Si të Kuptoni Nëse Keni Lëkurë të Thatë dhe Si të Kujdeseni Për të

0
758
© TanyaLovus / depositphotos, ©shutterstock

Lëkura jonë thotë shumë për ne dhe shëndetin tonë, prandaj është e rëndësishme të njohim llojin e lëkurës tonë që të kujdesemi për të si duhet. Dhe ndërsa lëkura e dehidratuar dhe lëkura e thatë shpesh ngatërrohen, të dyja kanë simptoma dalluese dhe kanë nevojë për trajtime të ndryshme.

Në mënyrë që të mos hutoheni nga simptomat e saj, ne do ju tregojmë disa aspekte të lëkurës së dehidratuar dhe të thatë, në mënyrë që t’i dalloni ato dhe të kujdeseni siç duhet për veten.

Si fillim, ekziston një lloj lëkure e thatë, por jo e dehidratuar

© Panubestphoto / Depositphotos , © Tolikoff / Depositphotos , © PhanuwatNandee / Depositphotos

Normalisht, lëkura klasifikohet në llojet e mëposhtme: normale, e thatë, e kombinuar dhe dhe e vajshme. Ne të gjithë mund të kemi lindur me një lloj lëkure, dhe madje mund ta ndryshojmë atë me kalimin e viteve. Sidoqoftë, nuk ekziston diçka e tillë si lëkura e dehidratuar, pasi ajo është një gjendje që gjenerohet nga veprime jo të shëndetshme dhe mund të prekë çdo lloj lëkure.

Faktorët që mund të zhvillojnë lëkurë të thatë

© nikkytok / Depositphotos , © Noelle Otto / Pexels

Lëkura e thatë nuk ka përbërës të yndyrës, shumë mund të lindin me këtë lloj lëkure, por ka edhe faktorë që motivojnë zhvillimin e saj. Shkaqet që shkaktojnë lëkurë të thatë mund të jenë mosha dhe ndryshimet sezonale, pasi në vjeshtë dhe dimër nivelet e lagështisë janë të ulëta. Gjithashtu, në periudha të ftohta të vitit, uji i nxehtë i tepërt i përdorur për banjot personale mund të shkaktojë tharje.

Simptomat e lëkurës së thatë

© Voyagerix / Depositphotos , © cunaplus / Depositphotos , © Morumotto1 / Depositphotos

Lëkura e thatë zakonisht prek duart, krahët dhe këmbët, por mund të jetë edhe në fytyrë. Simptomat e saj janë të dukshme kur fillon të kruhet, ndihet e irrituar dhe madje lëndohet lehtë. Simptoma të tjera janë pikat e bardha përreth syve, lëkura me luspa ose e ashpër, qërimi, acarimi, skuqja ose gjakderdhja.

Gjërat e lejueshme dhe të palejueshme për lëkurë të thatë

© Bru-nO / Pixabay , © yocamon / depositphotos , © RODNAE Productions / Pexels , © nikkytok / Depositphotos , © Voyagerix / Depositphotos

Kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës, e rëndësishme është që të konsultoheni me një profesionist për të rekomanduar më të mirën për rastin tuaj të veçantë. Por ka edhe disa gjëra që mund të bëni çdo ditë: shmangni larjen me ujë shumë të nxehtë; Siç kemi thënë tashmë, rreziku i lëkurës së thatë rritet.

Përveç kësaj, dushet e përditshme mund të jenë të dëmshme për njerëzit me këtë tendencë lëkure, prandaj këshillohet që ta bëni çdo dy ditë dhe në një kohë jo më shumë se 10 minuta.

Pastroni fytyrën një herë gjatë natës duke përdorur vetëm majat e gishtave pa fërkuar lëkurën me sfungjer ose rroba gërryese; përkundrazi, përdorni një peshqir të butë.

Shmangni gërvishtjet nëse ndiheni kruarje. Ne e dimë se është e vështirë, por kjo do t’i bëjë gjërat edhe më keq. Ju mund të përdorni krem hidratues pasi të pastroni veten, dhe lagështoni dhomat ku zakonisht gjendeni në mënyrë që lagështia të parandalojë tharjen. Në klimat e ftohta mos vishni pëlhura të ashpra dhe lani rrobat tuaja me detergjent hipoalergjik, pa ngjyra ose aroma.

Faktorët që zhvillojnë lëkurën e dehidratuar dhe simptomat për ta zbuluar atë

© TanyaLovus / depositphotos

Në të vërtetë, kur flasim për lëkurë të dehidratuar, nënkuptojmë vetëm një arsye, dhe kjo është mungesa e lëngjeve. Pra, pa marrë parasysh se çfarë lloji lëkure keni, nëse nuk pini sasinë e ujit që kërkon trupi juaj, ka shumë të ngjarë të vuani nga kjo gjendje … dhe mund të keni më shumë probleme shëndetësore nëse nuk pini ujë. Uji është i rëndësishëm, kujdesuni!

Lëkura e thatë mund të shkaktojë kruajtje, por ka efekte të tjera: më shumë rrathë të errët, sy të zhytur, shfaqja e vijave të holla dhe e rrudhave. Gjithashtu, ngjyra e lëkurës sonë do të duket më e errët. Një provë që mund të bëni për ta zbuluar është të shtrëngoni një zonë të faqes tuaj dhe pasi të mbani shtrënguar pak për disa sekonda dhe ta lëshoni. Nëse vëreni ndonjë rrudhë ose nëse lëkura juaj nuk shërohet pasi e keni lënë, mund të jetë e dehidratuar.

Siç mund ta shihni, lëkura e thatë dhe e dehidratuar ka nevojë për trajtime të ndryshme

© Alona Siniehina / shutterstock, © Engin_Akyurt / Pixabay, © kolapatha@outlook.co.th / Depositphotos, © Gabriel Peter / Pexels

Edhe pse disa lloje të simptomave i bëjnë ato të duken të ngjashme, e vërteta është se ato kërkojnë kujdes të ndryshëm. Lëkura e dehidratuar kërkon ndryshime në dietë, dhe ndërsa kujdeseni për shëndetin tuaj, mund të përdorni krem ​​hidratues për lëkurën tuaj. Lëkura e thatë, ndryshe nga lëkura e dehidratuar, por nuk ka nevojë për lagështues hidratues.

Është e rëndësishme që të keni kujdes me përbërësit në produktet që përdorni për lëkurën tuaj, disa mund të ndihmojnë lëkurën e hidratuar dhe të tjerët mund të ndihmojnë lëkurën e dehidratuar.

Cilado qoftë çështja juaj, megjithëse zakonet e duhura të ngrënies mund të jenë gjithmonë të dobishme, është mirë që të konsultoheni me një mjek në lidhje me trajtimin e duhur për t’u kujdesur për lëkurën tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here