Si të Gatuani një Tost Francez të Përsosur

0
23
©Depositphotos.com©Depositphotos.com

Ky lloj tosti është po aq i vjetër sa Perandoria Romake dhe është akoma i preferuari i njerëzve. Një përzierje vezësh, një tigan me gjalpë dhe shtesa janë gjithçka që ju nevojitet për Tostin e përsosur Francez dhe ne do t’ju tregojmë se si ta bëni.

Çfarë duhet të keni gati

©Depositphotos.com

Përbërësit:

  • Feta buke
  • 4 vezë të mëdha
  • 300 ml qumësht
  • 1 lugë gjelle ekstrakt vanilje
  • 1/2 lugë kanellë
  • Gjalpë
  • Mbulimi: reçel, shurup panje, mjaltë

Janë 7 hapa të thjeshtë që duhet të ndiqni për të bërë një tost të shijshëm francez!

Hapi 1

©Depositphotos.com

Së pari, theni 4 vezë të mëdha në një tas.

Hapi 2

©Depositphotos.com

Pasi të keni thyer vezët, shtoni 300 ml qumësht, 1 lugë ekstrakt vanilje dhe 1/2 lugë kanellë.

Hapi 3

©Depositphotos.com

Lëvizni përzierjen e vezëve, qumështit, ekstraktit të vaniljes dhe kanellës derisa të përzihet plotësisht, dhe me ngjyrë dhe qëndrueshmëri uniforme.

Hapi 4

©Depositphotos.com

Zhytni çdo fetë bukë në përzierje për disa minuta, në të dy anët, në mënyrë që gjithçka të mbulohet.

Hapi 5

©Depositphotos.com

Sapo fetat të jenë njomur, shkrini gjalpin në një tigan në nxehtësi mesatare.

Hapi 6

©Depositphotos.com

Gatuajini të dy anët e bukës derisa të jenë bërë të arta ose për rreth 5 minuta secila.

Hapi 7

©Depositphotos.com

Kur të mbarojnë, vendosini në një pjatë dhe shërbejini me mbulimet tuaja të preferuara. Reçel frutash, shurup panje, mjaltë, dhe madje edhe krem djathi janë mundësi të mira.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here