26 Ide të Thjeshta e të Bukura për Shtëpinë Tuaj

0
3132
©Depositphotos.com

Ju nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para për ta bërë shtëpinë tuaj komode dhe me stil – thjesht ju duhen disa enë shtëpiake të zakonshme, pak imagjinatë dhe dëshirë për të ndryshuar diçka.

Dhe, sigurisht, gjithmonë mund të hidhni një vështrim në atë që ne ndajmë me ju herë pas here!

Pra, çfarë mund të bëjmë për ta kthyer apartamentin tonë në një bukuri të vërtetë pa shpenzime të mëdha?

Përdorni shirita në vend të unazave dhe mbajtëseve

Ridizenjoni dritaret tuaja me shirita shumëngjyrësh, si në foto. Krijon një pamje të freskët dhe imagjinative.

Azhurnoni perdet tuaja

Ju mund të ndryshoni mënyrën se si duken perdet tuaja pa blerë të reja duke shtuar një vijëzim interesant. Ju mund të ngjitni një fjongo mbi të (si kjo) ose të qepni një pjesë dekorative me një zbukurim. Ka shumë mundësi që i përshtaten shijes së kujtdo.

Dekorim i punuar me dorë për vazot

Nëse zbukuroni dritaret, pse të mos bëni të njëjtën gjë për vazot e luleve në pragjet e dritares? Ka disa shembuj të asaj që ju lehtë mund të bëni. E vetmja gjë që ju nevojitet janë disa vazo, pak bojë dhe imagjinata juaj.

Bëni një vizatim me stilolaps

Pak durim dhe një stilolaps – dhe llamba juaj e një lloji të veçantë është gati.

Dekoroni një llambë me materiale në dorë

Ju mund ta fshehni atë mbajtëse llambë që nuk ju pëlqen me degë të thjeshta, sikur të jetë bërë këtu, dhe të dekoroni stendën e një llambë dyshemeje me një litar (shembulli këtu).

Një orë e punuar me dorë

Ju mund të krijoni orën tuaj imagjinare ashtu si ato në dyqanet e shtrenjta të dizajnit të brendshëm brenda vetëm disa orësh – nuk është aq e vështirë sa mund të duket. Këtu është udhëzuesi për të bërë një orë në dërrasë të zezë, dhe këtu është udhëzimi për të bërë një orë origjinale.

Bëni një minibar nga një dollap i vjetër

Nëse dollapi juaj antik ende jeton me ju pa ndonjë arsye të qartë, krijoni një qëllim për të: krijoni minibarin tuaj personal dhe modern! Dhe nuk është e nevojshme të mbash pije alkoolike në të.

Përdorni raftet qoshe

Kuzhina është pjesa e banesës suaj që gjithmonë ka nevojë për më shumë hapësirë, pavarësisht nga madhësia. Kjo është arsyeja pse, në vend të dollapëve të mëdhenj, mund të përdorni rafte të lehta të hapura.

Bëni një raft shtesë për erëzat

Është e njohur se një kuzhinë mund të jetë e tejmbushur- përfshirë hapësirën tuaj të magazinimit. Ju mund ta zgjidhin këtë çështje me një raft shtesë erëzash që mund ta bëni lehtësisht me duart tuaja.

Përdorni dyert e dollapëve tuaj

Pjesa e brendshme e dollapëve tuaj të kuzhinës mund të shndërrohet në një pajisje të shkëlqyeshme ruajtëse.

Bëni një raft për revistat

Ky raft i thjeshtë por efikas do t’ju ndihmojë të mbani afër revistat dhe librat e recetave. Anët e mobiljeve tuaja janë zakonisht të zbrazëta, përse të mos i bëni të dobishme?

Bëni një ‘letër-muri’ për derën tuaj

Merrni disa kanavacë me model dhe niseshte misri, dhe dera juaj e mërzitshme shndërrohet në diçka krijuese. Një ‘letër-muri’ e tillë është e thjeshtë për tu hequr, kështu që kur jeni të lodhur nga modeli, ju lehtë mund ta hiqni atë dhe ta ndryshoni me diçka tjetër.

Ngjyrosni rrogozin tuaj të derës

Edhe qilim juaj gjithashtu mund të jetë interesant- thjesht lyejeni atë me ngjyra të ndritshme dhe të pazakonta.

