10 Lëngje që Janë të Mira dhe Gjallërojnë Krejt Trupin

0
231
©Forest and Kim Starr/Flickr ©Depositphotos.com

Pijet ushqyese si çaji yerba mate janë të shkëlqyera për t’ju furnizuar gjatë ditës, ndërsa kafeja e çikores mund të jetë një relaksuese e këndshme.

Në fakt, ka pije të ndryshme që premtojnë një nxitje për ditët tuaja të mira dhe ato të këqija. Bota natyrale mund të na ofrojë shumë trajtime (të shijshme) që janë thjesht shëndet në një filxhan.

Ne kemi gjetur disa nga pijet më të dobishme për të përmirësuar jetën tuaj të përditshme për çdo rast.

Uji i thuprës (Betula genus)

© Shutterstock.com

Meqenëse është me pak sheqer dhe kalori, mund të jetë një alternativë e shijshme kundrejt pijeve me gaz. Është gjithashtu i pasur me mangan, një mineral kryesor për zhvillimin e kockave. Kjo do të thotë se mund të jetë i dobishëm për mbajtjen e kockave tuaja të këndshme dhe të forta ndërsa plakeni!

Lëng turshi

©Forest and Kim Starr/Flickr

Po, i njëjti lëng që ruan turshitë tuaj është shpërthyes për nga vlerat ushqyese. Një studim zbulon se zvogëlon ngërçet e muskujve. Është treguar gjithashtu se rregullon nivelet e sheqerit brenda gjakut tonë për shkak të përmbajtjes së lartë të uthullës.

Karafil në çaj

© Atudu / Wikimedia commons, © Crohnies / Reddit

Kjo erëz mund të shtohet në çajra për një nxitje të shijshme ushqyese. Vetëm një lugë çaji ka 55% të vlerës tuaj ditore (DV) të manganit dhe 2% të vlerës suaj ditore të vitaminës K. Është gjithashtu e pasur me antioksidantë, të cilat mund të ndihmojnë për t’ju mbrojtur nga dëmtimi i qelizave të kuqe të gjakut.

Çaj Pu’er

© Tamorlan / Wikimedia Commons, © トトト / Wikimedia Commons

Ky çaj kinez është bërë me gjethe të thartuara, duke e bërë atë të ndryshëm nga shumë çajra të tjerë. Do të thotë gjithashtu se ka përparësi të tjera shëndetësore, siç është probiotiku.

Ky çaj është gjithashtu i mirë për kolesterolin, sipas një studimi, dhe është gjithashtu i dobishëm për humbjen e peshës.

Kombucha

© Kom_bu_cha / Reddit

Ky është një lloj tjetër çaji i thartuar që përdor maja dhe sheqer për të ndihmuar në rregullimin e metabolizmit tuaj. Për shkak se është i thartuar, ai gjithashtu përmban probiotikë, të cilët janë baktere miqësore që mund të rrisin shëndetin tuaj. Ato janë të rëndësishme për sistemin tuaj imunitar dhe mund të ndihmojnë mikroorganizmat tuaj të lulëzojnë.

Kafe çikore

© dpa/picture-alliance/EAST NEWS, © EAST NEWS

Njihet si një zëvendësues pa kafeinë i kafes, megjithatë, është gjithashtu i pasur me minerale dhe vitamina të shëndetshme. Ai përmban mangan dhe vitaminë B6, e cila mund të ulë nivelet e stresit dhe të përmirësojë funksionin e trurit.

Është gjithashtu një anti-inflamator, që do të thotë se mund të ndihmojë në zvogëlimin e efekteve të sëmundjeve të tilla si artriti. Një studim tjetër gjithashtu thotë se mund të ndihmojë tretjen dhe rregullimin e lëvizjeve të zorrëve.

Yerba mate

© Dick Culbert / Flickr.com, © PixelEDM / Reddit

Ky çaj është bërë me degëza dhe degë të bimës Ilex paraguariensis dhe është plot me antioksidantë dhe lëndë ushqyese. Është gjithashtu një stimulues, që paketon 78 miligram kafeinë për çdo 150 ml, e cila është pothuajse e njëjta sasi me kafenë. Kjo e bën atë një alternativë të shijshme për këdo që nuk i pëlqen të pijë kafe.

Çaj shafran i Indisë

© hornyforplants / Reddit

Si pjesë e familjes së xhenxhefilit, kjo erëz ka shumë përfitime pozitive shëndetësore. Ajo përmban një përbërje të quajtur kurkumin që mund të ndihmojë në menaxhimin e artrozës, sipas hulumtimit.

Një studim na tregon gjithashtu se mund të mbrojë mëlçinë tuaj nga dëmtimi për shkak të vetive të tij antioksiduese.

Çaji i “Saint John”

© East News, © Depositphotos.com

35 studime u shqyrtuan dhe u zbulua se kjo bimë zvogëlon simptomat e depresionit. Ka qenë gjithashtu e dobishme për zvogëlimin e simptomave të menopauzës, të tilla si afshet e të nxehtit.

Sidoqoftë, nëse jeni duke marrë ilaçe, duhet të keni kujdes pasi ai mund të dobësojë forcën e tij, ngjashëm me grejpfrutin.

Lëng ftoi

© monswiki / Wikimedia Commons, © Depositphotos.com

Ky frut ofron një larmi të gjerë të vitaminave dhe ushqyesve, duke e bërë atë një gotë të përsosur me lëng për të filluar ditën! Sipas një studimi, është gjithashtu i mirë për shtatzëninë, veçanërisht kur bëhet fjalë për trajtimin në mëngjes. Kjo bën një pije të re të shijshme që mund ta shtoni në dietën tuaj që sot.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here