8 Këshilla për ta Bërë Djalin dhe Vajzën Tuaj t’i Hanë Perimet me Qejf

0
38
©shutterstock©shutterstock

Një ekip kërkimor në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se 46% e fëmijëve refuzojnë të hanë perime. Për më tepër, 75% e prindërve të intervistuar shprehën shqetësim për ushqimin e fëmijëve të tyre.

Është shumë e kuptueshme që ne duam t’u japim fëmijëve tanë të gjitha vitaminat e nevojshme për t’u rritur të fortë dhe të shëndetshëm. E vetmja pengesë është që disa fëmijë hezitojnë vazhdimisht për të ngrënë fruta dhe perime, por mos u shqetësoni, mund të ketë një zgjidhje.

Për fat të mirë, ka shumë prindër që kanë provuar mënyra të ndryshme për t’i bërë fëmijët e tyre të ushqehen shëndetshëm, dhe disa prej tyre janë premtuese. Ne ishim duke kërkuar këshillat më të mira dhe shpresojmë që këto të funksionojnë edhe për familjen tuaj.

Merrni djalin ose vajzën tuaj për të blerë ushqime

© depositphotos.com, © shutterstock.com

Përfshini fëmijët tuaj në zgjedhjen e ushqimit për vaktet tuaja, tregojuni nga vijnë. Një ide edhe më e mirë do të ishte ta çonit djalin ose vajzën tuaj në një treg fermerësh, pasi ka më pak të ngjarë të kenë artikuj jo të shëndetshëm që mund t’i tërheqin ato. Ideja pas kësaj është që nëse fëmijët zgjedhin diçka vetë, ka më shumë të ngjarë ta hanë atë më vonë. Ata mund të zgjedhin diçka që ju zakonisht e shmangni dhe të zbulojnë se e doni atë.

Salcat ose veshjet e tjera mund të jenë të tepërta

 

View this post on Instagram

 

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen)

“Aromat nuk janë ushqimi më i shëndetshëm”, mund të mendoni, por në të vërtetë ka shumë lloje të salcave në treg dhe disa prej tyre nuk përmbajnë sheqer të panevojshëm. Veshjet e bëra nga humus, lëng mishi dhe kos janë vetëm disa nga këto mundësi ushqyese dhe të shijshme që mund t’i përdorni për ta bërë fëmijën tuaj të provojë perime të ndryshme. Ata janë gjithashtu një mundësi e shkëlqyeshme si një meze e lehtë.

Shtoni pak sheqer në kuzhinën tuaj

© ShakinBacon / Reddit

Kjo është një këshillë shumë e zgjuar se si të përdorni sheqerin në avantazhin tuaj, por me moderim. Për shembull, mund të pjekni karrota me një lustër panje ose edhe një copë sheqer kaf. Ose nëse doni që fëmija juaj të pijë një lëng të freskët të shtrydhur, të tillë si kumbulla të thata ose mollë. Ideja është që fëmijët tuaj të kapërcejnë nevojën për ëmbëlsi të tepërt dhe në të njëjtën kohë të mësohen të hanë perimet dhe frutat e tyre.

Luani me ushqimin

© dropstop / Reddit

Kjo është një mundësi që krijimtaria juaj të shkëlqejë. Mundohuni të realizoni pjatat e fëmijëve tuaj me fytyra qesharake. Ne jemi me fat që perimet dhe frutat janë kaq shumëngjyrëshe. Gjithashtu, mund të përpiqeni të gjeni emra qesharakë për përgatitjet tuaja, mos harroni emrin e sanduiçit. Ju mund të krijoni versionet tuaja për ushqimet që gatuani më shpesh.

Mos e rregulloni pjatën e tyre, lereni që ta mbledhin vetë

Lëreni fëmijën tuaj të ushtrojë pavarësinë e tij duke përgatitur pjatën e tij. Mund të duhen disa prova para se të shkoni te perimet, por do të doni të provoni gjithçka me kalimin e kohës.

Gjithashtu, përsëri, nëse e kanë zgjedhur vetë, ka më shumë të ngjarë ta hanë atë. Në fillim, sigurohuni që pjatat që përgatisni të kenë një përzierje të makrove të ndryshme dhe që gjithnjë të ketë proteina, karbohidrate dhe yndyrna të pranishme në tryezë.

Përfshini ato në procesin e gatimit

 

View this post on Instagram

 

A post shared by David Beckham (@davidbeckham)

Mund të duhet pak punë, por fitimi do të jetë i pabesueshëm. Fëmijët duan të jenë krijues, prandaj pse mos t’i prezantoni me artin e gatimit? Planifikoni një vakt me ta (mund ta bëni së bashku nga dyqani ushqimor) dhe lëreni fëmijën tuaj të ndihmojë në kuzhinë. Nëse janë shumë të vegjël për këtë, provoni pjata që mund t’i bëjnë vetë.

Shtoni fruta dhe perime të freskëta, edhe nëse fëmijët tuaj nuk i hanë ato

© shutterstock.com

Një nënë sugjeron që gjithnjë të ketë perime në tryezë për t’u treguar fëmijëve të saj se duhet. Ata mund të mos duan t’i hanë, por gjithsesi do të krijojë një zakon në kokën e tyre. Kështu që ndërsa plaken, ata nuk do të jenë të qetë pa ndonjë lloj perimesh në tryezë. Nëse nuk doni të humbni, ripërdorni ato perime në ushqimin tuaj të nesërmen, kështu që ju mund të merrni shembull.

Gatuani ushqime të shëndetshme, të stilit familjar, në mënyrë që të gjithë të hanë njësoj

 

View this post on Instagram

 

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen)

Mos përgatitni pjata të ndryshme për fëmijët dhe të rriturit në familjen tuaj, pasi nuk jeni restorant dhe, si familje, të gjithë duhet të hanë të njëjtin ushqim. Pjatat në stilin familjar janë mënyra e duhur. Gjithashtu, kjo do t’i lejojë fëmijët të organizojnë pjatat e tyre, siç sugjeron një nga këshillat e mësipërme. Ky është një skenar fito-fito.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here