7 Gabime Kombinimi që Humbasin Vlerat Ushqyese dhe na Dëmtojnë Shëndetin

0
2503
©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

A jeni i sigurt që dini të kombinoni mirë ushqimet kur përgatitni pjatat tuaja? A është e shëndetshme të hani makarona me domate dhe djathë?

Dhe çfarë thonë ekspertët për këtë? Ne të gjithë përpiqemi të zgjedhim jo vetëm produkte të shijshme ushqimore, por edhe ato që janë të mira për shëndetin tonë. Në fund të fundit, jeta jonë varet nga kjo.

Ç’është më e keqja, përfitimet e disa gatimeve shumë të shëndetshme mund të minimizohen nëse nuk dini si t’i kombinoni përbërësit në mënyrë korrekte.

Ne do të ju tregojmë sot për 8 kombinime të ushqimeve që nuk rekomandohet të bëhen pjesë e dietës sonë. Lexojini dhe mbani mend se rregulli më i rëndësishëm është të hani gjithmonë me kënaqësi.

Çokollatë e nxehtë + qumësht

© depositphotos

Në përbërjen e çokollatës së nxehtë gjejmë një sasi të konsiderueshme të acidit oksalik që bllokon përthithjen e kalciumit. Përveç kësaj, në kombinim me këtë, ky acid promovon formimin e kripërave oksalate, teprica e të cilave dëmton veshkat. Sigurisht, asgjë nuk do t’ju ndodhë nëse pini një filxhan çokollatë në javë, por nuk duhet të abuzoni me këtë pije, veçanërisht nëse vuani nga një tendencë e gurëve në traktin urinar.

Këshillë: Yndyrnat rrisin përthithjen e oksalateve, kështu që nëse jeni të prirur për urolitiazë, bëjeni çokollatën tuaj me qumësht të skremuar.

Sallatë perimesh + salcë limoni ose uthull

© pixabay , © depositphotos

Shumë vitamina, si dhe ushqyes të tjerë (p.sh. karotenoidet), që gjenden në perime dhe zarzavate, kërkojnë yndyrna për metabolizmin e duhur. Prandaj, duke plotësuar sallatën vetëm me salcë limoni ose uthulle, ne privojmë veten nga shumica e ushqyesve të shëndetshëm.

Këshillë: Për ata që nuk e pëlqejnë vajin vegjetal (megjithëse është një rezervë yndyrnash shumë të pangopura që na jep bukuri dhe rini), sallatës duhet t’i shtohen ushqime të tjera të pasura me yndyrë. Për shembull, avokado, një grusht arra ose ullinj.

Makarona me djathë + domate

© depositphotos

Procesi i tretjes së karbohidrateve niseshte të përfshira në makarona fillon në gojë, nën veprimin e enzimës ptialinë, e cila është e pranishme në pështymë. Domatet gjithashtu përmbajnë acide, madje edhe një sasi e vogël e të cilave shkatërron këtë enzimë, duke ngadalësuar tretjen e niseshtesë. Situata përkeqësohet nga proteina e pranishme në djathë.

Këshillë: është më e këshillueshme që makaronat të plotësohen me perime të freskëta jo acidike ose të pjekura, si dhe perime me gjethe jeshile (borzilok, për shembull).

Vezë + proshutë

© depositphotos

Versioni klasik dhe më i preferuar i ngrënies së vezëve dhe proshutës përmban shumë proteina shtazore, të cilat, nga pikëpamja shkencore, bëjnë më shumë dëm sesa dobi.

Përthithja e përbërësve të tillë është një përpjekje e madhe për trupin, prandaj, pasi jemi përkëdhelur me këtë pjatë në mëngjes, ne privojmë veten nga energjia që është aq e nevojshme për ne gjatë mëngjesit.

Këshillë: zëvendësoni proshutën me domate. Seleniumi antioksidues, i pranishëm në vezë, asimilohet më mirë në një mjedis acid, të cilin domatet do ta sigurojnë. Dhe likopeni në përbërjen e kësaj të fundit do të ketë një efekt më të mirë në trupin tuaj kur kombinohet me vitaminën E nga e verdha.

Tërshëre + lëng portokalli

© depositphotos

Tërshëra, e kombinuar me lëng portokalli, veçanërisht në mëngjes, nuk do t’ju japë atë ngarkesë të shumëpritur të gjallërisë, përkundrazi, do t’ju sjellë ndjenjën e shqetësimit dhe rëndesës në stomakun tuaj.

Kjo ndodh sepse, nën veprimin e acideve në lëng portokalli, aktiviteti i enzimës që ndan karbohidratet bie ndjeshëm. Për të njëjtën arsye, nuk rekomandohet të hani drithëra me fruta të tjera ose manaferrat acide.

Këshillë: Lëngu i portokallit, ose frutave me kokrra të kuqe, merret më mirë një orë pasi të hani.

Pica + pije e gazuar

© depositphotos

Kombinimi i karbohidrateve, proteinave dhe niseshtesë merr shumë energji nga trupi për tretje. Sheqeri në pije me gaz zvogëlon aktivitetin e stomakut, i cili shkakton një ndjenjë të rëndë pas ngrënies, si dhe një fryrje të barkut.

Për më tepër, sheqeri, për shkak të një stomaku të mbushur me ushqim, nuk mund të arrijë në zorrë, ku ndahet në glukozë. Kombinimi i këtyre faktorëve, nëse abuzohet, mund të shkaktojë probleme me stomakun.

Këshillë: Çdo ushqim me përmbajtje të lartë sheqeri konsumohet më mirë pas një ore ose një ore e gjysmë pas ngrënies.

Bukë e bardhë + reçel

© depositphotos

Mielli i rafinuar i grurit në kombinim me atë të ëmbël është një pjesë e dyfishtë e karbohidrateve të shpejta, të cilat shkaktojnë një nxitje të papritur të sheqerit. Për një kohë shumë të shkurtër do të sigurojë një ngarkesë energjie, por më pas do të shkaktojë ulje të energjisë dhe rënie të humorit.

Një argument tjetër kundër këtij kombinimi është fermentimi që ndodh në zorrë, i cili do të shkaktojë bashkimin e brumit të majasë me sheqerin. Në veçanti, nuk rekomandohet të hani bukë gruri të rafinuar me reçel me stomak bosh ose pas më shumë se dy orësh pas ngrënies.

Këshillë: zëvendësoni bukën e bardhë me miell integral, idealisht që nuk përmban maja. Do të jetë edhe më mirë nëse në vend të reçelit vendosni të përhapni mjaltë në bukë, pasi nuk shkakton atë fermentim dhe në përgjithësi është një produkt më i shëndetshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here