3 Përzierje të Thjeshta për t’i Lyer Flokët me Përbërës Natyral

0
1740
©Depositphotos©Depositphotos©Depositphotos

Është gjithmonë bukur të shohësh flokë të shëndetshëm në pasqyrë. Por duke kërkuar një ideal, shumë herë ne përdorim produkte që nuk janë aq të padëmshme dhe që na japin iluzionin e të përsosurës vetëm për fare pak kohë.

Ne sugjerojmë që t’i kushtoni vëmendje ngjyruesve natyralë që i japin flokëve një hije të këndshme pa shkatërruar bukurinë e tyre natyrore.

© Depositphotos

Për vajzat me flokë kafe, për t’i dhënë flokëve shkëlqim dhe ton të thellë, të bukur, rekomandohet të përdorni një përzierje sherebele dhe rozmarinë.

Do të ju duhet:

  • Sherebele (e thare) – 4-6 lugë gjelle.
  • Rozmarinë – 1-2 lugë gjelle.

Sasia varet nga gjatësia e flokëve dhe efekti që dëshironi të arrini.

Procesi:

Shtoni përbërësit në ujin e vluar, ziejeni gjithçka për 4 minuta dhe lëreni përzierjen të qëndrojë për një orë. Më pas shpëlani flokët e sapo larë me këtë infuzion shumë herë. Ju mund ta aplikoni produktin në flokë të thatë çdo ditë duke përdorur një llak. Përsëriteni procedurën për të marrë rezultatin e dëshiruar.

Tonet

Për një ton më intensiv, shtoni çaj të zi; nëse dëshironi të keni shkëlqime të arta, mund ta zëvendësoni rozmarinën me kamomil; tonet e bukura kafe arrihen falë gjetheve dhe degëve të blirit; dhe toni i gështenjës së thellë, falë lëvozhgës së arrës.

Këshillë: Vlen të merret parasysh se ngjyruesit natyrorë zakonisht ndihmojnë në ndryshimin e ngjyrës së flokëve me 1-2 tone.

© Depositphotos

Kafeja u jep kaçurrelave të errëta hije interesante të kafesë dhe çokollatës. Përveç kësaj, kafeina dhe mikroelementet do t’i japin shkëlqim dhe forcë flokëve tuaj.

Do të ju duhet:

  • Kafe e bluar – 2-3 lugë gjelle.
  • Zutës (lëreni në flokë) – 150-250 g

Sasia varet nga gjatësia e flokëve dhe efekti që dëshironi të arrini.

Procesi:

Bëni një filxhan kafe të fortë, lëreni të pushojë dhe vendoseni në frigorifer. Përzieni kafenë me zbutës dhe shtoni kafenë e ftohtë. Vendoseni përzierjen në flokë të thatë dhe lëreni të veprojë për një orë. Më pas, shplajeni dhe lajini flokët me shampo. Për të rritur efektin, mund të përdorni infuzionin e kafesë pas çdo larjeje.

Tonet

Kohëzgjatja e aplikimit ndikon në intensitetin e tonit. Për tonet e mrekullueshme burgundy, ju mund të shtoni kakao ose manaferra. Për të ruajtur një nuancë të errët, përdorni një infuzion lëvore pishe.

Këshillë: për të përmirësuar strukturën e flokëve tuaj, këshillohet që t’i krihni për 5 minuta në ajër të hapur; dhe për të rivendosur dendësinë, përdorni vaj kastori.

© Depositphotos

Për të ruajtur bukurinë e flokëve bjonde, nuk është e nevojshme të përdorni ngjyra të veçanta. Ju mund t’u jepni flokëve tuaj tone të ndritshme duke përdorur produkte natyrore.

Do të ju duhet:

  • Lule kamomili – 2-4 lugë gjelle.
  • Mjaltë – 3 lugë gjelle.
  • Limon – 1 / 2–1 lugë gjelle.

Sasia varet nga gjatësia e flokëve dhe efekti që dëshironi të arrini.

Procesi:

Hidhni ujë të valë në një tenxhere me kamomil dhe lëreni për një orë. Shtoni mjaltë dhe lëng limoni, përzieni mirë dhe aplikojeni gjatë gjithë gjatësisë së flokëve. Mbuloni flokët me mbështjellje plastike dhe një peshqir dhe i lini të veprojnë për një orë e gjysmë. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë, përdorni zbutës me vajra.

Tonet

Nëse dëshironi të arrini edhe më shumë tone bjonde, shtoni kanellë dhe xhenxhefil në përzierje.

Këshillë: nganjëherë produktet natyrale të ngjyrosjes së flokëve shkaktojnë tharje, për të shmangur këtë, përdorni lëng aloe, argani, kokosi, ulliri ose vaj liri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here