10 Gatime të Njohura që Doni t’i Hiqni nga Menuja, Por Janë Akoma në Modë

0
97
©joshuemd/pixabay,©Depositphotos.com

Moda është kapriçioze dhe e ndryshueshme, përfshirë këtu edhe ajo e ushqimit. Deri vonë, të gjithë gustatorët e avancuar ishin të çmendur pas sushit, dhe tani pho bo dhe poke kanë zëvendësuar preferencat e vjetra.

Ndërsa tendencat e veshjeve, modelit të flokëve dhe makijazhit ndonjëherë na shkaktojnë shumë pyetje, kështu që disa pjata të njohura mund të na lënë të habitur.

Ne besojmë se së pari ushqimi duhet të jetë i shijshëm, dhe ata nuk diskutojnë për shijet. Sidoqoftë, ne vendosëm të vëmë në pikëpyetje 10 pjatat për të cilat bota fjalë për fjalë po çmendet. A janë me të vërtetë aq të mira, apo të gjitha shijet e tyre të mahnitshme janë vetëm një truk i marketingut?

Pica

© Depositphotos

Kjo mbretëreshë e ushqimit të shpejtë ka fituar dashurinë e gjithë njerëzimit, sepse ajo është e shijshme, ushqyese dhe ka shumë variacione, kështu që nuk na mërzitet kurrë. Ekziston vetëm një por – çmimi jo gjithmonë i arsyeshëm. Mbi të gjitha, në fakt, ne po flasim për brumë, djathë, perime dhe një sasi të vogël pule, proshutë, sallam ose ushqim deti – larg përbërësve më të shtrenjtë.

 • Në thelb, unë e dua picën, por nuk e kuptoj pse është kaq e shtrenjtë. Me sa mbaj mend, ishte ushqimi që përgatitej sipas parimit “gjithçka që shtrihet me brum është e mirë”. Në qytetin tim, me çmimin e një pize të madhe nga një piceri e mirë, mund të porosis të paktën gjysmë kilogrami Barbecue në një restorant.
 • Nuk më pëlqen pica. Për mua është thjesht një sanduiç i yndyrshëm pa maja. Është tepër i çmuar dhe i zbehtë në krahasim me pjatat kineze. Pica është e mërzitshme. © RosyRaichu / Reddit
 • Si mund ta doni picën? Ajo është e thatë! Një drekë apo darkë klasike e nxehtë me perime ose mish ose peshk është shumë më e shijshme dhe e shëndetshme. © Tin /Grua

Falafel

© Depositphotos

Falafel është bërë nga qiqrat të cilat përmbajnë shumë substanca të dobishme: zink, lizinë, acid folik dhe vitamina B. vetitë e dobishme të përbërësve. Problemi kryesor gjatë përgatitjes së ushqimit të shpejtë është përdorimi i përsëritur i të njëjtit vaj. Sa më gjatë që nxehet vaji, aq më shumë substanca të dëmshme çliron.

 • Falafel është, në fakt, një copë bizele me yndyrë … më vjen keq, e skuqur thellë. E di që tingëllon tmerrshëm. Ka shije të njëjtë për mua.
 • Provova falafel, nuk kuptova asgjë … © Ilya Valiev / LiveJournal

Shawarma

© Iterator / Pikabu

Buka më e mirë për pita, mishi i pjekur në skarë dhe perimet janë kombinimi perfekt për një rostiçer të shijshëm, të kënaqshëm dhe jo më të shëndetshëm. Por ja problemi: ne nuk e morëm parasysh salcën! Në vendet lindore, kefir ose kos shtohet në pjatë, por në vende të tjera shpesh zëvendësohet me majonezë shumë më të yndyrshme dhe me shumë kalori.

E bëj vetë në shtëpi – nuk është e vështirë: mish pule, lavash, perime, salcë. Unë e skuq atë në një tenxhere ose në skarë për disa minuta – dhe kaq ishte. © Vlada Savelyeva / Otvet

Dikur e urreja shawarmën. Por i dashuri im më bindi që ta provoja në një vend të sigurt dhe doli se ishte i shijshëm! Në ditët e sotme, rrallë gjen kafene të papastra, ku shitësit pa doreza derdhin majonezë në gatim. Por shumë akoma i kujtojnë ato kohëra të tmerrshme dhe ngurrojnë për ta blerë. Ndoshta ka kuptim të kryhet një lloj ribrandimi i shawarmës? Quajeni atë një xhiros, për shembull.

