16 Objekte të Zakonshme që e Bëjnë Çdo Dhomë të Duket e Vogël

0
4672
©pexels,©pexels

Një ambient i brendshëm modern nuk garanton që vendi juaj do të jetë i rehatshëm. Gjithçka ka të bëjë me detaje më të vogla. Ndonjëherë, gjëra të thjeshta si perde, letër-muri ose një qilim mund të ndryshojnë përmasat e shtëpisë tuaj.

Me ndihmën e tyre, ju mund ta bëni dhomën tuaj vizualisht më të madhe ose më të vogël dhe mund të rregulloni edhe ndriçimin.

Ne zbuluam se cilat objekte e bëjnë dhomën vizualisht më të vogël së bashku me gjërat më të mira për t’i zëvendësuar ato.

Letër-muri e madhe

© pxhere.com

Printimi i madh në letër-muri tërheq shumë vëmendje dhe e bën një dhomë të duket më e vogël. Nëse dëshironi të keni efektin e kundërt, zgjidhni letër-muri me ngjyra më të çelëta dhe shtypje të vogla. Ajo reflekton më shumë dritë, dhe dhoma do të duket më e hapur dhe e ajrosur.

Raft i hapur i librave

©pixabay

Raftet e hapura të librave duken të zënë dhe të mbushur. Nëse dhoma juaj është e vogël, do të duket edhe më e vogël me to.

Projektuesi Kim Gordon thotë: “Provoni një pjesë që ka dyer në mënyrë që të mund të fshehni të gjitha gjërat tuaja.” Ende mund të lexoni të gjithë librat tuaj të preferuar, por mbajtja e tyre në një raft që shkon me skemën e ngjyrave të dhomës suaj do t’ju ndihmojë që dhoma juaj të duket shumë më e madhe.

Një divan në formë L

©unknown/imgur

Duket sikur të gjithë i duan divanët në formë L këto ditë, megjithatë, ato mund të kufizojnë rrjedhën e një hapësire dhe ta bëjnë një dhomë më pak funksionale. Divanët në formë L janë perfekte për krijimin e zonave në një hapësirë të madhe të hapur, por ato funksionojnë kundër jush kur një dhomë ka një paraqitje më të vogël.

Mbajtja e dekorit në nivelin e syve

© pxhere.com

Ju nuk mund ta kuptoni se mbajtja e gjithçkaje në nivelin e syve po krijon një iluzion të një hapësire më të vogël, pa marrë parasysh sa të ulëta janë tavanet tuaja. Por nuk është e vështirë për ta bërë tavanin të duket më i gjatë, dhe për këtë arsye, bëjeni dhomën të duket më e madhe.

“Raftet, dekorimet, të gjitha ato sende, i varin ato më lart se normalisht,” thotë projektuesi i brendshëm dhe i mobiljeve John Linden. “Kjo ndihmon për të tërhequr syrin lart drejt tavanit. Në një farë mënyre, kjo shton më shumë hapësirë. ”

Vendosja e gabuar e pasqyrës

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Sigurisht, ju mund të përdorni një pasqyrë për të parë veten, por vetitë e saj reflektuese mund të funksionojnë në avantazhin tuaj. Emma Pritchard, redaktore e revistës Country Living UK, rekomandon vendosjen e një pasqyre para një dritareje. Do të shtojë dritë natyrore që do ta bëjë dhomën tuaj të gjumit ose dhomën e ndenjes vizualisht më të gjerë.

Mobiljet në hyrje të një dhome

Një karrige që qëndron pranë derës mund të rrëmbejë një dhomë të gjallë, kuzhinë ose dhomë gjumi dhe ju mund të krijoni idenë që dhoma nuk është mjaft e gjerë. Nëse është e mundur, gruponi mobiljet masive kundër një muri. Kjo do të ndihmojë për të zmadhuar hapësirën dhe për të shtuar disa cm shtesë në dhomë.

Karriget dhe kolltukët ku nuk mund të shihni këmbët

© pxhere.com

Një divan ose një karrige që nuk mund t’i shihni këmbët duket më e rëndë. Të jesh në gjendje të shohësh këmbët e mobiljeve të tua mund të ndihmojë që dhoma juaj të duket më pak e rrëmujshme dhe të krijojë hapësirë më shumë për syrin.

