7 Ëmbëlsira me Çokollatë për Ata që Nuk u Bëhet Vonë Fare për Dietë

0
31
©Depositphotos.com

Kush nuk e pëlqen çokollatën? Nëse e konsumoni me moderim herë pas here, përveç kënaqësisë gastronomike, do t’ju ​​sjellë edhe shumë përfitime. Ne po ju paraqesim 7 receta fantastike të ëmbëlsirave që do t’ju bëjnë të vraponi në dyqanin më të afërt për çokollatë. Behuni gati!

Brownie me mbushje djathi krem

Përbërësit:

 • 200 g çokollatë të zezë.
 • 200 g gjalpë.
 • 200 g sheqer.
 • 5 vezë
 • 110 g miell gruri.
 • 500 g krem djathi.
 • 1 lugë gjelle pluhuri pjekës.

Përgatitja:

Vendosni ujë në një tenxhere të madhe. Prisni gjalpin në copa, copëtoni çokollatën në copa dhe vendosini në një tenxhere të vogël. Sapo uji të vlojë, hiqeni tenxheren e madhe nga zjarri dhe vendoseni tenxheren e dytë brenda saj në mënyrë që uji të mos futet brenda.

Përziejeni derisa të merrni një brumë të butë që duhet të duket si krem ​​i lëngshëm apo edhe qumësht. Lëreni përzierjen të ftohet.

Në një tas tjetër, rrahni 3 vezë me 130 gram sheqer. Shtoni përzierjen me çokollatë, përzieni. Shtoni miellin e situr dhe pluhurin pjekës. Përziejini mirë. Në një tas tjetër, rrahni kremin e djathit, 2 vezë dhe 70 gram sheqer.

Lyejeni me gjalpë enën e pjekjes ose sipër vendosni një fletë pergamene. Hidhni masën e çokollatës, duke lënë disa lugë. Shpërndani atë në të gjithë formën. Sipër, vendosni djathin krem. Pa u përzier me çokollatën, shpërndani mirë kremin. Vendosni pjesën tjetër të masës së çokollatës sipër. Me kujdes kaloni një pirun nëpër tigan për të formuar një model të lezetshëm. Lëreni të piqet për 30-40 minuta në 180 gradë.

Tortë me çokollatë të shkrirë

 

Përbërësit:

 • 115 g çokollatë të zezë.
 • 115 g gjalpë.
 • 2 vezë
 • 1/3 filxhan sheqer.
 • 1/4 filxhan miell.

Përgatitja:

Shkrini çokollatën. Rrihni vezët me sheqer. Shtoni në çokollatë, gjalpë dhe rrihni. Bashkoni masën e çokollatës me vezën dhe rrihni. Shtoni miellin dhe rrihni përsëri. Piqeni në 180 gradë për 10-15 gradë derisa të skuqet. Shërbejeni me krem pana, një lugë akullore, ose thjesht pluhuroseni me sheqer pluhur.

Biskota me çokollatë

©Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 120 g çokollatë të zezë.
 • 25 g gjalpë.
 • 30 g miell.
 • 1/2 lugë gjelle të pluhurit pjekës.
 • 1/4 lugë gjelle kripë.
 • 75 g sheqer.
 • 1 vezë.
 • 25 g bajame.

Përgatitja:

Shkrini 100 g çokollatë dhe gjalpë, i lini të ftohen. Përzieni miellin me pluhurin për pjekje dhe kripën, dhe lërini gjithashtu mënjanë. Rrihni vezën me sheqer derisa të formojë një brumë të bardhë (5-6 minuta). Shtoni çokollatën, bajamet dhe 20 g copa çokollate në masën e vezëve, trazojini mirë. Shtoni përzierjen e miellit dhe përzieni derisa të merrni një qëndrueshmëri homogjene.

Lëreni brumin të pushojë për 10-15 minuta, ndërkohë ngrohni furrën në 175 gradë. Për çdo biskotë, për 1.5 lugë gjelle brumë në një tabaka të mbuluar me një fletë letre pergamene, piqni për 8-10 minuta.

Këshillë: Lini shumë hapësirë midis biskotave ndërsa brumi zgjerohet kur piqet.

