10 Këshilla për t’i Shmangur Gabimet më të Zakonshme me Rutinën e Bukurisë

0
8833
© Candid_Shots / Pixabay, © MabelAmber / Pixabay

Kur kujdesemi për veten si brenda dhe jashtë është një shenjë e shkëlqyer që kemi një marrëdhënie të shëndetshme me veten tonë.

Sidoqoftë, për aq sa nuk e kemi për qëllim, ndonjëherë nuk arrijmë rezultatet e pritura pasi krijojmë dhe ndjekim një rutinë të tërë bukurie.

Në lidhje me këtë temë, disa dermatologë dhe profesionistë të bukurisë bien dakord për të treguar disa nga gabimet e bëra më shpesh, të tilla si zgjedhja e gabuar e kremit kundër diellit dhe lejimi i flokëve të humbasin vajrat e tyre natyralë.

Ne u thelluam në çështjen e praktikave të afta për të prishur rutinat e bukurisë, në mënyrë që të tregojmë se si ato mund të korrigjohen. Dhe në fund të postimit, bonusi ynë sjell një shembull se si sekuenca e duhur e kujdesit mund të ndryshojë plotësisht pamjen e lëkurës.

Rendi në të cilin aplikohen produktet e kujdesit të lëkurës

© Voyagerix / Depositphotos , © galitskaya / Depositphotos

Sipas një specialisti të kujdesit për lëkurën, aplikimi i produkteve të bukurisë në rendin e duhur ju lejon të merrni rezultatet më të mira nga secili artikull i përdorur. Për të marrë një ide të sekuencës që do të ndiqni, mund të konsideroni përdorimin e produkteve që variojnë nga qëndrueshmëria më e hollë në atë më të trashë, ose nga lëngu në krem.

Është gjithashtu e rëndësishme të ndahet rutina e ditës – që synon mbrojtjen nga dielli, ndotja dhe elementët kimikë – dhe e natës, kur shtreson produktet dhe rregullon lëkurën.

Eksperti paralajmëron për nevojën e dy skemave:

  • Rutina e ditës: duke filluar me një locion pastrues, i ndjekur nga tonik, serum antioksidant, krem për sytë, trajtim lokal (nëse aplikohet, si produktet e puçrrave), krem hidratues dhe, së fundmi, krem mbrojtës nga dielli.
  • Rutina e natës: filloni me një pastrim të dyfishtë me pastrues makijazhi dhe një produkt të butë, vazhdoni me esenca (nëse aplikohet) ose serume (të tilla si acidi hialuronik), krem për sytë, trajtime si lëvozhgat dhe përfundoni me një krem specifik nate ose krem hidratues.

Mënyra për të mbushur thonjtë tuaj

© timbrk / Depositphotos , © pongans68@gmail.com / Depositphotos

Kur bëhet fjalë për mbushjen e thonjve tuaj, shumë njerëz veprojnë pothuajse instiktivisht dhe i kthejnë duart me pëllëmbët e tyre përballë pjesës së përparme të fytyrës (imazhi në të majtë), duke vendosur thonjtë pa ndjekur një model të përcaktuar.

Por, sipas Bachik, artist i thonjve të të famshëmve, ekziston mënyra e duhur për të kryer detyrën dhe nuk është saktësisht mënyra se si e përshkruam atë. Teknika e saktë konsiston në lëmimin nga anët në mes, duke arritur kështu një rezultat më uniform. Përveç kësaj, është më mirë të rrotullohet dora me majën e kthyer përpara (imazhi në të djathtë). Maja është veçanërisht e vlefshme nëse thoi ka një formë katrore, sepse në këtë mënyrë pamja merret drejt horizontit, dhe jo forma e nyjeve tuaja.

Pastrimi i furçave të makijazhit

© Maksymiv / Depositphotos , © Voyagerix / Depositphotos

Higjiena është një pjesë themelore e çdo rutine bukurie, dhe kjo vlen edhe për mirëmbajtjen e aksesorëve që përdoren për të aplikuar makijazhin. Mbi të gjitha, ato kanë tendencë të grumbullojnë mbetje, të cilat mund të shkaktojnë acarim dhe madje dhe puçrra.

Nëse keni dyshime për mënyrën e saktë të pastrimit të furçave tuaja, ndiqni këtë hap pas hapi një herë në javë me të gjitha: Merrni çdo furçë dhe zhyteni në ujë të nxehtë, duke i mbajtur ato horizontal. Fërkoni furçat në pëllëmbën e dorës tuaj me një lëvizje rrethore dhe duke përdorur një sasi të vogël të shampos neutrale ndaj pH (imazhi në të majtë).

Shpëlajeni dhe përsëritni operacionin derisa uji të dalë plotësisht i pastër. Hiqni ujin e tepërt me një fletë letre dhe lini furçat të thahen horizontalisht në një sipërfaqe të sheshtë, në mënyrë që fijet të jenë nga sipërfaqja e mbështetjes (imazhi në të djathtë).

Mënyra për të shpëlarë fytyrën

© valuavitaly / Depositphotos

Sipas një profesionisti të dermatologjisë, rekomandohet që rutina e përditshme e bukurisë të fillojë dhe të mbarojë me larjen e fytyrës. Prandaj, është e nevojshme të dini se si të bëni shpëlarjen e fytyrës në mënyrën më të përshtatshme.

Linja e nofullës, vija e flokëve dhe hunda janë pika që shpesh neglizhohen gjatë shpëlarjes. Për të mos përmendur që kryerja e procesit në mënyrë të gabuar mund të shkaktojë akumulimin e mbetjeve, bllokimin e poreve dhe tharjen e lëkurës. Kështu, është më mirë të merrni kohën e duhur dhe t’i kushtoni vëmendje të gjitha zonave të fytyrës për të paktën 60 sekonda.

