Pse Përtypja e Çamçakëzit ta Bën Fytyrën Topolake dhe Nofullën Katrore

0
607
©shutterstock

Çamçakëzi ka ekzistuar krah për krah me racën njerëzore për rreth 10,000 vjet. Sot, na ndihmon të kujdesemi për dhëmbët dhe madje të humbasim peshë! Sidoqoftë, mos nxitoni të përtypni pa kufi.

Ne jemi të sigurt se moderimi është një faktor kryesor, madje edhe gjërat më të shëndetshme mund të bëjnë më shumë dëm sesa të mirë kur përdoren pa mend. Në fund të artikullit, ju mund të gjeni edhe një këshillë bonus se si të përtypni çamçakëz aq sa nuk ju bën dëm.

Përtypja e tepërt mund të zmadhojë muskujt e nofullës.

© Depositphotos.com, © Pixabay.com

Specialistët paralajmërojnë se nëse përtypni çamçakëz shumë, ky zakon mund të ndryshojë në mënyrë të paparashikueshme tiparet tuaja të fytyrës. Për shembull, dikush mund të përfundojë me një nofull katrore!

Për më tepër, përdorimi i tepërt i muskujve të përtypjes mund t’i mbingarkojë ata dhe të shkaktojë dhimbje koke, veçanërisht tek adoleshentët.

Çamçakëzi i butë mund t’ju nxisë të hani ushqim të papërpunuar.

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Nëse përtypni çamçakëz rregullisht përpara se të keni një meze të lehtë, atëherë ndoshta preferoni të hani ushqim të ndenjur. Të paktën këtë ka treguar një studim i kryer në vitin 2013.

Kjo është për shkak se mentoli në çamçakëz shton hidhësi në aromat e frutave, dhe disa njerëz mund të përpiqen të shtypin shijen e çamçakëzit me alternativa jo të shëndetshme dhe lehtësisht të arritshme, si hamburgerë ose patate të skuqura.

Çamçakëzi pa sheqer mund të shkaktojë fryrje të stomakut.

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Ka 2 arsye të mundshme pse kjo mund të ndodhë. Para së gjithash, kur përtypeni, ju gjithashtu gëlltisni ajrin që mund të fryjë barkun tuaj. Arsyeja e dytë qëndron në alkoolet e sheqerit, të cilat përdoren zakonisht në prodhimin e çamçakëzit pa sheqer. Edhe pse ëmbëlsuesit e tillë janë të patretshëm, ato nuk do të qëndrojnë përgjithmonë në barkun tuaj, dhe nga ana tjetër, mund të formohen në një flluskë pasi janë fermentuar në gaz nga bakteret që banojnë në traktin e zorrëve.

Ëmbëltuesit artificial mund të ndryshojnë florën tuaj të zorrëve.

© Shutterstock.com

Çakmçakëzët pa sheqer janë mjaft të popullarizuar në mesin e njerëzve që përpiqen të qëndrojnë në formë. Sidoqoftë, disa studime thonë se nëse një çamçakëz i tillë përmban ëmbëlsues artificialë, konsumimi i tij i shpeshtë në të vërtetë mund të çojë në disbiozë dhe t’u japë një shtysë baktereve që janë përgjegjëse për mbipeshë.

Megjithëse studiuesit theksojnë se pasoja të tilla janë individuale dhe mund të ndryshojnë nga rasti në rast.

Bonus: Përtypni me mençuri!

© Depositphotos.com

Këto këshilla të thjeshta do t’ju ndihmojnë të shijoni çamçakëz pa i shkaktuar dëm shëndetit tuaj!

Çamçakëzi i ëmbëlsuar me sheqer është fjalë për fjalë një karamele që gjithashtu kontribuon në mbipeshë, prandaj mos e përdorni si mënyrë për të parandaluar kavitetet.

Përtypni çamçakëzin tuaj pa sheqer pas një vakti për deri në 20 minuta.

Mendoni për ekuilibrin – përtypni jo më shumë se 14 çamçakëzë që përmbajnë sorbitol në ditë.

Nëse jeni të ndjeshëm ndaj ëmbëlsuesve artificialë, përpiquni të zgjidhni çamçakëz që përmban ksilitol. Ky është një komponent natyror sheqeri që zakonisht shkakton më pak shqetësime dhe ndihmon në zhdukjen e baktereve të pllakës dentare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here