5 Përdorimet e Sodës së Bukës që Mbrojnë Bimët në Kopështin Tuaj

0
89
© Shnurochek13/Depositphotos, © bannerwega/Depositphotos

Ajo është një nga ata aleatë të fuqishëm shpesh të shpërfillur që të gjithë kanë në shtëpi: ne e përdorim atë për pastrim, për të dezinfektuar ushqimin, madje edhe për qëllime estetike, por gjithashtu mund ta përdorim për t’u kujdesur për kopshtin tonë.

Ne kërkuam të gjitha të dhënat e dobishme se si ky mineral mund të na ndihmojë të mbrojmë shëndetin e bimëve tona dhe ne dëshironim të ndanim gjetjet tona me ju.

Lufton kërpudhat në një mënyrë ekologjike.

© PicsFive/Depositphotos, © eskaylim/Depositphotos, © GeorgeRudy/Depositphotos

Kombinuar me ujë dhe sapun, soda e bukës mund të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve të kërpudhave në lloje të caktuara të bimëve, shkurreve dhe pemëve frutore.

Thjesht spërkatja e bimës me tretësirë mund të ndalojë përhapjen. Por duhet të keni parasysh që meqenëse po flasim për një produkt natyral, efektet mund të zgjasin më shumë për tu vërejtur sesa nëse do të përdorni kimikate.

Një rekomandim tjetër: vëzhgoni reagimin e secilës bimë me kujdes, sepse spërkatja e tepërt mund t’i dëmtojë ato.

Zvogëlon praninë e afideve të bezdisshme.

Afidet janë një nga ato kafshë të vogla që ne padyshim nuk i duam në kopshtin tonë. Afidet duan të hanë kërcellin e butë të bimëve, dhe gjatë procesit ato nxjerrin një substancë të ëmbël ngjitëse që tërheq milingonat dhe shkakton shfaqjen e një kërpudhe të zezë. Kjo kërpudhë ndikon në procesin e fotosintezës, kështu që është një lloj sëmundjeje për bimën tuaj.

Kur kjo të ndodhë, lakrat e reja deformohen dhe bima humbet forcën e saj. Duke spërkatur ose tymosur pemishten ose kopshtin tuaj me sodë buke dhe sapun, ka më shumë të ngjarë t’i mbajmë larg këto insekteve dhe të shmangim dhimbjen duke parë bimët tona duke vuajtur.

Largon milingonat.

© icefront/Depositphotos

Siç e kemi përmendur më parë, soda e bukës e kombinuar me sapun ndihmon për të mbajtur larg afidet dhe për të parandaluar që lloje të caktuara të kërpudhave të shkatërrojnë bimët tuaja.

Nëse këtij ilaçi i shtojmë edhe plehra minerale më të forta, siç është përzierja Viçosa (e cila në thelb është një përzierje uji, sulfati bakri, sulfati zinku, sulfat magnezi, acid borik dhe gëlqere e hidratuar) ose përzierja Bordeaux (ujë, sulfat bakri, dhe gëlqere e hidratuar), ne gjithashtu mund të zvogëlojmë praninë e milingonave. Kjo sepse ato nuk do ta shohin më tërheqëse të pushtojnë kopshtin apo pemishten tonë, pasi nuk do të jenë në gjendje të gjejnë melasën e prodhuar nga afidet që milingonat e pëlqejnë aq shumë.

Mund të jetë e dobishme kur matni cilësinë e tokës.

© eskaylim/Depositphotos, © AntonMatyukha/Depositphotos, © ilposeidone/Depositphotos

Ekspertët e dinë që toka e shëndetshme është ajo që nuk është as shumë acide dhe as shumë alkaline, sepse sa më neutral të jetë pH i tokës, aq më të forta do të rriten bimët.

Për të zbuluar se çfarë lloj toke ka kopshti juaj, thjesht duhet të ndiqni këto hapa:

  • Merrni lakër të kuqe / vjollcë, copëtojeni atë, dhe derdheni në ujë të distiluar të vluar.
    Lëreni të thahet për 10 minuta dhe më pas kullojeni. Uji i purpurt që rezulton është pH neutral.
  • Vendosni pak nga uji i lakrës në 2 gota të veçanta: në njërën prej gotave shtoni uthull (uji do të bëhet rozë i errët për shkak të aciditetit) dhe në tjetrën, sodë buke (do të bëhet blu ose jeshile për shkak të alkalinitetit) . Këto janë ngjyrat “e kontrollit”.
  • Në kontejnerë të veçantë, vendosni pak nga uji i lakrës dhe një ose 2 lugë dheu që dëshironi të provoni. Prisni 30 minuta.
  • Nëse uji bëhet rozë, toka është acidike. Nëse bëhet blu ose jeshile, është alkaline. Nëse qëndron e purpurt, ju keni tokën e përsosur!

Ndihmon tokën.

© lightpoet/Depositphotos, © martinsvanags/Depositphotos

Tani e dini që një pH neutral është më i miri për bimët, kështu që le të fillojmë të punojmë me plehun! Mbusheni atë me të gjitha mbeturinat organike nga kuzhina juaj: karton, gurë të grimcuar, kocka… Dhe sigurohuni që ta mbani të ajrosur mirë. Mos harroni atë që shpjeguam në pikën e mëparshme rreth asaj se si të dalloni gjendjen e tokës që rezulton?

Ky mjet që padyshim do t’ju ndihmojë të filloni një kopsht apo pemishte të shëndetshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here