Patatet e skuqura

© Depositphotos

Patatet përmbajnë niseshte, e cila është arsyeja pse një kancerogjen i rrezikshëm, akrilamid, çlirohet kur skuqet ky produkt. Duket se ky fakt është mjaft i mjaftueshëm për të hequr pjatën nga shumë menu. Por disa janë gjithashtu të pakënaqur me shijen e produktit.

 • Unë do të preferoja patate të pjekura me një mbushje ose pure patatesh me hudhër. © Ramco428 / Reddit
 • Patatet e skuqura thellë kthehen në qull nga brenda dhe shija e tyre shkatërrohet. Njerëzit e plotësojnë mungesën e shijes me kripë. Dhe në vend që të provoni patate, shijoni një lugë çaji kripë me çdo kafshatë. Meqenëse ngrënia e kripës së pastër është mjaft zhgënjyese, shumica e njerëzve i zhytin të gjitha në ketchup. Nëse po përdorni shumë ketchup për të ngrënë një porcion të vogël të një meze të lehtë, pyesni veten nëse ju pëlqen pjata apo është më mirë të vendosni vetëm një qese salcë në gojën tuaj. Është gjithashtu qartë pjata më e shtrenjtë në menunë e çdo restoranti. Një qese me pesë kile patate ndoshta ka vlerë pak më shumë se një dollar, dhe vaji në të cilin janë skuqur ripërdoret. © autor i panjohur / Reddit

Cheesecake

© Depositphotos

Kjo është një ëmbëlsirë shumë e shijshme, por duhet të keni kujdes me të: 100 g cheesecake përmban 300-700 kcal. Sidoqoftë, jo të gjithë e pëlqejnë shijen.

 • Gjithmonë më dhemb pak shpirti, por kur jam në një festë dhe dikush njofton se ka një cheesecake për ëmbëlsirë, të gjithë fillojnë të veprojnë ashtu siç pritet një ardhje e dytë. Dhe unë vetëm ulem dhe ndihem i zhgënjyer. © grimbotronic / Reddit
 • Është shumë e ëmbël për mua dhe është vetëm një masë xhelatinoze. Unë nuk shoh ndonjë gjë tërheqëse në lidhje me tortën me këtë ëmbëlsirë. © autor i panjohur / Reddit

Bowls

© denisugai / Pikabu

Kjo ka shumë të ngjarë të mos jetë një gatim, por një mënyrë për të shërbyer ushqim, e cila po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar. Vetë fjala “tas” nënkupton një pjatë të thellë në të cilën vendosen përbërës të veçantë pa u trazuar. Këto mund të jenë mëngjese, darka të bollshme dhe ëmbëlsira. Dashamirët e ushqimit të duhur dhe enëve të zbukuruara bukur e adhurojnë këtë lloj ushqimi. Por shumë sinqerisht nuk e kuptojnë atë.

Unë mendoj se kjo pjatë është shumë e mbivlerësuar. Në fakt, kjo është vetëm një sallatë që ishit shumë dembel për ta përzier. Dhe pa salcë! Por për disa arsye të gjithë po tërheqin zvarrë këmbët dhe janë të gatshëm të paguajnë për një emër në modë.

Spageti Bolognese

© SelectMaximous / Pikabu

Makaronat janë një nga pjatat më të dashura në të gjithë botën. Sidomos bolognezi. Besohet se kjo recetë spageti u shpik nga italianët, por kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Pjata është me origjinë amerikane, evropiane në të – vetëm salca me të njëjtin emër.

Receta e Bolonjës rekomanduar zyrtarisht nga delegacioni nga Bolonja në Accademia Italiana della Cucina është e kufizuar në përbërësit e mëposhtëm: mish viçi, mish derri, pançeta (proshutë italiane), qepë, karota, selino, domate, supë, verë e thatë e bardhë ose e kuqe, qumësht . Në formën e tij më të thjeshtuar, bolognezi është mishi i grirë në salcën e domates. Si rregull, ne jemi përballur me një version të thjeshtuar, dhe shpesh një pjatë e tillë ngre pyetje.