Përdorimi i kremit kundër diellit

© StockSnap / Pixabay , © Vinzent Weinbeer / Pixabay

Zbatimi i përditshëm i një kremi kundër diellit nuk është i negociueshëm, sipas një ekipi ekspertësh. Dhe është mirë të sqarohet se rregulli është i vlefshëm edhe për ditët me re dhe për ambientet e brendshme, pasi ekranet dhe llambat elektrike mund të lëshojnë një lloj drite (e njohur si blu) që ka provuar se ndikon në acarimin e lëkurës. Rekomandimi është që të vendosni gjysmë lugë çaji me krem dielli çdo mëngjes, nga kocka e qafës deri në ballë.

Zgjedhja e kremit kundër diellit dhe mënyra e përdorimit të tij

© larag8 / Reddit

Edhe pse është e zakonshme të dëgjosh njerëz duke thënë se është më mirë të zgjedhësh gjithmonë produktin me faktorin më të lartë të mbrojtjes nga dielli (SPF), duhet të merren parasysh aspekte të tjera. Për shembull, megjithëse një SPF 50 do të thotë që ju mund të ekspozoheni në diell 50 herë më shumë para se të digjni lëkurën tuaj, duhet të aplikoni përsëri mbrojtësin çdo dy deri në tre orë nëse e mbani trupin tuaj të ekspozuar ndaj dritës.

Për të mos përmendur që SPF ofron vetëm mbrojtje ndaj rrezeve UVB. Sidoqoftë, në mënyrë që të mbrohemi nga rrezet që depërtojnë më thellë në lëkurë, duke shkaktuar rrudha dhe njolla kafe, duhet të kemi parasysh edhe veprimin e rrezeve UVA. Një opsion i mirë është të investoni në një filtër të spektrit të gjerë. Për mbrojtje edhe më të gjerë, rekomandohet përdorimi i oksidit aktiv të zinkut.

Frekuenca me të cilën lahen flokët

Flokët e errët mund të jenë rezultat i larjes së tepërt. Sipas një profesionist të njohur në këtë fushë, është më mirë të “mos lani flokët çdo ditë”. Ai shton se “sa më gjatë të presësh, aq më të bukur dhe më të mirë do të duken”. Mungesa e shkëlqimit mund të rezultojë nga humbja e vajrave natyralë. Prandaj, është më mirë të kufizoni përdorimin e shampos në disa herë në javë.

Këshillë: zgjidhni ditët e larjes bazuar në vrazhdësinë dhe strukturën e fijeve. Nëse flokët tuaj janë të hollë, të lëmuar ose me vaj, frekuenca do të jetë më e madhe, krahasuar me flokët e trashë, kaçurrelë ose të thatë (të cilët duhet të lahen më rrallë).

Hidratimi i lëkurës

© VGeorgiev / Depositphotos , © VGeorgiev / Depositphotos

Një tjetër ndër gabimet e zakonshme të cituar më shumë nga ekspertët është mungesa e hidratimit tek njerëzit me lëkurë të yndyrshme ose të përzier, të cilët kanë tendencë të kenë frikë nga shfaqja e pikave të zeza. Por në kundërshtim me besimin, shpesh një lëkurë me vaj dehidrohet, raste që kërkojnë përdorimin e kremrave ushqyes dhe kremrave hidratues pa vaj, mundësisht me produkte në serum ose xhel.

Mënyra se si kemi të bëjmë me pikat e zeza dhe pikat e bardha

© Jim_Filim / Depositphotos

Kur shfaqen pikat e zeza në fytyrë ose puçrrat, gjëja e parë që zakonisht të vjen në mendje është dëshira që ajo papërsosmëri të zhduket. Kur ankthi tenton të na mposhtë duke na bërë që të përdorim produkte të papërshtatshme ose ne përpiqemi të shtrydhim puçrrën me duart tona, duhet ditur se, brenda pak ditësh, ajo pikë e vogël do të zhdukej pa lënë një shenjë të qëndrueshme.

Një ndër produktet në përdorim të zakonshëm dhe që duhet të shmanget është pasta e dhëmbëve. Mund të thajë edhe lëkurën e irrituar por do të ketë të njëjtin efekt në lëkurën përreth saj. Një problem tjetër: është e mundur që lëkura të irritohet, dhe të prodhojë më shumë vaj dhe inflamacion. Gjithashtu nuk rekomandohet pastrimi i tepërt i zonës, por përdorimi i ndonjë produkti të përshtatshëm për të përshpejtuar shërimin dhe për të parandaluar shpërthimet e mëtejshme.

Sasia e produktit të përdorur

© erestudio / Depositphotos

Një gabim tjetër i zakonshëm është të aplikoni shumë pak produkt gjatë rutinës së bukurisë. E kundërta, domethënë, vendosja e produktit me tepricë, është gjithashtu po aq e gabuar, që përfaqëson rrezikun e humbjes së të gjitha përfitimeve të premtuara nga prodhuesi (për të mos përmendur paratë). Sasia e produktit që do të përdoret duhet të jetë pak më e madhe sesa tregohet në etiketë, duke marrë parasysh që secila fytyrë ka madhësi dhe karakteristika të ndryshme.

Përveç kësaj, secili person ka një aftësi specifike për të përthithur produktet. Për shembull, megjithëse dy pika vaj fytyre mund të jenë shumë për një person me lëkurë të ekuilibruar me vaj, sasia mund të jetë e pamjaftueshme për lëkurën e dehidratuar.

Më tepër: një vit pasi keni filluar përdorimin e kremit kundër diellit dhe pas një rutine të kujdesit për lëkurën

© kale_whale / Reddit , © kale_whale / Reddit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here