11 Gabime Grimi që të Bëjnë të Dukesh më e Moshuar Sesa Je

0
5547
©Deposiphotos,©Deposiphotos

Grimi ndihmon për të rritur tërheqjen tonë dhe për të fshehur papërsosmëritë.

Për ta bërë këtë, ai duhet të aplikohet në mënyrë korrekte, si dhe duke përdorur sasinë dhe produktin e duhur për llojin dhe tonin e lëkurës tuaj.

Është shumë e zakonshme të bësh pakujdesi, e cila shpesh rezulton në të kundërtën e asaj që dëshirohet. Ne kemi mbledhur njëmbëdhjetë gabime kozmetikë që na bëjnë të dukemi më të lodhura dhe madje të dukemi disa vjet më në moshë.

Nuk përgatitni fytyrën për makijazh

© face to face / FaceToFace / REPORTER / East News , © face to face / FaceToFace / REPORTER / East News

Një makijazh i mirë fillon para aplikimit të produkteve. Është e rëndësishme që së pari të pastroni dhe ekuilibroni lëkurën tuaj për të hequr mbetjet dhe për të pastruar poret. Këto jo vetëm që ndihmojnë përbërjen tuaj të zgjasë tërë natën, por gjithashtu ndihmojnë në fshehjen e papërsosmërive të vogla. E gjithë ajo çfarë ju duhet të bëni është të aplikoni prajmerin në lëkurë të hidratuar mirë dhe kjo do të minimizojë rrudhat tuaja, do të përsosë poret dhe do ta bëjë lëkurën tuaj të duket më e butë.

Përdorni një korrektor me një hije shumë të lehtë

© monkeybusiness / Depositphotos , © glisic_albina / Depositphotos

Kur bëhet fjalë për të mbuluar ato qarqe të bezdisshme të zeza rreth syve tanë, ne priremi të zgjedhim një hije më të lehtë duke besuar se do të ishte mirë t’i fshehim ato. Por ndodh e kundërta: ato kanë tendencë t’u japin atyre një ton gri, gjë që na bën të dukemi më të lodhura. Mënyra e saktë për të fshehur rrathët e errët është t’i mbuloni ato me një shtresë pak më të lehtë se themeli. Pastaj vendosni një korrektor me të njëjtën ngjyrë si lëkura juaj.

Nuk përdorni furçë për të vendosur bazën e makijazhit

© DIProduction / Depositphotos , © expressiovisual / Depositphotos

Përdorimi i gishtave për të vendosur bazament mund të ketë efekte të padëshiruara në përfundim, plus që nuk është shumë higjienik. Në vend të kësaj, përdorimi i një furçe ndihmon në minimizimin e përdorimit të produktit dhe lejon që të arrihet një efekt i lëkurës së dytë që siguron një rezultat të rregullt.

Është e nevojshme të jeni shumë të kujdesshëm në këtë hap, pasi që ky produkt unifikon tonin e lëkurës dhe do të jetë korniza mbi të cilën do të shfaqet pjesa tjetër e përbërjes. Për shembull, përdorimi i shumë fondatinave do të japë një ndjenjë të “maskës” në fytyrë dhe madje është e mundur që ajo të depozitohet në linjat e shprehjes dhe rrudhave dhe t’i theksojë ato.

Përdorni produkte matifikuese

© Dmyrto_Z / Depositphotos , © AllaSerebrina / Depositphotos

Fondatinat, korrektorët dhe pluhurat mat janë krijuar për të eleminuar shkëlqimin në zonën T (ballin, hundën dhe mjekrën) ose për të vendosur përbërjen. Por nëse nuk përdoren për atë qëllim ose nëse aplikohen gabim, ato heqin shkëlqimin dhe pamjen e qetë të fytyrës, si dhe theksojnë rrudhat e lëkurës. Rekomandohen veçanërisht për lëkurën me vaj dhe vetëm në zonën e lartpërmendur të lëkurës. Nëse keni lëkurë të thatë ose normale, është më mirë t’i shmangni ato dhe të përpiqeni të kontrolloni vajin përmes një rutine të mirë higjienike dhe jo me produkte kozmetike.

Abuzimi me vezullimin

© EAST NEWS / East News , © East News / East News

Ata janë shumë të lezetshëm dhe na bëjnë të dallohemi, por sigurohuni që të mos jetë për një arsye të gabuar. Fondatinat dhe hijet që kanë një efekt të ylbertë ose janë shumë të ndritshme priren të nxjerrin në pah strukturën e lëkurës, kështu që shmangni përdorimin e tyre në zona me rrudha dhe rrathë të errët. Nga ana tjetër, ne e dimë që na pëlqen shumë vezullimi. Por nuancat vezulluese i bëjnë rrudhat anash syve tuaj më të dukshme. E njëjta gjë ndodh dhe me gojën: si shkëlqyesit ashtu edhe buzëkuqët me një fund vinili nxjerrin në pah rrudhat në zonë.