 • Unë dhe Batya fluturuam vitin e kaluar me aeroplan. Fluturimi është 4 orë, stjuardesa pyet: “A keni nevojë për hikërror me pulë ose spageti bologneze?” Babai është një konservator, një ushtarak i vjetër, ai zgjodhi hikërror, por unë mendova: Unë do të provoj spageti! Unë hap një tas alumini të zakonshëm dhe pak mish të grirë! Me pak fjalë, makarona të stilit marinës. E gëlltita … © ackap70 / Pikabu
 • Kur erdha për herë të parë në Evropë, vendosa të porosis një bolonjeze në një restorant. Vetë pamja ka shkaktuar ndjesi të caktuara. Unë e provova atë – një herë që babai im gatoi kur familja kishte pak para për të blerë mjaftueshëm mish të grirë dhe për të bërë cutlets.

Kokoshka

© Avatarzorro / Pikabu

Fryrja dhe dalja e bërthamave të misrit u shpik nga indianët, dhe kjo ide e lezetshme është ende e popullarizuar edhe sot. Kokoshkat janë shumë të pasura me fibra dietike që kanë një efekt të dobishëm në tretje, përmbajnë vitamina B, vitaminë A dhe kalium.

Por nëse gatuhen me shumë kripë, vaj dhe aromatizues, atëherë produkti bëhet i dëmshëm. Fatkeqësisht, më shpesh në kinema ata na shesin pikërisht këto kokoshka, madje edhe me çmime përrallore. Sidoqoftë, nëse hiqni të gjithë aditivët e rrezikshëm, nuk do të mbetet ndonjë ushqim i veçantë.

 • Unë i urrej kokoshkat, sepse struktura më kujton stiroporin, të cilin gjithashtu urrej ta prek. © akononim / Reddit

Donuts

© JuaritOXp / Pikabu

Pavarësisht nga dëshira për një stil të shëndetshëm jetese dhe ushqimi i duhur, donutët me pasur me kalori nuk do të largohen nga kafenetë dhe pastiçeritë. Ato duken bukur dhe pamja e tyre menjëherë na hap oreksin. Por ky trajtim nuk ka vetëm tifozë besnikë, por edhe urrejtës të vërtetë.

 • Është thjesht një unazë kalorish që ju bën të ndiheni të neveritshëm. Donuts reklamohen si një lloj zëvendësimi i mëngjesit, si kiflet dhe pasta të tjera, por ato janë shumë më pak ngopëse dhe të yndyrshme. Sa herë që ha këtë ëmbëlsirë, përfundoj i zhgënjyer. © autor i panjohur / Reddit
 • Dhe unë i quaj “unaza të urthit”. © sclark89 / Reddit
 • Për sa më kujtohet, nuk mund të ha më shumë se disa copa donut. Ato janë shumë të ëmbla dhe shija bëhet e mërzitshme shumë shpejt. Nuk e kuptoj se si njerëzit janë në gjendje të hanë shumë prej tyre dhe të mos ndjehen të përziera nga ëmbëlsia. Unë nuk jam i sigurt nëse mund të ha shumëprej tyre edhe nëse paguhem për ta bërë atë! © PaleChubb / Reddit

Pho bo

© Aravin / Pikabu

Supa vietnameze me mish viçi, petë orizi dhe erëza ka pushtuar të gjithë botën. Duket se kjo pjatë ka gjithçka: shije, aromë, përfitime – por ka edhe kundërshtarë.

 • Më pëlqejnë pjatat e tjera vietnameze si pula e pjekur në skarë dhe sanduiçe. Por unë absolutisht e urrej pho bo! Supë është shumë e lehtë, por më tepër me vaj. Ky është një kombinim i tmerrshëm! Qepa, borziloku dhe cilantro nuk i japin aromë gjellës – më tepër më bëjnë të ndihem sikur po ha diçka të pa gatuar. Mishi i viçit në vetvete nuk është asgjë e veçantë. Këto janë thjesht copa mishi të kripura! Më në fund, petët janë të sheshta dhe kanë mungesë të qëndrueshmërisë. E provova këtë pjatë shumë herë, por pas së tretës kuptova se sa vështirë kombinohen shijet. © akibaranger / Reddit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here