7 Gjëra që Ndodhin në Trupin Tuaj Gjatë Dimrit

0
370
© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Temperaturat e ftohta kanë tendencë të na mbajnë brenda dhe të na bëjnë më të prekshëm nga viruset dhe infeksionet, por përveç këtyre sëmundjeve të dimrit, moti i ftohtë mund të ndikojë në trupat tanë në një numër mënyrash befasuese.

Dhe jo të gjitha mund të jenë të dëmshme për shëndetin tonë, në fakt, është më lehtë për ne të mbajmë më pak peshë gjatë kohës më të ftohtë të vitit.

Ne na pëlqen të mësojmë gjëra të reja. Dhe donim të zbulonim se si trupat tanë mund të reagojnë ndaj rënies sezonale të temperaturës.

Gjuha punon më shumë se zakonisht.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Temperaturat e ulëta i bëjnë buzët tuaja të ndjehen të thata, dhe ju tundoheni të lëpini buzët shpesh për t’i lagur ato. Megjithëse mund t’ju japë lehtësim të përkohshëm, ky zakon mund të bëjë që buzët tuaja të copëtohen.

Pështyma avullon shumë shpejt, duke i lënë buzët tuaja më të thata se më parë. Ajo gjithashtu përmban shumë enzima që janë shumë të ashpra për buzët tuaja delikate.

Mund të ju dhembin dhëmbët

Nëse keni dhëmbë të ndjeshëm, mund të përjetoni dhimbje të mprehtë dhe shpuese kur jashtë është shumë ftohtë. Ajri i ftohtë mund të arrijë nervat thellë brenda dhëmbit dhe të shkaktojë dhimbje të dhëmbëve.

Stomatologët rekomandojnë të merrni frymë përmes hundës kur jeni jashtë, dhe të mbështillni një shall rreth gojës tuaj për ta mbajtur atë të ngrohtë dhe për të mbrojtur dhëmbët tuaj të ndjeshëm nga i ftohti i dimrit.

Sheqeri juaj në gjak mund të rritet.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Moti i ftohtë inkurajon trupin tuaj të lëshojë hormone të stresit që rrisin nivelet e sheqerit në gjak. Për shumë, ndërsa temperatura bie, sheqeri në gjak rritet gjithashtu sepse kur është ftohtë, ne jemi më pak të motivuar për të dalë jashtë dhe për t’u ushtruar. Meqenëse aktiviteti fizik ul sheqerin në gjak, mjekët rekomandojnë të ushtroheni në shtëpi gjatë dimrit për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit.

Mund të humbni peshë.

© Depositphotos.com

Ndërsa është e vërtetë që shumë njerëz shtojnë peshë në dimër, është gjithashtu më e lehtë për trupin të djegë kalori kur është ftohtë. Kur trupat tanë po përshtaten me temperaturat e ftohta, ne prodhojmë nxehtësi dhe djegim energji shtesë.

Kur dridhemi për t’iu përshtatur të ftohtit, ne po djegim më shumë kalori për të gjeneruar nxehtësi.

Rrudhat mund të shtohen.

© Depositphotos.com

Ne nuk mund ta fajësojmë plotësisht dimrin për më shumë rrudha, por lëkura jonë është më e ndjeshme ndaj dëmtimeve gjatë sezonit të ftohtë. Për shkak se ka një rënie të lagështisë në ajër gjatë muajve të ftohtë, lëkura juaj fillon të thahet. Nuk mund të mbajë mjaftueshëm ujë, dhe si rezultat, bëhet e thatë dhe është e prirur për më shumë rrudha.

Shikimi mund të përkeqësohet.

© Shutterstock.com

Sytë tanë mund të jenë më të rrezikuar në dimër sesa në verë. Shpesh harrojmë të mbajmë syze dielli që bllokojnë rrezet UV në sezonin e ftohtë, por dielli që reflekton nga bora mund të dëmtojë seriozisht sytë tanë.

Shtresa e hollë e filmit lotësjellës që mbulon sytë tanë është shumë e ndjeshme ndaj ajrit të thatë dhe erës që mund ta bëjë atë të thahet me dhimbje. Mjekët rekomandojnë përdorimin e lotëve artificialë në dimër kur jeni jashtë.

Ju mund të dehidroheni më lehtë.

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Gjatë muajve të dimrit, rrallë ndjehemi të etur dhe shpesh harrojmë të pimë ujë mjaftueshëm. Meqenëse djersisim më pak në mot të ftohtë, kemi tendencë të pimë më pak, duke menduar se jemi mjaftueshëm të hidratuar.

Por se ndjeheni më pak të etur nuk do të thotë që trupi juaj ka nevojë për më pak ujë dhe është e rëndësishme të pini sasinë e duhur të ujit që i nevojitet trupit tuaj çdo ditë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here