10 Këshilla për Ato që e Kanë Ndarë Mendjen të Fillojnë të Ushtrohen

0
225
©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Nëse po filloni të luani sporte ose po bëni aktivitete fizike, ndoshta do të ndjeni paksa dhimbje pas disa orësh, apo edhe ditësh. Dhimbja e muskujve ka të bëjë me sforcimin fizik për shkak të përdorimit të rrallë të ligamenteve, tendinave dhe muskujve.

Ky shqetësim mund të përfshijë një zonë të vogël ose të gjithë trupin, dhe mund të jetë i lehtë ose i rëndë. Për fat të mirë, ka një numër metodash për të zvogëluar ose zbutur problemin.

Ne duam t’ju ofrojmë disa mundësi për të eleminuar ose zvogëluar dhimbjen e muskujve të shkaktuar nga ushtrimet. Kështu, do të duhet të përqendroheni vetëm në rutinën tuaj të trajnimit.

Përdorni një rul shkumë

©Depositphotos.com

Rrotullat e shkumës janë ideale për mbajtjen e muskujve të lirshëm dhe të relaksuar, ato ndihmojnë në lehtësimin e pikave të zakonshme të tendinave si pulpat, pjesa e poshtme e shpinës, etj. Ruli duhet të rrëshqasë mbi muskujt duke ushtruar presion të mjaftueshëm për të liruar pikat e tensionit. Dhe mund të përfshihet në rutinën e stërvitjes si një nxehje dhe / ose pas një aktiviteti fizik për parandalimin e ngërçeve.

Zhytuni në ujë me kripë Epsom

©Depositphotos.com

Sulfati i magnezit ose kripa Epsom përdoret në banjë për të ndihmuar shërimin muskulor. Rekomandohet të shpërndahen kripërat në një vaskë me ujë të nxehtë dhe të zhyteni për 15 deri në 20 minuta.

Hani një banane

©Depositphotos.com

Banania siguron karbohidrate, kalium dhe vitamina në trup. Sipas një studimi, ky frut ofron një mbrojtje natyrore kundër dhimbjes dhe inflamacionit, dhe gjithashtu ndihmon atletët të rikuperohen më shpejt pas aktivitetit fizik.

Vendosni akull

©Depositphotos.com

Për të trajtuar dhimbjen e muskujve, mund të përdoret ftohja ose nxehtësia, varësisht nga sa e vonshme është dhimbja. Vendosja e një pakete akulli është opsioni më i mirë. Këto lezione shkaktojnë inflamacion në zonën e prekur, kështu që i ftohti vepron si një agjent anti-inflamator duke ulur rrjedhën e gjakut.

Vendosni një shishe me ujë të nxehtë

©Depositphotos.com

Lidhur me pikën e mëparshme, nxehtësia shërben për të lehtësuar dhimbjen kronike nga aktiviteti fizik i përsëritur. Të dy trajtimet gjithashtu mund të alternohen, duke filluar së pari me terapi të ftohtë dhe pastaj me nxehtësi.

Realizoni një shërim aktiv

©Depositphotos.com

Trajnimi me intervale konsiston në një ushtrim të nxehtë, me intensitet të lartë, me një intensitet për shërim dhe, së fundmi, një periudhë ftohjeje. Ky lloj trajnimi do t’ju mbajë aktiv gjatë gjithë kohës, por duke ndryshuar intensitetin e ushtrimit. Për shembull, pasi të keni vrapuar, mund të bëni një rikuperim aktiv me një shëtitje të lehtë.

Përfshini ditët e pushimit

©Depositphotos.com

Pas ushtrimeve intensive, muskujt tuaj humbin lëngje, prandaj ata duhet të pushojnë për t’u riparuar. Ditët e pushimit do të varen nga lloji i trajnimit. Nëse punoni në grupe të muskujve në ditë të ndryshme, mund të ndaleni nga 1 deri në 2 ditë. Nga ana tjetër, nëse përdorni tërë trupin tuaj, do të jetë më mirë të pushoni për 3 deri në 4 ditë për një shërim të plotë.

Pini lëng qershie

©Depositphotos.com

Qershitë janë të pasura me antocianina, të cilat kanë veti anti-inflamatore. Së bashku me sheqernat dhe kaloritë e shtuara, ky lëng është një mënyrë e shkëlqyeshme për të zvogëluar dhimbjen e muskujve.

Hani shëndetshëm

© freepik

Ju jeni ajo çfarë hani. Disa studime kanë arritur në përfundimin se një dietë e shëndetshme mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të kontribuojë në rikuperimin e muskujve, ligamenteve dhe indeve. Një dietë e mirë përfshin fruta, perime, drithëra dhe vajra. Mos harroni të shmangni ushqimin e përpunuar, pasi ai përmban nivele të larta sheqernash dhe vlerë të ulët ushqyese.

Përgatituni për një dush duke alternuar të nxehtë dhe të ftohtë

©Depositphotos.com

Hidroterapia, përdorimi i ujit në forma të ndryshme dhe në temperatura të ndryshme, prodhon efekte pozitive në sistemet e trupit të njeriut. Pas studimeve të ndryshme, është arritur në përfundimin se alternimi i ujit të nxehtë dhe të ftohtë në dush mund të ndihmojë në menaxhimin e dhimbjes, të përmirësojë sistemin imunitar, të parandalojë sëmundjet e mushkërive dhe të zvogëlojë ankthin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here