10 Këshilla për të Zvogëluar Pigmentimin e Fytyrës Natyrshëm

0
1647
©Depositphotos.com

Prodhimi i tepërt i melaninës është një shkak i zakonshëm i hiperpigmentimit.

Kjo mund të ndodhë pas ekspozimit në diell ose shtatzënisë kur nivelet e hormoneve tuaja kanë ndryshuar.

Kjo është arsyeja pse mund të jetë e ndërlikuar nëse doni të hiqni njollat e errëta. Ne kemi kontrolluar për këshilla profesionale dhe dëshirojmë të ndajmë me ju se si mund të zvogëloni pigmentimin në mënyrë natyrale dhe t’i jepni shkëlqim lëkurës.

Vendosni qepë të kuqe

Qepa e kuqe mund të funksionojë si agjent zbardhues. Një studim tregoi se kjo perime mund të bllokojë veprimet e qelizave që çojnë në pigmentim të tepërt. Në thelb, qepa mund të jetë një ilaç i mirë në shtëpi nëse doni të bëni njolla të errëta në fytyrën tuaj më pak të dukshme.

Ekziston një mënyrë e thjeshtë për ta aplikuar atë:

  • Merrni një qepë të kuqe dhe priteni atë në copa sa më të vogla të jetë e mundur.
  • Shtoni qepën të prerë në kubikë të imët në një qese të zbrazët çaji.
  • Tani aplikoni qesen në zonën e hiperpigmentimit.
  • Lëreni lëngun e qepës të ulet në lëkurën tuaj për 10 minuta.

Vendosni kos ose qumësht

© depositphotos.com

Shkencëtarët sugjerojnë që acidi laktik mund të jetë një lëvozhgë e mirë kimike për të ndihmuar në çështjet e lëkurës, duke përfshirë hiperpigmentimin. Për këto qëllime, nuk ka nevojë të blini një maskë të veçantë. Mund të përdorni thjesht kos organik ose qumësht.

Vendosni ato direkt në zonën e pigmentuar. Si opsion, zhytni një pambuk në qumësht dhe aplikojeni atë në fytyrën tuaj. Lëreni të qëndrojë vetëm për disa minuta dhe më pas shpëlajeni. Vendosni kremin hidratues. Përsëriteni këtë procedurë 2 herë në ditë, si në mëngjes dhe para gjumit, për shembull.

Vendosni gjethet e manit ose ekstraktin e tyre

© depositphotos.com

Gjethet e manit dhe ekstraktet e tyre gjithashtu mund të trajtojnë pigmentimin në mënyrë natyrale dhe të bllokojnë faktorët që shkaktojnë melaninë të tepërt. Gjethet e thata të manit mund t’i vendosini ato në lëkurë çdo ditë. Konsistenca mund të sigurojë disa rezultate me kalimin e kohës.

Vendosni aloe vera

© little_slovensko / reddit, © YeastyPants / reddit

Aloe vera ka shumë përfitime shëndetësore për lëkurën dhe një prej tyre përfshin zvogëlimin e pigmentimit me kalimin e kohës për shkak të përbërësit aktiv të saj, të quajtur aloesin ose aloin. Vendosni krem ose xhel aloe vera çdo ditë dhe pas pak do të vini re një rezultat pozitiv.

Vendosni uthull molle

© daz990 / reddit

Shkencëtarët thonë se uthulla e mollës mund të ndihmojë për të luftuar hiperpigmentimin falë acidit acetik, i cili lehtëson lëkurën. Ai gjithashtu vepron si një antioksidant që mbron qelizat. Por kini kujdes nëse keni probleme të tjera me lëkurën.

  • Përzieni pjesë të barabarta uthull molle dhe ujë të pastër.
  • Vendoseni në zonat me njolla të errëta dhe lëreni për 2-3 minuta.
  • Tani pijeni me ujë të vakët. Përsëriteni dy herë në ditë.

Përdorni krem kundër diellit me SPF 30 dhe më të lartë

© orangebalm / reddit, © unknown / reddit

Zbehja mund të kërkojë kohë. Një njollë e errët zakonisht zvogëlohet brenda 6 deri në 12 muaj. Por për të ndihmuar këtë proces keni nevojë për krem dielli, përndryshe, të gjitha përpjekjet tuaja do të jenë të kota. Para së gjithash, duhet ta aplikoni atë çdo ditë.

Së dyti, përdorni një krem kundër diellit që ofron SPF 30 ose më të lartë dhe oksid zinku ose dioksid titani. Për lëkurën me vaj zgjidhni kremërat diellorë me fjalët “nuk do të bllokojë poret” dhe “jo-komedogjene”.

Kontrolloni për produkte me retinoide

© doyouevenlemon / reddit

Retinoidet janë të rëndësishme në trajtimin e lëkurës së pigmentuar. Ato gjithashtu luajnë një rol në shërimin e akneve dhe psoriazës. Çiftëzoni retinolin me një krem hidratues të thjeshtë.

Bëni një kombinim perfekt nëse keni lëkurë të thatë dhe të irrituar. Është gjithashtu e rëndësishme të jesh i qëndrueshëm gjatë përdorimit të retinolit, përndryshe nuk mund të marrësh efektin maksimal. Pasi ta përdorni çdo ditë për 2-3 javë, zakonisht do të filloni të shihni rezultatet.

Shmangni lehtësuesit e lëkurës që përmbajnë merkur

© dk644 / reddit

Duhet të jeni shumë të kujdesshëm për atë që aplikoni në lëkurën tuaj. Disa kremëra ose maska zbardhuese mund t’ju dëmtojnë. Kontrolloni përbërësit.

Zgjidhni dietat e pasura me Vitamina C

© orangebalm / reddit, © unknown / reddit

Dermatologët paralajmërojnë që për të trajtuar me sukses hiperpigmentimin, duhet të kujdeseni për trupin tuaj brenda dhe jashtë. Mos i kushtoni vëmendje vetëm kremrave dhe maskave, por gjërave që ju konsumoni. Vitamina C është thelbësore për një lëkurë të shëndetshme dhe pa të meta. Nëse doni të shpejtoni procesin, zgjidhni lakër të thartë pasi është më e pasura me këtë vitaminë.

Konsumoni amla pas vaktit tuaj

© shutterstock.com

Ndërsa një këshillë më shumë nga mjekët është të filloni të konsumoni amla, e cila është një bimë. Mund ta blini si pluhur dhe të keni 1 lugë çaji 2 herë në ditë. Por është më mirë ta konsumoni 30-40 minuta pas vaktit tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here