Bëni një qilim banje me materiale natyrore

Tapa është një material i shkëlqyeshëm natyral që thahet shpejt dhe kursen nxehtësinë. Është gjithashtu e këndshme të shkelësh një tapet të tillë. Bërja e tij nga tapat e verës patjetër që do të zgjojë momente të ëmbla nga e kaluara juaj.

Varni një panel muri

Gjëra të ndryshme të lezetshme janë të këndshme për të dekoruar një mur të zbrazët – për shembull, kartolina të vjetra ose, edhe një herë, tapa vere. Një panel tape mund të përdoret gjithashtu si një organizator për fotografi ose shënime.

Bëni një ekspozitë fotografike

Albumet e fotove janë të shkëlqyera, por disa fotografi duhen shikuar vazhdimisht. Fotografitë mund të bëhen një shtesë e mrekullueshme në dizajnin tuaj të brendshëm nëse i rregulloni ato siç duhet.

Shtoni pak ngjyrë në derën tuaj

Kjo ide është e përkryer për ata që duan të gjallërojnë shtëpinë e tyre por nuk mund të bëjnë ndryshime rrënjësore. Ju mund ta bëni këtë edhe në një apartament me qira, sepse kthimi në pamjen fillestare është i lehtë.

Lyerja e linoleumit tuaj të vjetër

Linoleumi i vjetër në banjë ose kuzhinë e bën edhe brendësinë më të bukur të duket e lënë pas dore. Bojë akrilike do t’ju japë një dorë. Zgjidh një ngjyrë të pëlqyeshme dhe shiko se si bëhet.

Bëni një raft të varur

Një tavolinë shpesh i mungon hapësira për të ruajtur thika të ndryshme. Në këtë rast, një raft tryezë lehtë mund të bëhet i varur, dhe do të paloset gjithashtu. Kjo jo vetëm që i bën më shumë hapësirë, por shton edhe pak ngjyra.

Dekoroni varëse rrobash

Një ide e shkëlqyeshme nëse përdorni një gardërobë të hapur për rrobat tuaja. Sidoqoftë, edhe nëse keni një të mbyllur, këto varëse rrobash do t’ju ngrenë disponimin sa herë që hapni dyert dhe i shikoni.

Vendosni një raft librash të hollë në një cep të zbrazët

Korridoret pothuajse gjithmonë kanë qoshe dhe gryka kaq të vogla ku në dukje asgjë nuk përshtatet. Sidoqoftë, mund ta përdorni këtë hapësirë për të mbajtur një raft të vogël librash, siç tregohet në këtë blog. Rafti i librave është mjaft i thjeshtë dhe nuk kërkon pajisje të shtrenjta.

Bëni një sfond me një hartë

Ju mund të bëni një pamje të pasme për kuzhinën tuaj nga pothuajse çdo gjë – për shembull, këtu është bërë nga një hartë. Sidoqoftë, mund të përdorni gjithçka që dëshironi: letër, peceta dekorative ose revista të vjetra. Do t’ju duhet gjithashtu kompensatë e hollë, ngjitës dhe llak ngjitës.

Varni fotografitë tuaja në mënyrë të barabartë me ndihmën e letrës dhe shiritit

Për të varur fotografitë tuaja në një mur pa probleme, mund të provoni duke përdorur letër të zakonshme, si kjo.

Përdorni skema për fotografi

Është e rëndësishme jo vetëm të varni fotografi në mënyrë të barabartë, por edhe t’i vendosni ato siç duhet – atëherë muri juaj nuk do të duket si një grup imazhesh të ndara, por një rregull i plotë.

Shtrojeni qilimin tuaj si duhet

Vendosja e duhur e tapetit tuaj do të shtojë atraktivitetin e përgjithshëm të banesës suaj. Ndonjëherë është e mjaftueshme për të lëvizur mobiljet tuaja pak më afër. Meqë ra fjala, dhoma do të duket më e madhe nëse e zbukuroni me një qilim me ngjyrë të butë me një ngjyrë pa modele të tekstilizuara.

 

Bëni një raft tërheqës pas frigoriferit

Mund të përdorni edhe hapësirën prapa frigoriferit ose sobës tuaj nëse vendosni një raft tërheqës atje. Nuk është gjëja më e thjeshtë për të bërë, por rezultati do të vlejë për një kohë shumë të gjatë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here