Çfarë Ndodhë në Trupin Tuaj Nëse Filloni të Pini Lëng Karrote

0
75
© Depositphotos.com, © shutterstock.com

Kur mendoni për lëngje natyrale, lëngu i karotës ndoshta nuk është i pari që ju vjen në mendje. Lëngjet e portokallit, mollës, rrushit dhe ananasit janë shumë më të njohura.

Nëse nuk jeni adhurues i karotave në dietën tuaj, mund t’i ktheni ato në një pije të shijshme dhe përsëri të merrni të gjitha përfitimet për shëndetin tuaj! Kjo do t’ju ndihmojë të kaloni gripin më shpejt.

Ne jemi gjithmonë të ngazëllyer për të provuar diçka të re, dhe të gjitha përfitimet e lëngut të karotës na kanë bindur që të fillojmë ta marrim atë rregullisht!

Mund të ndihmojë në përshpejtimin e metabolizmit tuaj

© Depositphotos.com

Vitaminat B në lëng karrote ndihmojnë trupin tuaj të ndajë yndyrnat, proteinat dhe karbohidratet, duke i shndërruar ato në energji. Përmban gjithashtu fibra dietike, të cilat mund t’ju ndihmojnë të kontrolloni peshën tuaj dhe të parandaloni mbipesha.

I mirë për sytë tuaj

© National Eye Institute, National Institutes of Health / Wikimedia Commons , © National Eye Institute, National Institutes of Health / Wikimedia Commons

Vitamina A e pranishme në lëngun e karotës është thelbësore për shëndetin e syve. Është e rëndësishme për shikimin me ngjyra dhe për të parë mirë në errësirë, si dhe mbrojtjen e sipërfaqes së syrit. Ajo gjithashtu zvogëlon rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të caktuara të syve, të tilla si degjenerimi makular i lidhur me moshën.

Mund të forcojë sistemin tuaj imunitar

Karrotat përmbajnë karotenoide, të cilat veprojnë si pararendëse të vitaminës A dhe mund të stimulojnë sistemin imunitar. Ato ndihmojnë në rritjen dhe shpërndarjen e qelizave T, të cilat janë qeliza të bardha të gjakut përgjegjëse për mbrojtjen e trupit tonë nga infeksionet. Vitamina C që përmbahet në karota mund të ndihmojë gjithashtu sistemin imunitar. Dhe ndërsa lëngu i karotës nuk mund të ju ndalojë të merrni një të ftohtë dhe të shëroheni më shpejt.

Mund të zvogëlojë rrezikun e shfaqjes së kancerit

© shutterstock.com

Karrotat përmbajnë lëndë ushqyese me efekt antioksidant, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut nga kanceri. Ato promovojnë neutralizimin e radikaleve të lira, të cilat mund të dëmtojnë qelizat dhe madje edhe ADN-në. Fibrat dietike nga karotat gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e disa kancereve.

A është e shëndetshme për lëkurën tuaj

© Depositphotos.com

Vitaminat C, E dhe K, të pranishme në lëngun e karotës, promovojnë shëndetin e lëkurës. Vitamina C, përveç që është një antioksidant, mund të bëjë që kremi i diellit të funksionojë në mënyrë efektive. Përveç kësaj, ka një efekt anti-plakje, pasi ndihmon në prodhimin e kolagjenit, shërimin e lëkurës së dëmtuar dhe parandalimin e rrudhave. Vitamina E gjithashtu mbron lëkurën tuaj nga dielli dhe ndihmon në trajtimin e inflamacionit. Vitamina K luan një rol të rëndësishëm në shërimin e plagëve, kështu që ndihmon në përmirësimin e shenjave dhe strijave.

Është mirë gjatë shtatëzënësisë

© Depositphotos.com , © shutterstock.com

Në shtatzëni, një grua ka nevojë për acid folik, hekur, kalcium, vitamina B, A dhe C. Lëngu i karotës së papërpunuar është një burim i shkëlqyeshëm i këtyre lëndëve ushqyese. Për shembull, një gotë pije do t’i sigurojë trupit tuaj rreth 10% të sasisë së rekomanduar të kalciumit; dhe lëngu i 100 gramë karrota përmban gjithashtu rreth 10% të sasisë së rekomanduar të vitaminës C.

Mund të përmirësojë shëndetin e trurit tuaj

© Depositphotos.com

Beta – karotina mund të ketë një efekt pozitiv në aftësitë njohëse, për të poseduar veti antioksiduese. Mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e stresit oksidativ në trup, i cili mund të dëmtojë trurin. Me fjalë të tjera, ajo mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të çrregullimeve të caktuara njohëse, të tilla si sëmundja Alzheimer dhe Demenca.

Mund të mbrojë zemrën tuaj

© Depositphotos.com

Marrja e lëngut të karotës mund të promovojë shëndetin kardiovaskular, për shkak të efektit të tij antioksidant. Polifenolët, vitaminat dhe mineralet në lëngjet e perimeve dhe frutave gjithashtu mund të ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut dhe lëngu i karotës ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here