14 Gjërat që Nuk Kanë Përse të Jenë në një Dhomë Gjumi

0
4838
©Depositphotos.com, ©pixabay

Çdo person kalon rreth 1/3 e jetës së tyre (ose edhe më shumë) në dhomat e gjumit, prandaj duhet të zbukurohen në një mënyrë të këndshme.

Ju ndoshta e keni provuar këtë ndjenjë kur keni hyrë në një hotel dhe keni menduar, “Uau, si e kanë bërë gjithë këtë?”

Ne mund t’ju ndihmojmë të ndiheni kështu gjatë gjithë kohës kur jeni në shtëpi. Ne rishikuam bloget e dizajnit (dhe më shumë) dhe një udhëzues të vogël mbi gabimet e shpeshta që ndodhin me dekorin e dhomës së gjumit të cilin mund ta lexoni më poshtë.

Ngjyra e purpurt, e kuqe dhe e bardhë

© nhanghibaokhanh123 / pxhere, © urban_light / pxhere

Ngjyrat kanë një ndikim në gjendjen shpirtërore dhe sjelljen e njerëzve. Me ngjyrën e duhur, është e mundur të bindeni të blini diçka, të ndiheni të sigurt ose të ju bëjnë të ndiheni nervozë. Pra, ngjyrat në dhomat e gjumit na tregojnë se si të ndihemi. Ngjyrat e heshtura na ndihmojnë të ndihemi të relaksuar. Kur zgjidhni midis ngjyrave mat dhe me shkëlqim, është më mirë të zgjidhni të parat. Besohet se ngjyra më e mirë për dhomën e gjumit është blu e thellë e ndjekur nga: jeshile e verdhe e zbehte dhe argjendi. Zgjedhjet më të këqija janë ngjyra e purpurt, e kuqe dhe e bardhë.

Shumë jastëkë

© unknown author / pxfuel, © depositphotos

Jastëkët e vegjël në shtrat na bëjnë të ndihemi komod, por në realitet, ato janë shumë problematikë. Thjesht mendoni për këtë: sa herë që duhet të shkoni në shtrat, duhet t’i mblidhni të gjitha, t’i vendosni diku dhe në mëngjes, t’i rregulloni bukur. Është shumë punë.

Për një gjumë të mirë, ju duhet vetëm një jastëk, prandaj hiqni qafe pjesën tjetër. Nëse doni një jastëk shtesë, kjo do të thotë që jastëku juaj është i gabuari dhe ndoshta jo mjaft i lartë.

Koshi i rrobave

© depositphotos

Së pari, çdo herë që shihni një grumbull rrobash të palara, truri juaj e merr atë si një detyrë që duhet ta zgjidhë sa më shpejt të jetë e mundur. Pra, mund të jetë e vështirë për ju të relaksoheni. Së dyti, këto rroba mund të mbajnë erë të keqe.

Dyshek i vjetër

Shumica e njerëzve nuk e dinë që dyshekët kanë periudhën e tyre të skadimit: zakonisht, janë 8-10 vjet. Dhe shumë njerëz ende flenë në të njëjtët dyshekë 30 deri në 40 vjeç.

Problemi është se një dyshek i vjetër mund të shkaktojë shumë probleme me shpinën. Do të jeni të lënduar dhe do të ndjeheni të lodhur në mëngjes. Përveç kësaj, nëse nuk e pastroni dyshekun tuaj rregullisht, ai do të jetë plot marimanga pluhuri. Sa më i vjetër një dyshek, aq më shumë insekte ekzistojnë brenda tij.

Llambë ose llambadar i ndritshëm

© unknown author / pxhere, © unknown author / pxhere

Një nga idetë më të këqija është një llambadar tamam mbi shtrat. Drita do të shkëlqejë mu në sytë tuaj dhe do ta bëjë të vështirë të relaksoheni. Do të jetë gjithashtu e pakëndshme të lexoni shtrirë në shtrat. Dritat perfekte për një dhomë gjumi janë 2 llamba në anët e krevatit.

TV

© Madhourses / depositphotos

Shumica prej nesh ka TV në dhomat e gjumit që na lejon të shikojmë filma dhe serialet tona të preferuara para se të flemë. Por një televizor i harruar ndezur lë një ndikim të keq në gjumin tuaj. Parandalon trupin tuaj nga gjumi i duhur.

Nëse nuk mund ta zhvendosni televizorin tuaj në një dhomë tjetër, mos e përdorni atë natën vonë.

Perde me ngjyrë të hapur

© depositphotos, © Duvan / wikimedia

Opsioni më i mirë për dhomën e gjumit janë perde me të vërtetë të rënda që mbulojnë plotësisht dritaret. Perdet e lehta dhe të holla lejojnë që drita të kalojë, kështu që do të jetë e vështirë për të fjetur, veçanërisht nëse ju pëlqen të bëni gjumë.

Është e rëndësishme të mos harroni për pozicionin e perdeve. Sa më të larta të jenë, aq më mirë. Përndryshe, muret mund të duken shumë të ulëta.

Vendosja e gabuar e tapetit

© pexels / pixabay, © depositphotos

Projektuesit kanë një rregull: qilimat e mëdhenj duhet të vendosen poshtë shtratit. Ideja është që kur të ngrihesh, të shkelësh mbi qilim, jo në dyshemenë e ftohtë.

Çarçafë të bërë nga pëlhura të trasha

© depositphotos

Nëse nuk doni të thyeni bankën, mos blini pëlhura tepër të trasha. Nëse shihni fletë me 1.000 ose më shumë TC (numërimi i fijeve – kritere universale që tregon sa e trashë është pëlhura), kjo është aq e mirë sa tregohet. Nuk ka nevojë të paguani më shumë. Kjo është me cilësi të lartë, pa marrë parasysh se çfarë mund të thonë prodhues të ndryshëm.

Jastëkët e qëndisur

© ErikaWittlieb / pixabay

Qëndisja është, sigurisht, e këndshme dhe e bën vendin komod. Por struktura nuk është e lëmuar, gjë që mund ta vështirësoje fjetjen. Gjithashtu, në mëngjes, jeni i detyruar të zgjoheni me modelin në fytyrën tuaj.

Dizajn identik

© depositphotos, © stevepb / pixabay

Kur të gjitha mobiljet blihen në një dyqan, nga i njëjti prodhues dhe kanë të njëjtin model, kjo do të thotë që pronari ka shije të keqe.

Shtrati shumë i ulët

© unknown author / pxfuel, © 139904 / pixabay

Sa më i lartë shtrati, aq më shumë besim keni. Përveç kësaj, nëse shtrati është i ulët, nuk ka hapësirë të mjaftueshme për të ruajtur gjërat nën të. Kjo hapësirë mund të përdoret për disa sirtarë me çarçafë.

Nuk ka mbështetëse në krevat

© unknown / pxhere, © englishjournalists / pixabay

Projektuesit thonë se shtretërit pa mbështetëse janë të njësoj si dritaret pa korniza. Dhoma e gjumit duket e papërfunduar.

Batanije që arrijnë në dysheme

© urban_light / depositphotos

Një batanije e përmasave të mëdha nuk e bën dhomën të duket më pikante, përkundrazi, e bën dhomën të duket e çrregullt. Përveç kësaj, nuk është shumë e këndshme të përdorësh një batanije që është shtrirë në dysheme.

Ju mund ta bëni pamjen më interesante duke përdorur ngjyrat. Nëse muret janë me ngjyra të forta, çarçafët duhet të kenë disa modele, dhe anasjelltas, nëse muret kanë modele, çarçafët duhet të jenë ngjyrë më të fortë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here