Përdorimi i tepërt i pluhurit bronzues

© kyliejenner / Instagram , © taylorswift / Instagrama

Kjo mund të japë një imazh të mbingarkuar në fytyrën tonë dhe të zvogëlojë freskinë dhe natyralitetin e saj. Ekspertët e make up-it këshillojnë një përdorim të matur të këtyre pluhurave dhe rekomandojnë aplikimin e tyre pak nga pak derisa të shihni efektin e dëshiruar. Zonat ku ato duhet të përdoren janë: vija e sipërme e flokëve, horizontalisht në qendër të fytyrës (duke kaluar faqet nga njëra anë në tjetrën dhe duke kaluar nëpër murin hundor) dhe në mjekër.

Vendosni shumë rimel në qerpikët e poshtëm

© Subbotina / Depositphotos , © nataliakuzina / easyfotostock / Eastnews / East News

Rimeli është një aleat i shkëlqyeshëm për të hapur shikimin dhe për të zmadhuar syrin, por kini kujdes me vendosjen e tij në qerpikët e poshtëm sepse thekson rrudhat në atë zonë. Nga ana tjetër, është e nevojshme të përdorni sasinë e duhur të produktit për të shmangur shkurtimin e qepallës dhe mbylljen e shikimit edhe më shumë. Përndryshe, rezulton në një shtresë të brumosur në qerpikët tuaj ose një grup gungash që japin një pamje të çrregullt.

Neglizhimi i vetullave

Vetullat janë korniza e fytyrës. Pamja jonë varet shumë nga mënyra se si depilohemi, krehemi dhe grimohemi. Është shumë e rëndësishme t’u jepni atyre një formë të përshtatshme në mënyrë që të mos duken më të lodhura ose të moshuara, si dhe të grimohen me një ngjyrë të përshtatshme për formën dhe tonin e tyre. Një truk shumë i dobishëm mund të jetë krehja e tyre nga jashtë, ngritja e tyre pak lart, pastrimi i tyre me xhel ose sapun dhe kalimi me një furçë rimeli që nuk e përdorni më dhe që e keni pastruar.

Për të aplikuar përbërjen, zgjidhni një penel me një hije pak më të lehtë se vetullat tuaja (kjo do t’u japë atyre më shumë natyrshmëri dhe nuk do të jetë e ngurtë) dhe kaloni mbi to sikur të vizatoni fije.

Bëni një penel shumë të trashë

© novick.maria.gmail.com/ Depositphotos , © zastavkin / Depositphotos

Peneli është një nga pjesët më të vështira të makijazhit. Kërkon rregull dhe një puls të mirë. Një nga gabimet më të zakonshme në këtë hap është të bësh një penel të trashë, pasi e bën qepallën të duket më e vogël dhe e mbyllur. Gjithashtu nuk rekomandohet të përcaktohet vija e poshtme ose të shtrihet qepalla. Prandaj, është më mirë të vizatoni një vijë shumë të hollë dhe të ngjitur mirë në qepallë.

Përdorni ngjyra shumë të forta dhe mat në buzë

©Deposiphotos,©Deposiphotos

Përdorimi i një buzëkuqi mat në hije si kafe, verë ose vjollcë e errët ju bën të dukeni të lodhura dhe më të moshuara, sepse nxjerr në pah shenjat e plakjes dhe largon harmoninë nga fytyra. Ajo gjithashtu shkakton një efekt të plasaritur që theksohet me kalimin e orëve.

Është më mirë të vendosni një shkëlqyes ose balsam – i cili u jep buzëve tuaja një pamje të hidratuar – me ngjyra ose një buzëkuq në tonet neutrale.

Zgjidhni buzëkuqët ndryshe nga toni juaj natyral i buzëve

© yurok.a / Depositphotos , © DmitryPoch / Depositphotos

Një gabim tjetër shumë i zakonshëm kur lyejmë buzët tona është të zgjedhim një ngjyrë që ndryshon shumë nga toni i lëkurës. Për shembull, duke përdorur një ton kafe kur kemi lëkurë shumë të hapur. Kjo mund të rezultojë në një pamje të panatyrshme dhe harmonike, veçanërisht kur jemi të lodhura.

Është e rëndësishme të merret parasysh ngjyra e lëkurës, syve dhe trashësia e buzëve. Ne e konsiderojmë të rëndësishme të rishikojmë këto gabime të zakonshme që shkaktojnë rezultate kundërproduktive. Grimi është një aleat i rëndësishëm për t’u dukur dhe ndjerë më mirë vetveten, prandaj duhet ta shfrytëzojmë sa më mirë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here