Si ta Bëni Shtëpinë Xixë kur Koha është e Kufizuar dhe Vijnë Mysafirë

0
1934
© budabar / easyfotostock / Eastnews © AlexKosev / easyfotostock / Eastnews

Ka raste të panumërta kur, për shkak të kohës së kufizuar dhe përgjegjësive të panumërta, ne nuk kemi kohë të mjaftueshme për të rregulluar dhe pastruar shtëpitë tona.

Për ato raste kur kemi pak kohë, jemi në nxitim, ose shfaqen vizitorë të papritur, është më se e dobishme të kemi një plan emergjence në mënyrë që shtëpitë tona të duken të pastra brenda vetëm disa minutash.

Ne kemi përgatitur një udhëzues me hapa për t’u ndjekur së bashku me truket më efektive për ta bërë shtëpinë tuaj të duket sikur sapo ka dalë nga një revistë në kohë rekord.

Përqendrohuni në zonat ku do të kalojnë kohë mysafirët.

© Vadymvdrobot / Depositphotos

Kur koha është e pakët, gjëja e parë që duhet të bëni është të përcaktoni hapësirat ku do të pushojnë vizitorët ose dhomat që kërkojnë pastrim dhe dezinfektim më të madh. Zonat që mysafirët kanë më shumë të ngjarë të shohin janë dhoma e ndenjes, kuzhina, banjo dhe hyrja ose salloni.

Tani që e dini se cilat zona janë në listën e përparësive, le të fillojmë punën!

Ventiloni të gjithë shtëpinë.

© gina_sanders / easyfotostock / Eastnews

Për të hequr qafe aromat e këqija, aromën e hapësirave të mbyllura dhe për të ajrosur shtëpinë, është thelbësore të hapni të gjitha dritaret ndërsa bëhet çdo pastrim. Ventilimi i duhur do t’i bëjë të ftuarit dhe banorët e shtëpisë të ndihen më rehat.

Organizoni gjërat në vend.

© cupertino / Depositphotos

Është koha për të mbledhur gjithçka që ishte hedhur kudo, ose çfarëdo që po e bën shtëpinë të duket e çrregullt. Ndërsa i mbledh këto, mund të hiqni mbeturinat dhe të ktheni gjithçka në vendin e duhur. Nëse koha është shumë e kufizuar, vendosni gjërat në kuti, shporta ose dollapë për t’i organizuar më vonë.

Dezinfektoni banjën.

© AlexKosev / easyfotostock / Eastnews

Nëse keni mysafirë, ata ka shumë të ngjarë të përdorin banjën, prandaj është me rëndësi që ajo të jetë e pastër dhe e dezinfektuar plotësisht.

  • Hidhni një tabletë dezinfektues në tasin e tualetit dhe lëreni aty së bashku me një avull me lëng pastrues për të gjitha qëllimet.
  • Sigurohuni që ka sapun të mjaftueshëm.
  • Ndryshoni dhe rregulloni çdo peshqir në banjë.
  • Fërkoni rubinetat me pak limon për t’i bërë ato me shkëlqim.
  • Pastroni lavamanin për të hequr të gjitha njollat ose mbetjet e sapunit ose pastës së dhëmbëve.
  • Pastroni tasin e tualetit me një furçë.
  • Pastroni pasqyrën shpejt.

Sigurohuni që kuzhina të duket e paraqitshme

© dimarik / easyfotostock / Eastnews

Vizitorët ndoshta nuk do të arrijnë në kuzhinë, por ata mund të dëshirojnë t’ju ndihmojnë të ngritni kafenë që u keni shërbyer ose të hidhni çamçakëzin që po përtypnin. Është e mundur që kuzhina të duket e paraqitshme në shumë pak kohë nëse përqendroheni në pikat më të tranzituara.

  • Mblidhni thërrimet dhe mbetjet ushqimore.
  • Nëse ka shumë mbeturina ose mbetje ushqimore që japin një erë të fortë, hiqni ato.
  • Nëse shihni enë të palara, lani ato shpejt dhe lërini të thahen. Nëse jeni në nxitim, fshihini brenda lavamanit ose pjatalarësës dhe merruni me ta më vonë.

Hiqni qimet e kafshëve shtëpiake nga çdo sipërfaqe.

© smrm1977 / Depositphotos

Nëse keni kafshë shtëpiake në shtëpi, mund të ketë shumë lesh dhe push kudo, prandaj është e nevojshme t’i hiqni ato me një dorë vakum ose një furçë, veçanërisht nga divani, ku do të jenë ulur të ftuarit. Përndryshe, ju mund të shihni mysafirët duke shkundur qimet e qenve apo maceve nga rrobat e tyre para se të largoheni.

Bëni një spastrim të shpejtë.

© tonodiaz / Depositphotos

Tani që keni mbledhur sende të zhvendosura rastësisht dhe nuk ka gjëra shtesë që shtrihen kudo, është koha të pastroni me shpejtësi dhomat e shtëpisë ku do të vendosen mysafirët. Në këtë mënyrë, nëse keni kafshë shtëpiake, nuk do të ketë qime në tokë.

Hiqni pluhurin dhe njollat e dukshme nga sipërfaqet.

© EAST NEWS

Përdorni disa peshqirë letre ose një leckë dhe një llak për pluhurosje ose dezinfektues për të fshirë tavolina, mobilje të errëta dhe televizorin. Është thelbësore të pastrohen këto sipërfaqe pasi pluhuri dhe papastërtitë grumbullohen në këto pika për shkak të përdorimit të shpeshtë.

Rregulloni sallën e hyrjes.

© photographee.eu /Depositphotos

Ky është vendi i parë që mysafirët do të shohin kur hyjnë në shtëpi, prandaj, aty do të krijojnë përshtypjen e parë për shtëpinë tuaj. Kjo është arsyeja pse është thelbësore për ta bërë atë të pastër dhe të paraqitshme. Për ta mbajtur hyrjen tuaj të pastër dhe të rregullt, rregulloni raftin dhe çadrat tuaja dhe merrni këpucë të shpërndara.

Pastroni shpejt me ujë.

© budabar / easyfotostock / Eastnews

Nëse jeni në nxitim, ndoshta nuk do të keni kohë të pastroni tërësisht secilën zonë të shtëpisë, kështu që nëse jeni të gatshëm, ne rekomandojmë pastrimin e dyshemesë me pak ujë dhe asgjë tjetër. Kjo do të heqë çdo njollë dhe pluhur kokëfortë që mbetet në dysheme.

Aromatizoni.

© ufabizphoto /Depositphotos

Për ta bërë shtëpinë të ketë erë të mirë dhe për të eleminuar aromat e mundshme të këqija që mund të mbesin, mund të përdorni pak aromatizues të ajrit, shpërndarës, vajra esencialë, qirinj aromatikë ose aromatizues natyralë. Kjo thjeshtë do t’i bëjë mysafirët të ndihen të qetë, komod dhe të relaksuar.

Përgatitni disa meze të lehta

© baibaz / Depositphotos

Nëse dëshironi që mysafirët tuaj të ndihen si në shtëpi, mund të rregulloni disa meze për t’u ofruar atyre. Nuk duhet të jetë asgjë super e përpunuar. Thjesht mund të vendosni proshutë ose djathë, disa arra ose disa biskota me kafe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here