurosen së pari, pastaj mbulesat, pastaj pjesët e sipërme të dyerve.

Niveli i lagështisë

©LifeShouldCostLess

Për të shmangur akumulimin e pluhurit në sasi të mëdha, shpesh është e mjaftueshme për të ruajtur ekuilibrin e lagështisë në rreth 40-50%. Ju mund të blini instrumente speciale matëse dhe lagështues për t’ju ndihmuar në këtë.

Pa xhingla

©LifeShouldCostLess

Për të parandaluar grumbullimin e pluhurit kaq shpejt dhe në të njëjtën kohë pastrimin më të thjeshtë, më mirë hidheni shumicën e suvenireve dhe xhinglave që keni në shtëpi. Sa më pak të keni, aq më e pastër është shtëpia. Dhe nëse keni një koleksion statuetash, është më mirë t’i mbani pas dyerve të xhamit të një vitrine.

Mos harroni perdet

©LifeShouldCostLess

Ne gjithmonë i harrojmë perdet, edhe pse ato janë të mbuluara fjalë për fjalë me pluhur (veçanërisht nëse janë sintetike). Është më mirë t’i çoni në pastrim kimik një herë në vit dhe t’i vakumoni dy herë në muaj.

Dritaret e mbyllura

©LifeShouldCostLess

Nëse nuk doni të pastroni gjithçka vazhdimisht, do të duhet të mësoheni me dritaret e mbyllura. Sigurisht, është e dobishme të ajrosni apartamentin disa herë në ditë, por mos i mbani dritaret të hapura ditë e natë nëse doni të shmangni akumulimin e pluhurit.

Bimë të pastra

©LifeShouldCostLess

Bimët e shtëpisë janë mushkëritë e banesës suaj, të cilat ju ndihmojnë të përballoni pluhurin. Nëse lani rregullisht të gjitha bimët në banjë, ato do të jenë më efektive në pastrimin e ajrit.

Pastroni me avull qilimin tuaj

©LifeShouldCostLess

Sa më pak qilima të keni, aq më e pastër është shtëpia juaj. Nëse dëshironi të vendosni një qilim në dhomën e një fëmije, mbajeni atë të vogël dhe natyral (pëlhura sintetike mbledh pluhur).

Pastroni me vakum një herë në javë, dhe pastrojeni me avull një herë në muaj. Kjo nuk do të lejojë pluhurin të grumbullohet në shtresat më të thella të rrobave, dhe qilimi do të jetë i sigurt edhe për një fëmijë.

Rul pëlhure

©LifeShouldCostLess

Një rul me një sipërfaqe ngjitëse pastron abazhurët pastrues, jastëkët dekorativë dhe sipërfaqet e tjera të rrobave.

Lajeni

©LifeShouldCostLess

Nëse bëni pastrim të lagësht shpesh, shtëpia do të duket shumë më e rregullt dhe ajri do të jetë i këndshëm për të marrë frymë. Uji heq 90% të pluhurit. Nëse duhet të zgjidhni midis pastrimit të thatë dhe të lagësht, zgjidhni metodën e dytë.

Është e rëndësishme të pastroni muret dhe tavanin një herë në disa muaj për të parandaluar akumulimin e pluhurit.

Ruani rrobat në kasë

©LifeShouldCostLess

Veshje, batanije, jastëk për mysafirë, batanije leshi – e gjithë kjo është një burim kryesor i pluhurit në shtëpi. Për të minimizuar sasinë e pluhurit, mbajini gjëra të tilla në raste të veçanta ose në çanta.

Alkooli për llamba

©LifeShouldCostLess

Ju mund të hiqni pluhurin nga llambat duke përdorur alkool. Thjesht fshijini ato me një leckë të lagur dhe i lini të thahen. Ju do të shihni ndryshimin.

Pastroni me rrobë

©LifeShouldCostLess

Nuk rekomandohet të vendosni lustrues, dyll ose ngjitje direkt në mobilje ose sipërfaqe të tjera prej druri nga të cilat keni nevojë për të hequr pluhurin. Nëse e bëni këtë, pluhuri do të grumbullohet më shpejt. Kështu që është më mirë të aplikoni një leckë pastrimi në të gjitha këto produkte.

Pastroni filtrat

©LifeShouldCostLess

Sa më rrallë të pastroni filtrat, aq më shumë pluhur keni në shtëpi. Nëse përdorni fshesa me korrent dhe sisteme ventilimi me filtra të ndotur, ato do të dërgojnë pluhurin përsëri në ajër, i cili do të grumbullohet në sipërfaqe. Nëse dëshironi ta shmangni, pastroni filtrat sipas udhëzimeve të prodhuesit.

Mikrofibër

©LifeShouldCostLess

Një leckë e mirë mikrofibre mund të funksionojë si magji. Ajo jo vetëm që mbledh pluhurin nga sipërfaqet, por nuk i lë grimcat e vogla përsëri në ajër. Ju mund ta përdorni këtë leckë për çdo sipërfaqe, nga dyshemeja në tavan. Përdorni një brez elastik për ta bashkangjitur në një leckë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here