8 Gabimet që i Përsërisim Duke e Dëmtuar Lëkurën Tonë

0
4078
©depositphotos

Në ndjekje të lëkurës së përsosur dhe pamjes më të re, ne vendosim një rutinë për lëkurën dhe përpiqemi ta ndjekim atë me përkushtim. Ndërsa kemi synime të mira kur planifikojmë regjimin tonë, ne ndonjëherë e sabotojmë lëkurën, pa e ditur.

Sipas disa dermatologëve, shumë gra as nuk e lajnë çdo ditë lëkurën e tyre. Mungesa e lagështirës jo vetëm që do të çojë në zhvillimin e më shumë rrudhave, por gjithashtu mund të shkaktojë puçrra dhe përflakje.

Ne kemi gjetur disa gabime që bëjmë të cilat po dëmtojnë vazhdimisht lëkurën tonë.

Nuk e filloni rutinën me shpërlarjen e makijazhit

© depositphotos.com © depositphotos.com

Hapi i parë në rutinën tuaj për lëkurën duhet të jetë pastrimi. Në mënyrë ideale, bëni një pastrim të dyfishtë gjatë pasdites. Hapi i parë është pastrimi i makijazhit, hapi i dytë është të siguroheni që poret tuaja nuk janë të bllokuara.

Përdorni pastruesin e gabuar

© depositphotos.com

Lëkura e pastër nuk është aq e mirë për ju sa mund të duket. PH normal i lëkurës sonë është rreth 5.5. Kjo është arsyeja pse pastruesit me një pH më të lartë mund të shkaktojnë puçrra, duke provokuar gjëndrat tona dhjamore të prodhojnë më shumë sebum (sekretim vajor) se sa na duhet natyrshëm.

Nuk aplikoni tonerat pas pastrimit

© depositphotos.com

Toneri nuk duket si një hap i domosdoshëm në një regjim për kujdesin për lëkurën, por është. Tonerat do të përgatisin lëkurën tuaj për një hidratues dhe për të hequr klorin dhe mineralet që gjenden në ujin e çezmes. Mos harroni të sigurohuni se po përdorni një pa alkool.

Përdorimi i produkteve të shumta për pastrim

 

Heqja e qelizave të vdekura të lëkurës është shumë e rëndësishme, por eksfolianët fizikë mund të dëmtojnë lëkurën tuaj dhe të rezultojnë në dehidrim dhe përflakje. Në vend të kësaj, provoni të përdorni serume për zhvishje me acid, të cilat funksionojnë drejtpërdrejt në sipërfaqen e lëkurës dhe stimulojnë përtëritjen e qelizave.

Ngacmimi i puçrave

© depositphotos.com © depositphotos.com

Mos i shtrydhni puçrrat, sepse në këtë mënyrë do të përhapni infeksion në fytyrën tuaj. Në vend të kësaj përdorni trajtime të posaçme për puçrra të tilla si acidi salicilik direkt në pika.

Ju shmangni përdorimin e vajrave

© depositphotos.com © depositphotos.com

Edhe nëse lëkura juaj është më shumë vajore, duhet të përdorni vajra për të njomur lëkurën tuaj. Mungesa e hidratimit çon në punë edhe më aktive të gjëndrave tona dhjamore, dhe ne nuk kemi nevojë për këtë gjë. Është më mirë të përdorni vajra me acid linoleik, vaj farash kërpi ose vaj fare kungulli.

Nuk përdorni produkte SPF

© depositphotos.com © depositphotos.com

Lëkura që është e pambrojtur nga dielli ka tendencë të krijojë më shumë rrudha dhe pigmentim. Ju patjetër që duhet të përdorni kremin e diellit çdo ditë dhe jo vetëm gjatë verës. Sa më i lartë niveli i SPF, aq më mirë.

Nuk i ndryshoni këllëfët e jastëkëve rregullisht

© depositphotos.com

Mund të mos jetë e qartë, por këllëfët e jastëkut në të vërtetë mbledhin shumë baktere nga trupi ynë dhe burime të jashtme. Gjatë gjumit tonë këto baktere mund të transferohen në fytyrën tuaj dhe të shkaktojnë puçrra. Për ta shmangur këtë mos harroni të ndërroni këllëfët tuaj të jastëkut të paktën një herë në javë.

Mos pirja e mjaftueshme e ujit dhe ngrënia e ushqimeve të shpejta

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Çdo problem që shfaqet në fytyrat tona fillon brenda trupit tonë. Kjo është arsyeja pse ju duhet të merrni parasysh zakonet tuaja të ngrënies dhe pirjes. Filloni të pini më shumë ujë dhe të hani shëndetshëm, dhe lëkura juaj do të ndryshojë për mirë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here