8 Mëngjese të Thjeshta Për Çdo Rast

0
60
©123rf.com

Sa me përtesë ngrihemi në mëngjes … dhe si mund të ndryshojnë gjërat nëse e fillojmë ditën me një mëngjes të shkëlqyeshëm! Ne duam t’ju iluminojmë me disa ide për ta filluar ditën në këmbën e mbarë. Mmm … shijojini!

Mëngjesi i mbretërve

© Markspalermo

Për ata që kënaqen duke zgjatur mëngjesin gjatë leximit të gazetës dhe përgatitjes për ditën, kjo është padyshim një nga opsionet më të mira. Një lëng i mirë portokalli me tost të ëmbël ose të kripur, i ndjekur nga një kafe me qumësht për t’u zgjuar, i shoqëruar gjithmonë nga një drithëra që do të na japë energji deri në vaktin tjetër.

Mëngjesi për hiperaktivët

© Amordefruta

Nëse jeni një nga ata që ngrihen dhe në më pak se dy minuta ata tashmë po largohen nga shtëpia, mos u shqetësoni, ne gjithashtu kemi një mundësi për ju. Përzierjet ekspres mund të bëhen një ditë më parë dhe madje mund t’i pini gjatë rrugës ndërsa shkoni në punë. Në këtë rast, ne rekomandojmë përzierjen e kosit, qumështit dhe frutave; shijet i lëmë në zgjedhjen tuaj. Nëse dëshironi që ajo të jetë pak më e trashë dhe më e qëndrueshme, mund të shtoni edhe pak bollgur.

Mëngjesi i të fortëve

© 1234f

Mëngjesi Irlandez është bërë i famshëm në të gjithë botën, dhe gjithnjë e më shumë njerëz po guxojnë të zgjohen dhe të gatuajnë vezë dhe proshutë, sallam, fasule të ziera dhe madje të shtojnë skuqura dhe kërpudha në menu. E gjithë kjo zakonisht shoqërohet me lëng portokalli dhe një kafe ose çaj. Sigurisht, duhet të keni një stomak të fortë!

Mëngjesi i relaksuar

Women

Në fundjavë kemi më shumë kohë, duam të shijojmë mëngjeset tona me familjen dhe, pse jo, të kënaqemi me diçka të shijshme. Krepat përgatiten shumë lehtë dhe ju mund t’i hani me pothuajse çdo përbërës: sheqer, çokollatë, reçel, mjaltë, proshutë dhe djathë… gjetja e përzierjes së aromës së përsosur mund të bëhet një aktivitet i mirë në mëngjesin e së Dielës.

Mëngjesi i nxituar

© Alimentoybuenvivir

Megjithëse nuk dilni nga dera brenda dy minutave nga ngritja, zakonisht nuk hyni shumë herët. Sidoqoftë, preferoni të uleni për të ngrënë diçka, edhe nëse është e shpejtë. Ky është mëngjesi ideal për ju: drithërat të përziera me pak fruta të zgjedhjes suaj, dhe kaq … hajde, po bëhet vonë! Pa pushim, por pa nxitim. Mendoni se ka drithëra që kanë copa çokollate … mmm!

Mëngjesi për adhuruesit e ëmbëlsirave

© Sportadictos

Për më të ëmblat, ne e dimë se kjo është gjithmonë zgjedhja e parë. Disa kifle gjithmonë ndihmojnë adhuruesit e sheqerit ta fillojnë ditën me më shumë energji dhe sigurisht më shumë lumturi. Tani, mos abuzoni: përpiquni ta zvogëloni atë në një ose maksimumi dy herë në javë, dhe gjithmonë e shoqëroni me pak fruta.

Mëngjesi i klasikëve

© Elmundofemenino

Asgjë si klasikja e jetës: kush nuk ka marrë sanduiç në shkollë, universitet apo në punë? Për ata që preferojnë të hanë një mëngjes të fortë disa orë pas zgjimit, ky është opsioni më i vlefshëm. Dhe nuk keni pse t’i zvogëloni opsionet tuaja në sanduiçin tipik të proshutës dhe djathit … provoni opsione të reja! Djathë dhie me mjaltë, marule me domate dhe krem djathi, proshutë me speca … ka mundësi të pafundme!

Mëngjesi i shëndetshëm

Rosario3

Nëse jeni një nga ata që kujdesen për dietën e tyre çdo ditë, keni një mundësi fantastike: një pjatë me fruta. Gjithmonë e freskët dhe e shijshme, dhe gjithashtu e lehtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur. Për më tepër, provoni të shtoni pak arra, pasi do t’ju duhet pak më shumë energji deri në kohën për vaktin tjetër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here