9 Përbërës për të Hequr Qimet e Fytyrës në Shtëpi

0
2405
©LADO/shutterstock

Në mënyrë tipike, rritja e padëshiruar e qimeve të fytyrës tek gratë ndodh për shkak të niveleve të larta të androgjeneve (si testosteroni) në trupat e tyre.

Ne kemi mbledhur disa receta që mund t’ju ndihmojnë të merrni fytyrën e lëmuar që keni dëshiruar gjithmonë dhe pjesa më e mirë është që me siguri do të jeni në gjendje t’i gjeni të gjitha këto sende në shtëpinë tuaj.

Pastë bollguri + mjaltë + lëng limoni

Përbërësit:

 • 1 lugë gjelle pastë bollgur
 • 2 lugë gjelle mjaltë
 • 2 lugë gjelle lëng limoni

Bollguri është i shkëlqyeshëm për shumë gjendje të lëkurës siç janë kruajtja dhe acarimi, dhe është veçanërisht i mirë për piling. Kur përzihet së bashku me mjaltin dhe lëngun e limonit, ndihmon gjithashtu në heqjen e qimeve.

Do të duhet të përzieni të gjithë këta përbërës në një pastë, ta fërkoni në zonën me flokë dhe ta lini për 15 minuta. Pas rreth një muaji, do të filloni të shihni rezultatet.

Sheqer + ujë + lëng limoni

© Pixabay.com, © Shutterstock.com

Përbërësit:

 • 1 filxhan sheqer
 • 1/4 filxhan lëng limoni
 • 1/4 filxhan ujë

Kjo teknikë, e njohur gjerësisht si “sheqerosje”, është e famshme për shkak të aftësisë së saj për të ulur rritjen e qimeve, që do të thotë që gradualisht do të keni më pak qime për t’u shqetësuar sa herë që përsëritni procesin.

Zieni përzierjen në një tigan, vendoseni në sobë dhe lëreni të ziejë ngadalë. Trazojeni atë dhe sigurohuni që përzierja të mos digjet ose të mos ngjitet në tenxhere. Produkti përfundimtar duhet të jetë një ngjyrë e artë. Lëreni të ftohet para se ta përdorni.

Vendosni pastën e sheqerosjes dhe formojeni atë në lëkurën tuaj duke përdorur një lëvizje të lehtë për të hequr qimet nga rrënja. Mund të përdoret gjithashtu për shumë zona të trupit tuaj, përfshirë edhe fytyrën. Rekomandohet të përsërisni procesin çdo 4 deri në 6 javë.

Papaja + qumësht

© 5-Minute Crafts GIRLY / YouTube

Përbërësit:

 • ½ filxhan me tul të papajës
 • 1 lugë gjelle qumësht

Papaja përmban papainç, një enzimë që mund të zgjerojë gjëndrat e flokëve dhe t’i bëjë qimet të bien natyrshëm. Plus, acidi laktik në qumësht heq epidermën tuaj (shtresa e jashtme e lëkurës), duke ju lënë me një fytyrë më të butë dhe të ndritshme.

Thjesht përzieni papaja me qumështin në mënyrë që të bëni një pastë të trashë dhe më pas ta aplikoni në fytyrën tuaj. Masazhojeni në lëkurën tuaj, lëreni të qëndrojë për rreth 15 minuta dhe më pas shpëlajeni. Përsëriteni procesin një herë në javë.

Vezë + sheqer + miell misri

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 1 vezë
 • 1 lugë sheqer
 • ½ lugë miell misri

Nëse i përzieni këta përbërës në një tas, do të jeni në gjendje të krijoni një maskë efektive për heqjen e qimeve. Të bardhat e vezëve janë shumë të rëndësishme këtu pasi ato do të përmirësojnë tonin e lëkurës tuaj dhe do të formojnë një film të hollë në fytyrën tuaj që ndihmon në procesin e depilimit.

Çaj mente

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Përbërësit:

 • 1 gotë ujë
 • 1 lugë çaji mente të thatë
 • 4 ose 5 gjethe të freskëta të mentes (opsionale)

Çaji i mentes është provuar të jetë efektiv si një element antiandrogjenik dhe kjo do të thotë se mund të ndihmojë plotësisht për të hequr çdo qime të padëshiruar të fytyrës. Pini atë dy herë në ditë dhe do të jeni në gjendje të ekuilibroni hormonet tuaja dhe të zvogëloni rritjen e flokëve.

Elb + lëng gëlqereje + qumësht

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 3 lugë pluhur elbi
 • 2 lugë lëng gëlqereje
 • 3 lugë qumësht

Ndërsa lëngu i gëlqeres do të shtrëngojë poret e lëkurës tuaj, elbi do të shtresojë lëkurën dhe do të pastrojë flokët e padëshiruar të fytyrës, duke e bërë rritjen e tyre më të ngadaltë dhe gjithashtu duke zbutur lëkurën.

Portokall dhe limon

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Lëvore portokalli e thatë
 • Lëvore limoni e thatë

Sapo të merrni një pastë të trashë me këto 2 fruta, do të jeni në gjendje të zbardhni flokët dhe të shtresoni lehtë lëkurën tuaj. Lëkura e portokallit ka veti që hidratojnë lëkurën, duke ndihmuar lëkurën tuaj të shkëlqejë – madje mund të menaxhojë aknet dhe plagët. Limoni do të ndihmojë në zbardhjen dhe lehtësimin e flokëve të mbetura.

Shafran i Indisë + miell gram + kripë + qumësht

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 2 lugë pluhur shafran i Indisë
 • ½ filxhan miell gram
 • ½ filxhan qumësht të ftohtë
 • 1 lugë gjelle kripë

Njerëzit në Indi kanë përdorur shafran të Indisë për një kohë të gjatë për të hequr qimet e tepërta. Ky përbërës ka veti antiseptike dhe antibakteriale, që do të thotë se mund të mbrojë lëkurën tuaj gjatë procesit të heqjes.

Kur shtoni kripë, qumësht dhe miell gram (i cili ka disa veti eksfoljuese) në përzierje, mund t’i ktheni të gjitha në një pastë të butë dhe ta aplikoni në zonën që dëshironi. Fërkojeni butësisht për 5 minuta, prisni të thahet dhe pas 10 minutash mund ta shpëlani. Përsëriteni çdo javë.

Papaja e papërpunuar + shafran i Indisë + miell gram + aloe vera

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 2 lugë gjelle pastë papaja të papërpunuar
 • 2 lugë xhel aloe vera
 • 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë
 • 2 lugë miell gram

Aloe vera mund t’ju mbrojë nga dëmtimi i rrezatimit UV dhe xheli i saj ka veti hidratuese dhe anti-plakje që mund t’ju ndihmojnë në procesin e heqjes së qimeve.

Kur përzierni xhelin e kësaj bime me të gjithë këta përbërës të tjerë (që mbajnë rëndësi që tashmë i kemi mbuluar), keni pastën e përsosur për fytyrën tuaj. Vendoseni dhe lëreni aty për 20 minuta para se ta lani. Përdoreni atë 3 deri në 4 herë në javë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here