7 Mënyra për t’i Dhënë Aromë të Këndshme Shtëpisë Tuaj, pa Blerë Aromatizues

0
147
©depositphotos©depositphotos

Nëse ju pëlqen ta mbani shtëpinë tuaj me aromë të këndshme, mund të përgatisni aromatizues me përbërës lehtësisht të disponueshëm dhe pak nga koha juaj. Me ta do ta bëni shtëpinë tuaj të marrë erë lavdie.

Në vetëm pak minuta Shkolla e Shëndetit do t’ju mësojë se si mund të bëni aromatizues shumë të thjeshtë shtëpiak dhe natyral.

Si të përgatisni aromatizues dhe çfarë ju nevojitet

© AntonMatyukha / Depositphotos , © Koufax73 / Depositphotos

Do të ju duhet:

 1. Një kavanoz ose enë qeramike, rezistente ndaj nxehtësisë
 2. ndezës vaji esencial (opsional)

Procedura: futni të gjithë përbërësit e secilës recetë në enën e zgjedhur. Në rastin e frutave agrume, pritni ato në feta. Mbushni tasin me ujë deri në buzë. Vendoseni enën në sobë. Mund ta rregulloni edhe në ndezësin e vajit esencial me qirinjën e ndezur poshtë.

Këshilla: Ndërsa uji në aromatizuesin tuaj avullohet, shtoni më shumë. Enën e mbuluar mund ta ruani në frigorifer. Ato zgjasin nga 2 deri në 3 ditë.

Portokall, kanelle dhe erëza

© RoyalSpirit / Depositphotos , © anitasstudio / Depositphotos , © oksixx / Depositphotos , © 5PH / Depositphotos , © magone / Depositphotos , © efired / Depositphotos

Përbërësit:

 • 1 portokall
 • 2 shkopinj kanelle
 • 1 / lugë çaj karafili
 • 1/2 lugë gjelle piper (mund të jetë nga Xhamajka)
 • Ujë

Aromatizues me pishë, gjethe dafine dhe arrëmyshku

© RoyalSpi / Depositphotos , © jianghongyan / Depositphotos , © tycoon / Depositphotos , © HandmadePicture / Depositphotos , © efired / Depositphotos

Përbërësit:

 • 1 grusht hala pishe
 • 1 lugë arrëmyshk
 • 4 gjethe dafine
 • Ujë

Aromatizues portokalli, xhenxhefili dhe bajame

© RoyalSpi / Depositphotos , © anitasstudio / Depositphotos , © grafvision / Depositphotos , © yelenayemchuk / Depositphotos , © efired / Depositphotos

Përbërësit:

 • Grini nga 2 portokalle (ose 1 portokall i plotë)
 • 1 copë xhenxhefil të freskët, të prerë (ose 1 lugë çaji xhenxhefil të bluar)
 • 1/2 lugë çaji ekstrakt bajame
 • Ujë

Limon, trumzë, nenexhik dhe aromatizues vanilje

© RoyalSpi / Depositphotos , © an_chicago_2016 / Depositphotos , © Katyjay / Depositphotos , © yana-komisarenko@yandex.ru / Depositphotos , © belchonock / Depositphotos , © efired / Depositphotos

Përbërësit:

 • 3 limona
 • 3 degëza trumzë
 • Gjethe mente (ose 1/2 lugë çaji ekstrakt mente)
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • Ujë

Aromatizues limoni, rozmarine dhe vanilje

© RoyalSpi / Depositphotos , © resultamuslu / Depositphotos , © Dream79 / Depositphotos , © belchonock / Depositphotos , © efired / Depositphotos

Përbërësit:

 • 2 limona
 • 3 degëza rozmarinë
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • Ujë

Llojet e tjera të aromatizuesve shtëpiak

Aromatizues xhel

Do të ju duhet:

 • 2 gota ujë
 • 85 g xhelatinë pa aromë
 • 4 lugë kripë të trashë
 • 15 pika vaj esencial sipas zgjedhjes suaj
 • 1 kavanoz
 • 1 katror pëlhurë e zgjedhjes suaj
 • 1 shirit

Përgatitja: në një tenxhere të vogël ngrohni një filxhan ujë. Kur është duke zierë, shtoni xhelatinën, kripën e trashë dhe përzieni që të mos krijohen gunga. Hiqeni nga zjarri dhe shtoni filxhanin tjetër me ujë të ftohtë dhe pikat e vajit tuaj esencial të preferuar. Hidheni përzierjen në kavanoz dhe lëreni të qëndrojë në frigorifer për 24 orë. Hiqeni, mbuloni kavanozin me pëlhurë dhe lidheni atë me fjongo.

Kohëzgjatja: nga 2 deri në 4 javë

Aromatizues i vajit esencial dhe sodës së bukës

©pexels

Do të ju duhet:

 • 1 kavanoz qelqi me kapak
 • sode buke (sasi e nevojshme)
 • 8 pika vaj esencial sipas zgjedhjes suaj

Përgatitja: me ndihmën e gozhdës ose fëndyellit, bëni vrima në kapakun e kavanozit. Mbushni 1/4 e kavanozit me sodë buke. Shtoni vajin esencial që ju pëlqen më shumë. Përzieni, mbuloni kavanozin dhe vendoseni atje ku dëshironi.

Kohëzgjatja: derisa aroma të mos ndihet më

Thesi i potpurisë

© lovleah / Depositphotos , © eskaylim / Depositphotos

Do të ju duhet:

 • thasë me tyl prej pëlhure të lehtë, poroze
 • lidhëse
 • lule të thata (livando, trëndafil, jasemini, etj.)
 • erëza (kanellë, anise yll, karafil)
 • hala pishe ose degë kedri
 • lëkura të thata portokalli dhe limoni

Përgatitja: Përzieni të gjithë përbërësit në një enë për të krijuar aromatizuesin tuaj. Pastaj mbushni qeset prej lecke. Lidheni secilën me një fjongo dhe vareni në dollap, në makinë ose rregullojeni midis rrobave në sirtarë.

Kohëzgjatja: derisa aroma të mos ndihet

Aromatizues karafili

Do të ju duhet:

 • 1 portokall (mund të jetë limon ose mollë)
 • karafil (aq sa është e nevojshme)

Përgatitja: futni karafilët në sipërfaqen e frutave të zgjedhura. Renditni frutat në një pjatë ose enë të sheshtë dhe vendoseni në ambientin që ju duhet të aromatizoni.

Kohëzgjatja: derisa aroma të mos ndihet. Karafilët e mbajnë frytin të mos prishet menjëherë.

Bonus: aromatizues natyral

© sanddebeautheil / Depositphotos , © MNStudio / Depositphotos

Bimët aromatike parfumojnë mjediset në mënyrë të natyrshme. Livando, nenexhiku, borziloku, rozmarina, trumza, eukalipti, citronella dhe balsami i limonit janë bimë që lëshojnë aromën e tyre kur preken.

Mund t’i mbani në tenxhere të vogla brenda shtëpisë ose të prisni degë dhe t’i vendosni në një enë me ujë në vendet që dëshironi të aromatizoni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here