Hotcakes me pluhur çokollate

©Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 3 lugë sheqer.
 • 2 vezë
 • 1 lugë gjelle kripë.
 • 2 gota qumësht.
 • 2 gota miell gruri.
 • 1 lugë gjelle sodë buke me uthull.
 • 2 lugë gjelle pluhur çokollate.
 • 1/4 filxhan vaj ulliri.

Përgatitja:

Rrihni vezën me sheqer dhe kripë derisa të shkumojë. Shtoni një filxhan qumësht, rrihni mirë, shtoni miellin pak nga pak, duke rrahur vazhdimisht që të mos krijohen gunga.

Përsëritni hapin e mëparshëm duke shtuar pjesën tjetër të qumështit dhe miellit. Ndani përzierjen në dy pjesë dhe shtoni pluhur çokollate në njërën prej tyre. Hidhni vaj perimesh në të dy pjesët (mund ta zëvendësoni me gjalpë të shkrirë). Do të keni petullat me çokollatë dhe ato normale. Mund t’i bëni të gjitha me çokollatë (duke shtuar 3-4 lugë pluhur çokollate në këtë rast) ose të thjeshtë, pa çokollatë.

Shtoni sodë buke me uthull, përzieni përsëri mirë. Lëreni brumin të pushojë për 5-10 minuta. Ndërkohë, ngrohni tiganin jo ngjitës.Sapo flluskat të fillojnë të hapen, rrokullisni kekun dhe lëreni për 20 sekonda të tjera.

Çokollatë e nxehtë

©Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 1/3 filxhan ujë.
 • 50 g çokollatë të zezë (70%).
 • 1 shkop kanelle.
 • 1 filxhan qumësht.
 • 3 lugë gjelle me krem pana (mund ta zëvendësoni me një top akullore).
 • Pluhur çokollate.
 • Lëvore portokalli.
 • Pak çokollatë të integruar për ta dekoruar.

Përgatitja:

Në një tenxhere shtoni çokollatë, ujë dhe kanellë dhe ngrohni derisa çokollata të fillojë të shkrihet. Shtoni pak qumësht dhe lëreni të ziejë.

Këshillë: Shërbejeni të nxehtë me krem të rrahur, pluhur çokollate, çokollatë të integruar ose kanellë.

Cheesecake dhe çokollatë

©Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 2 lugë gjalp.
 • 220 g krem djathi.
 • 1 filxhan sheqer.
 • 2 lugë miell gruri.
 • 2 lugë vanilje
 • 4 vezë
 • 220 g çokollatë të zezë.
 • 1 dhe 1/2 filxhan biskota çokollate të shtypura.
 • Pluhur sheqeri.

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 160 gradë. Përziejini biskotat e shtypura me gjalpë në temperaturë dhome. Me këtë brumë, formoni tortën. Piqni për 10 minuta.

Rrihni kremin e djathit me sheqer, miell dhe vanilje derisa të formojë një brumë homogjen. Shtoni çokollatën e shkrirë dhe përzieni mirë. Shtoni vezët dhe vazhdoni t’i rrihni. Hidhni mbushjen mbi kek dhe piqeni për 55-60 minuta.

Pasi ta keni hequr kekun nga furra, lëreni të ftohet dhe mbajeni në frigorifer për 4 orë. Hidhni shurupin e çokollatës dhe spërkateni me sheqer pluhur.

Kifle me çokollatë

©Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 1 vezë.
 • 150 ml qumësht.
 • 175 g miell gruri.
 • 100 g sheqer.
 • 60 ml vaj perimesh.
 • 10 g pluhur pjekje.
 • 45 g pluhur çokollate.
 • 2 g kripë.

Përgatitja:

Rrahni vezën dhe shtoni gjalpin. Bëni së bashku miellin, sheqerin, pluhurin e çokollatës, pluhurin për pjekje dhe kripën. Shtoni ato në përzierjen e vezëve. Hidhni qumështin dhe përziejeni derisa të merrni një masë homogjene. Vendosni brumin në kifle dhe  piqeni në 200 gradë për 20-25 minuta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here