7 Këshilla të Shkëlqyera për Banjën më të Pastër Ndonjëherë

0
4424
©depositphotos.com, ©depositphotos.com

Mbajtja e banjës së pastër nuk është një detyrë e lehtë dhe kërkon shumë kohë dhe përpjekje.

Kanalizimet e bllokuara nga flokët, myku i lagështisë, dyert e pista të dushit dhe tualeti të gjitha krijojnë një punë të përditshme të pakëndshme.

Por ne e dimë se si ta bëjmë më pak barrë pastrimin e banjës. Këtu do të gjeni 7 truke super efektive për t’ju ndihmuar të shijoni një dhomë dushi me erë të mirë dhe pa mikrobe.

Pasqyra pa vija

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

Nëse nuk jeni adhurues të pastruesve të shtrenjtë të dritareve komerciale që lënë ato vija bezdisëse në pasqyrat tuaja, mund të bëni pastruesin tuaj jo toksik dhe në shtëpi. Thjesht krijoni një solucion të sodës së bukës dhe peroksidit të hidrogjenit, spërkateni në pasqyrë dhe fshijeni me një sfungjer për të hequr ndonjë njollë.

Mund të përdorni edhe krem rroje. Jo vetëm që do të bëjë që sipërfaqet tuaja të qelqit të shkëlqejnë, por gjithashtu do të parandalojë që pasqyra juaj e banjës të avullojë pas dushit tuaj të ardhshëm të nxehtë.

Një vaskë me shkëlqim

©depositphotos.com

Një mënyrë për të hequr qafe mikrobet dhe për të bërë që vaska juaj të duket përsëri e re është duke përdorur një përzierje të 1/2 filxhan uthull, 1 filxhan alkool fërkues dhe 1/4 filxhan ujë.

Shtoni të gjithë përbërësit në ujë të ngrohtë. Përhapeni përzierjen në mënyrë të barabartë në zonat e ndyra, lëreni të qëndrojë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni mirë. Do të habiteni se sa i pastër do të jetë dushi juaj.

Një tualet i pastër

©depositphotos.com

Një shpëlarës standard i gojës mund të jetë një pastrues i përsosur i tualetit. Shkrijeni shpëlarjen orale ose pastën e dhëmbëve në ujë, vendoseni këtë përzierje në sipërfaqen e ndotur, prisni për 30 minuta, pastaj pastrojeni mirë me furçën e tualetit dhe shpëlajeni.

Pllaka pa njolla

©depositphotos.com

Një pambuk i lagur me zbardhues oksigjeni do t’ju ndihmojë të mbani pllakat tuaja me shkëlqim dhe pa njolla uji. Për këtë punë mund të përdorni edhe shpëlarës të gojës ose pastë dhëmbësh.

Heqja e ndryshkut

©depositphotos.com

Të heqësh qafe ndryshkun është më e lehtë sesa mund të duket. Thjesht hidhni kripë mbi zonën e ndryshkur, fërkojeni atë dhe shtrydhni pak lëng limoni sipër. Lëngu i limonit reagon me ndryshkun për ta shpërndarë atë nga sipërfaqja, dhe kripa thith njollat e ndryshkut. Lëreni solucionin brenda natës dhe lajeni atë në mëngjes.

Një tavan pa pluhur

©depositphotos.com

Për një tavan të pastër dhe pa pluhur, përdorni një përzierje nga 1 pjesë e uthullës në 1 pjesë e ujit të ngrohtë. Zhytni një leckë në solucionin e përgatitur dhe filloni pastrimin e tavanit. Ju lutemi të keni parasysh se duhet të keni syze sigurie kur ta bëni këtë lloj pune.

Pastroni perdet e dushit

Në një shishe me spërkatje, përzieni së bashku 500 ml zbardhues për të gjitha qëllimet dhe 2 lugë lëng për larjen e enëve. Spërkateni këtë solucion në të gjithë sipërfaqen e perdes tuaj të dushit, lëreni të qëndrojë për disa minuta, dhe më pas shpëlajeni. Perdja juaj do të duket përsëri si e re.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here