9 Gjëra që Nuk e Kanë Vendin në Banjo

0
994
©shutterstock©shutterstock

Ne kalojmë rreth 30 minuta në banjë çdo ditë. Fakti se ne përdorim shumë artikuj të kujdesit personal për t’u siguruar që dukemi dhe ndjehemi mirë nuk do të thotë që këto gjëra duhet të ruhen në banjë.

Në fakt, shumë prej tyre nuk i përkasin atij vendi dhe disa madje mund të ndikojnë në shëndetin dhe pamjen tonë nëse mbahen në një mjedis të lagësht dhe të nxehtë.

Ne jemi tunduar të heqim një tufë sendesh nga banjat tona pas këtij artikulli dhe këto janë ato që bëjnë më shumë dëm sesa dobi nëse i mbani aty. Dhe mos harroni të shikoni pjesën e bonusit në fund të artikullit.

Sapun

© Shutterstock.com, © Depositphotos.com

Mbajtja e sapunit tuaj pranë rrjedhës së drejtpërdrejtë të dushit tuaj mund të shkurtojë afatin e ruajtjes së tij. Uji do të prishë sapunin tuaj dhe mbetjet do të grumbullohen në banjën tuaj. Mënyra më e mirë për të ruajtur sapunin është ta mbani atë në një pjatë sapuni me vrima që e lënë atë të thahet, jashtë dushit.

Furça grimi

© Depositphotos.com

Është e rëndësishme të pastroni furçat tuaja rregullisht dhe t’i thani ato siç duhet më pas për të shmangur shtimin e baktereve. Por pasi të keni mbaruar larjen e furçave tuaja, është më mirë t’i ruani ato në një vend të thatë. Ajri i ngrohtë dhe i lagësht në banjë inkurajon mykun dhe bakteret të përhapen mbi to. Dhe ashtu si furça e dhëmbëve, ata do të marrin mikrobe që më vonë do t’i vendosni në lëkurën tuaj.

Parfumet

© Depositphotos.com, © Valeriia Miller / Pexels

Ruajtja e aromave tuaja në një banjë mund të shkatërrojë strukturën e tyre molekulare dhe t’i bëjë ato të tharta. Për ta mbajtur të freskët parfumin tuaj të preferuar, kërkoni një dollap ose një vend jashtë banjës për ta ruajtur.

Peshqirët

© Shutterstock.com, © Depositphotos.com

Mbajtja e peshqirëve tuaj të lagur dhe të përdorur në banjë mund të jetë një recetë për vrazhdësi. Ngrohtësia dhe lagështia e bëjnë tualetin vendin e përsosur për mbarështimin e baktereve dhe peshqirët do të marrin mikrobe që më vonë do t’i transferojmë në lëkurën tonë.

Në rastin ideal, duhet të lani peshqirët tuaj pas 3 përdorimesh dhe t’i lini të thahen plotësisht para se të përdoren përsëri.

Brisqet

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Kremrat për fytyrën

© Depositphotos.com, © Becky Fantham / Unsplash

Kur kremi juaj i lëkurës nuk është i mbyllur fort, ajri i lagësht në banjë mund të inkurajojë acarimin ose rritjen e baktereve që shkaktojnë puçrra. Dhe çdo herë që bëni një dush, nxehtësia mund të shkaktojë ndarjen e përbërësve.

Vendi perfekt për të ruajtur produktet tuaja të kujdesit për lëkurën është një sirtar i thatë jashtë banjës ose frigoriferit.

Bizhuteritë

© Thea Hdc / Unsplash, © Sabina / Unsplash

Banjo nuk është vendi i duhur për të mbajtur bizhuteritë tuaja, edhe nëse thjesht i hiqni para se të hyni në dush. Ambienti i lagësht do ta bëjë bizhuteri të oksidohet më shpejt, duke bërë që ajo të humbasë shkëlqimin dhe njolloset.

Në qoftë se nuk janë ar i pastër, bizhuteritë tuaja të preferuara që përbëhen nga metale të ndryshme do të reagojnë më shpejt në lagështirë.

Telefoni juaj

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Nuk është ideja më e mirë të përdorni telefonin tuaj ndërsa jeni në tualet, dhe as marrja e telefonit tuaj në banjë nuk është e sigurt. Përdorimi i telefonit tuaj ndërsa zhyteni në vaskë mund të jetë i rrezikshëm dhe nëse keni nevojë për meloditë tuaja ndërsa bëni dush, ia vlen të investoni në një altoparlant të papërshkueshëm nga uji.

Veshja juaj e banjës

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Ngjashëm me peshqirët e banjës, rrobat e lagura mund të strehojnë mikrobe dhe baktere, dhe lagështia mund t’u japë atyre një erë të pakëndshme. Nëse vishni një rrobë të lagur menjëherë pas dushit, mund ta konsideroni dushin tuaj pak a shumë të pakuptimtë. Në vend që ta mbani rrobën në banjën tuaj, vareni atë në një vend ku mund të thahet në ajër.

Bonus: furçat e dhëmbëve

© Depositphotos.com, © Shutterstock.com

Kur lani tualetin me kapak lart, mikrobet mund të përhapen deri në 4.5 metra, dhe bakteret ka shumë të ngjarë të spërkaten në të gjithë furçën tuaj të dhëmbëve. Dentistët rekomandojnë ta mbani furçën tuaj të dhëmbëve sa më larg të jetë e mundur nga tualeti, në një vend ku mund të thahet plotësisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here