Si të Bëni Majonezë në Shtëpi për 10 Minuta dhe të Shmangni Produktin Industrial

0
62
©Depositphotos.com

Majoneza është një përbërës universal për gatimet e mishit dhe perimeve, si dhe një salcë ideale për sallatat.

Produkti industrial shpesh është i frikshëm, sepse ka një sasi të madhe të ruajtësve në përbërjen e saj. Një alternativë ndaj konsumit të saj mund të jetë majoneza e bërë në shtëpi.

Ne do t’ju tregojmë se si të bëni majonezë shtëpi dhe çfarë duhet të merrni parasysh kur e përgatisni atë. Procesi do të zgjasë nga 5 deri në 10 minuta.

Enët e nevojshme

©Depositphotos.com

Për të bërë majonezë do t’ju duhet:

 • Një tas i thellë
 • Një filxhan matës
 • Luge
 • Një lugë çaji
 • Një mikser dore
 • Një enë për të ruajtur produktin e përfunduar

Majonezë klasike

©Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 2 të verdha të verdha
 • 2 lugë çaji lëng limoni të freskët
 • 200 ml vaj ulliri
 • Kripë për shije

Metoda e përgatitjes:

 • Ndani të verdhat nga të bardhat.
 • Vendosni të verdhat në një tas të thellë, shtoni lëngun e limonit dhe rrihni mirë përbërësit.
 • Ndërsa rrahni të verdhat, hidhni vaj ulliri gradualisht. Vazhdoni të trazoni salcën derisa të qetë.
 • Shtoni kripë për shije.
 • Përmbajtja kalorike: 740 kcal për 100 g të produktit të përfunduar.

Majonezë e bërë në shtëpi me mustardë

©Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 4 të verdha vezësh
 • 1 lugë gjelle lëng limoni të freskët
 • 200 ml vaj ulliri
 • 1 lugë çaji mustardë
 • ½ lugë çaji piper i bluar
 • ½ lugë çaji kripë

Metoda e përgatitjes:

 • Ndani të verdhat nga të bardhat.
 • Vendosni të verdhat në një tas të thellë dhe rrihni derisa të merrni një përzierje homogjene.
 • Shtoni lëng limoni, mustardë, erëza dhe rrihni përsëri mirë.
 • Hidhni ngadalë vajin e ullirit ndërsa përzieni përzierjen. Vazhdoni ta tundni salcën derisa të jetë e lëmuar.
 • Përmbajtja kalorike: 675 kcal për 100 g të produktit të përfunduar.

Majonezë me pak kalori

©Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 1 e verdhë veze
 • 200 ml kos grek
 • 100 ml vaj luledielli
 • 1 lugë çaji mustardë
 • 1 lugë çaji musht molle ose uthull rrushi
 • Kripë dhe piper i bluar për shije

Metoda e përgatitjes:

 • Ndajeni të verdhën e vezës nga e bardha.
 • Vendosni të verdhën e vezës në një tas të thellë. Shtoni uthull dhe mustardë.
 • Rrahni derisa të jetë e qetë.
 • Shtoni kripë dhe piper të bluar. Përziejini përsëri.
 • Hidhni pak nga pak vajin e lulediellit ndërsa trazoni salcën.
 • Shtoni kosin grek dhe rrahni majonezën për një minutë derisa të zbutet.
 • Përmbajtja kalorike: 335 kcal për 100 g të produktit të përfunduar.

Sekretet e përgatitjes

©Depositphotos.com

Përdorni vezë që janë në temperaturë dhome. Temperaturat e ftohta mund të ndikojnë në qëndrueshmërinë e majonezës dhe parandalojnë që ajo të trashet normalisht.

Përdorni lëng limoni të freskët. Lëngu i koncentruar nga një shishe mund të bëjë që majoneza të marrë erë të keqe.

Shtoni më parë lëngun e limonit dhe pastaj pjesën tjetër të përbërësve. Lëngu i limonit ndihmon në ndarjen e proteinave në të verdhat e vezëve në një qëndrueshmëri të butë.

Shtoni vajin gradualisht. Filloni me disa pika, dhe sapo majoneza të fillojë të trashet, mund të derdhni vajin më shpejt.

Majoneza e përgatitur zgjat maksimumi një javë. Ruhet në frigorifer në një enë të mbyllur. Për të mos harruar datën e skadimit, vendosni në kapak një ngjitës me datën e përgatitjes.

Si ta ndryshoni salcën

©Depositphotos.com

Erëzat do t’ju ndihmojnë t’i jepni majonezës një aromë origjinale:

 • Hudhra e grirë
 • Qepe te njoma
 • Xhenxhefil
 • Pluhur kerri
 • Domate të thata
 • Kaparis
 • Erëza (sidomos rozmarina)

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here