9 Këshilla që të Mos e Teproni Makijazhin e Përditshëm

0
440
©krauzer©krauzer

“A përdor ton për sytë apo jo? Çfarë ngjyre për buzët, të kuq apo rozë? Unë nuk mund të vendos shumë grim për të shkuar në punë, kështu që a mundet thjesht të vendos rimel?”

Këto janë pyetjet, dhe shumë më tepër, që shumë gra i bëjnë vetes çdo mëngjes para pasqyrës përpara se të shkojnë në punë.

Ne do ju tregojmë se si një grim natyral mund t’ju bëjë të dukeni pa të meta.

Çehre ideale

©krauzer

Për të arritur një çehre të përsosur, përdorni një bazament të lëngshëm, një pluhur kompakt dhe një korrektor. Ju kujtojmë! Mos përdorni një bazë tepër të errët, edhe nëse doni të dukeni më të nxira. Kur zgjidhni korrektorin tuaj, mos harroni, ai duhet të jetë gjithmonë një ton maksimal më i lehtë se baza, por jo më shumë, mos e kaloni këtë kufi.

Vetullat e siguruara

©krauzer

Rregulloni vetullat tuaja duke mbushur hapësirat boshe me laps, ose një hije apo edhe rimel. Mos harroni se ngjyra e vetullave tuaja duhet të përputhet me ngjyrën e flokëve tuaj. Pra, nëse jeni bionde, ne do ju rekomandojmë një laps të lehtë kaf. Nga ana tjetër, nëse jeni brune, mund të aplikoni tone të errëta.

Përqendrohuni tek sytë

©krauzer

Vizatoni sytë me një laps ngjyrë kafe të lehtë ose me hije të të njëjtit ton dhe përziejeni me një furçë. Vendosni hije neutrale në qepalla. Për qerpikët, rimel kaf ose të zi.

Një skuqje delikate

©krauzer

Hije ideale e skuqjes për makijazhin natyral është bezhë rozë. Më e mira është ta aplikoni me një furçë të madhe me fije të buta dhe të punoni deri në anën e qafës. Mos harroni se toni zbatohet në zonat që bien në sy kur buzëqeshni.

Përqendrohuni në buzë

©krauzer

Edhe nëse doni grim natyral, duhet të nxirrni në pah bukurinë e buzëve tuaja. Zgjidhni një laps me ngjyra të ngrohta ose shkëlqim buzësh dhe aplikojeni. Kështu rezultati është më i natyrshëm.

Grim perfekt për brunet

©krauzerPër të arritur një grim natyral nëse jeni brune, mund të përdorni një laps të zi për të nxjerrë në pah sytë tuaj dhe një shkëlqim të buzëve me ngjyrë qershi.

Grim natyral për biondet

©krauzer

Nëse jeni bjonde, është më mirë të përdorni tone delikate: rozë shumë të lehtë ose pjeshkë. Për buzët, ju mund të zgjidhni një buzëkuq rozë ose me shkëlqim.

Grim natyral për flokëkuqet

©krauzer

Nëse jeni një “kokëkuqe”, është më mirë të shmangni tonet e forta si blu dhe vjollcë dhe të zgjidhni ngjyrat e arta dhe pastel. Për një makijazh natyral, ju duhet të zgjidhni një buzëkuq me ngjyrë të ngrohtë që shkon me pamjen tuaj.

“Nude” e patëmetë

©krauzer

Mos harroni këtë rregull të artë: ose theksoni sytë ose gojën. Grimi natyral është gjithashtu një harmoni e bukur e këtyre dy zonave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here