12 Këshilla Gatimi që Shefat e Restoranteve i Përdorin për të Fituar Kohë

0
314
©Depositphotos.com

Ata që gatuajnë shpesh e dinë që ndonjëherë të qenit në kuzhinë është një ferr i vërtetë: spërkatjet e vajit, djegiet e mishit dhe vezët që sapo keni blerë janë prishur.

Ne e duam kapërcimin e sfidave. Kjo është arsyeja pse ne kemi mbledhur truket e kuzhinës më të dobishme që do të ju kursejnë kohën dhe nervat dhe do të rrisin aftësitë tuaja.

Nëse po skuqni qofe, bëni një hapësirë në qendër. Kjo do të zvogëlojë kohën e gatimit.

©5minutoscreativos

Për të prerë një copë tortë të përsosur, vendosni thikën nën ujë të ngrohtë. Kjo do të parandalojë ngjitjen e tortës në teh.

©5minutoscreativos

Ngjitni një sprucator në një limon për të bërë një sprej me lëng limoni.

©5minutoscreativos

***Sa më e hollë të jetë lëkura e limonit, aq më i thartë është.

 

Për të skuqur në mënyrë të përsosur një salçiçe si brenda ashtu edhe jashtë, bëni prerje të vogla në të.

©5minutoscreativos

 

Një tortë e prerë nuk do të bëhet bajate nëse bashkoni feta buke në skajet e prera me kruese dhëmbësh.

©5minutoscreativos

Sa kohë duhet për të zier një vezë?

©5minutoscreativos

Është më mirë të ruash zarzavate të mbështjellura me fletë metalike – ato do të qëndrojnë të freskëta shumë më gjatë.

©5minutoscreativos

Për të gatuar proshutën e përsosur, vendoseni në një copë petë. Nxehni furrën në 204 ° C dhe piqeni për 12 minuta.

©5minutoscreativos

Për të ngrohur picën sikur sapo është gatuar, spërkateni me ujë përpara se ta fusni në furrë.

©5minutoscreativos

Prisni biftekun përgjatë kores. Kjo nuk do ta lejojë atë të prishet, dhe ju do të merrni feta perfekte.

©Depositphotos.com

Për të zhytur një biskotë të tërë në qumësht dhe për të mos i bërë gishtat tuaj pis, përdorni një pirun.

©Depositphotos.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here