9 Pjesët e Trupit që e Tregojnë të Parat Moshën Tuaj

0
582
©shutterstock

Ekspertët e lëkurës zbulojnë pjesët e trupit që fillojnë të ndryshojnë ngjyrën dhe strukturën më herët, plus mënyrat për të ngadalësuar shenjat e plakjes.

Trajtimet kundër plakjes synojnë fytyrën ku ka më shumë të ngjarë të shfaqen shenja të plakjes, të tilla si rrudhat, vijat e holla dhe rrathët e errët.

Fytyra bëhet fokusi kryesor i regjimit tonë të kujdesit për lëkurën për të arritur një shkëlqim rinor. Megjithatë, ka pjesë të trupit, përveç fytyrës, që mund të zbulojnë moshën tuaj së pari.

Duart

HIROSHI TESHIGAWARA/SHUTTERSTOCK

Sidomos te gratë, duart do të jenë një nga pjesët e para të trupit që do të vini re duke treguar shenja të moshës. Ndryshimet hormonale sjellin humbjen e elasticitetit të lëkurës dhe humbjen e vëllimit në kurrizin e duarve tona.

Këto ndryshime shkaktojnë shfaqjen e vijave të lëkurës dhe gjithashtu i bëjnë venat shumë të dukshme. Plus, duart tuaja rrallë janë të mbuluara dhe formojnë njolla të moshës nga ekspozimi në diell, duke shtuar shenjat e plakjes.

Përdorimi i kremit të diellit në duar ose vendosja e një palë dorezash mund të bllokojë rrezet e dëmshme ultraviolet UV.

Sytë

SRUILK/SHUTTERSTOCK

Lëkura rreth syve tanë është më e hollë dhe formon rrudha nga veprimet e përsëritura, të tilla si zvogëlimi i syve, buzëqeshja dhe dëmtimi nga diellit. Shumica e formulave të kremrave ndaj diellit nuk duhet të shkojnë afër syve, por mbajtja e syzeve të diellit ofron mbrojtje të dyfishtë: Bllokimi i rrezeve UV dhe zvogëlimi i nevojës për të ndrydhur sytë.

Buzët

MICHAELHEIM/SHUTTERSTOCK

Vija të holla rreth buzëve shpesh zhvillohen pas atyre në sytë tuaj dhe në ballë. Dëmtimi nga dielli luan një rol, por edhe zakone të tjera i tkurrin buzët tuaja, të tilla si pirja nga shishet e ujit, thotë ajo.

Balli

SRUILK/SHUTTERSTOCK

Për shkak se ju e kontrolloni atë për shprehje të thella, balli ka të ngjarë të jetë gjithashtu një nga vendet e para në fytyrën tuaj për të zhvilluar rrudha. Produktet që përmbajnë retinol rrisin kolagjenin për të zvogëluar rrudhat, plus shtresojnë lëkurën e vdekur për ta bërë të duket më e ndritshme dhe e butë.

Qafa

CHRIS TEFME/SHUTTERSTOCK

Pavarësisht sa të zellshëm jeni për të mbrojtur fytyrën tuaj nga rrudhat, ju mund të harroni të vendosni SPF në qafë. Vendosja e kremit kundër diellit në lëkurën tuaj të ekspozuar çdo ditë mund të mbajë larg dëmtimin nga dielli, por nuk do të parandalojë të gjitha shenjat e plakjes.

“Qafa e gjelit” është termi që përdoret për të përshkruar përtacinë e lëkurës që ndodh ndërsa plakemi nën mjekër dhe në pjesën e sipërme të qafës. Kjo zhvillohet nga një kombinim i humbjes së vëllimit dhe plogështisë së lëkurës. Nëse lëkura e rënë po ju shqetëson, pyesni një dermatolog në lidhje me Ulterapinë, një trajtim jo invaziv që përdor ultratingujt për të shtrënguar lëkurën.

Kraharori

IMAGE SOURCE/GETTY IMAGES

Vijat e thella lënë hapësirën e ekspozuar të gjoksit tuaj hapur për dëmtimin e rrezeve UV. Ju mund të filloni të vëreni enët e gjakut dhe njollat ​​e diellit. Nëse nuk doni të kaloni në dekolte më të larta ose të shtoni një mbulesë, rekomandohet që të vendosni krem ​​mbrojtës me të paktën SPF 30 që përmban dioksid titaniumi ose dioksid zinku. Vendoseni atë para se të visheni në mënyrë që të thahet pa veshur rrobat tuaja.

Gjunjët

OJOEL/SHUTTERSTOCK

Lëkura në gjunjë zakonisht fillon të varet përpara se në pjesën tjetër të këmbëve tuaja. Ju keni shumë dendësi kockore dhe tendina dhe ligamente, por jo dhjamë dhe muskuj. Ju nuk keni aq shumë nga ky “jastëk” për të mbajtur lëkurën atje, kështu që këtu vëreni gropat dhe kockat. Acidi salicilik dhe ureja në produktet e kujdesit të lëkurës shtresohen, kështu që zgjedhni një krem ​​hidratues që përmban një të tillë – do të hidratojë, ndriçojë dhe do të qetësojë për t’i dhënë lëkurës tuaj jetë të re.

Bërrylat

TIMONINA/SHUTTERSTOCK

Ashtu si gjunjët tuaj, bërrylat janë kryesisht me kocka, pa yndyrë dhe muskuj për t’i mbushur bukur ato. Për më tepër, njerëzit priren të mbështeten në bërryla, dhe pesha e kësaj e tendos në atë zonë. Përdorimi i një kremi hidratues me acid salicilik ose ure mund të rinovojë bërrylat prej lëkure.

Flokët

BOGDYCH/SHUTTERSTOCK

Shumica e njerëzve i vërejnë qimet e tyre të para gri gjatë moshës së mesme pasi trupat e tyre pushojnë së prodhuari qeliza pigmentesh. Sidoqoftë, për ata që fillojnë t’u bëhen flokët gri para të 30-ve, të njohura gjithashtu si thinja të parakohshme, është e trashëgueshme.

Dermatologët i përmbahen rregullit 50/50/50: Deri në moshën 50 vjeç, gjysma e popullsisë do të ketë të paktën 50 për qind flokë gri. Sidoqoftë, një sondazh në të gjithë botën i botuar në British Journal of Dermatology, zbuloi se kjo përqindje ishte në të vërtetë më e ulët. Deri në moshën 50 vjeç, vetëm gjashtë deri në 23 përqind e njerëzve i kanë flokët gjysmë gri.

A ka ndonjë mënyrë për të vonuar ose parandaluar rritjen e flokëve gri? Jo për momentin. Sidoqoftë, është bërë një korrelacion midis marrjes së vitaminës B dhe thinjave të parakohshme.

Një studim i vitit 2017 i botuar në International Journal of Trichology sugjeron që një shkak i zakonshëm i flokëve gri të parakohshëm është mungesa e vitaminës B-12. Studiuesit vunë në dukje se këto mangësi shpesh ndodhin së bashku me mungesat e acidit folik dhe biotinës tek njerëzit, flokët e të cilëve u bënë gri më herët sesa pritej. Disa të dhëna tregojnë gjithashtu se një grumbullim i peroksidit të hidrogjenit në flokë dhe dëmtimi i radikalëve të lira kontribuojnë në flokët gri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here