Mobilje me shpinë të gjatë

© pxhere.com, © depositphotos.com

Një shtrat, një karrige ose një puf që nuk është shumë i gjatë do ta bëjë një dhomë të duket më e gjerë. Në një dhomë gjumi, një shtrat i ulët në një stil aziatik do të jetë i përshtatshëm. Për një dhomë të gjallë, zgjidhni karrige me një shpinë jo shumë të gjatë (por të rehatshme) pasi ato do ta bëjnë hapësirën tuaj të duket më e hapur.

Perde të trasha

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

Perde të trasha të bëra nga sateni ose kadife e bëjnë tavanin të duket më i ulët dhe duket se ndërtojnë një mur të padukshëm në dhomë. Për më tepër, ato thithin dritën që vjen nga dritarja. Pëlhura me lule, të lëmuara, si liri, do ta bëjnë brendësinë më të gjallë.

Një batanije e errët ose me shumë ngjyra në mobiljet e buta

©pexels,©pixabay

Ngjyrat e errëta e bëjnë hapësirën vizualisht më të vogël. Ky rregull gjithashtu funksionon me mbulesa për mobilje (veçanërisht me tapiceri me ngjyrë të çelur). Një batanije e errët do ta privojë dhomën nga lehtësia dhe do ta bëjë atë vizualisht më të ngushtë. Një mbulesë me shumë ngjyra do të sigurojë të njëjtin efekt. Ngjyrat e lehta do të rrisin madhësinë e dhomës.

Një tapet i vogël afër një divani ose krevati

Është kaq bukur të shkelësh një tapet të ngrohtë në mëngjes pasi të zgjohesh, veçanërisht nëse jeton në një klimë të ftohtë. Kur zgjidhni këtë detaj të brendshëm, është e rëndësishme të mendoni për madhësinë e tij. Një tapet i vogël e bën brendësinë më të copëzuar dhe ngushton hapësirën.

Për të shmangur këtë efekt, duhet të zgjidhni një qilim që do të jetë mjaftueshëm i madh ose të mos e vendosni fare. E gjithë pjesa e mobiljeve, ose vetëm këmbët e saj të përparme, duhet të qëndrojnë në qilim. Ngjyrat e lehta në gjëra të tilla si letër-muri ose perde gjithashtu do të krijojnë iluzionin e një hapësire më të madhe.

Lodra të mëdha

©pexels

Lodrat e mëdha të mbushura si arushët e kuq shtojnë bukurinë në shtëpinë tuaj, por ato zënë shumë hapësirë të çmuar. Lodrat tërheqin shumë vëmendje kështu që nuk mund ta shihni më brendësinë. Nëse shtëpia juaj nuk është vërtet e madhe, por keni fëmijë, mbajini lodrat në shporta ose kuti të lezetshme.

Ventilatorët e tavanit

©Depositphotos.com

Mbajtja e shtëpisë tuaj të freskët dhe bërja e hapësirës tuaj të duket më e madhe nuk ka pse të përjashtohejë reciprokisht. “Ventilatorët e tavanit shtrembërojnë dhomën jashtëzakonisht dhe krijojnë hije pa marrë parasysh se ku jeni”, thotë Mary Graham.

Llambat 

©pixabay

Vetëm llambat e tavanit mund të mos jenë të mjaftueshme për të ndriçuar hapësirën tuaj pasi krijojnë një çekuilibër. Ndërsa këto llampa mund të ndriçojnë tavanin tuaj me shkëlqim, ato ofrojnë pak dritë në pjesën tjetër të dhomës, duke e bërë atë të duket e vogël dhe e errët. Është më mirë të zgjidhni lloje të ndryshme të llambave që sigurojnë ndriçim të barabartë.

Mobiljet që qëndrojnë përballë murit

©Depositphotos.com

Pronarët e apartamenteve të vogla shpesh përpiqen të shtyjnë mobiljet e tyre pas mureve. Kjo duket logjike, por mund të mos japë rezultatin që pritet. Nëse rregulloni të gjitha mobiljet përballë mureve, në dhomë do të mungojnë elementet që zbukurojnë hapësirën.

Dizajnerja e brendshme Anne Hepfer ofron një zgjidhje të thjeshtë për këtë problem. “Provoni të vendosni mobiljet larg mureve. Mund të duket kundërintuitive, por për ta bërë një dhomë të gjallë dhe të duket më e madhe, mos i shtyni mobiljet ngjitur mureve”, thotë ajo.” Në vend të kësaj, vendosni mobiljet larg mureve për të krijuar një ndjenjë më të mirë ekuilibri në hapësirë.

Tavan i shtrirë

© depositphotos.com

Tavanet e zgjatura janë rezistente ndaj konsumit, janë të lehtë për t’u instaluar dhe gjithashtu kanë një gamë të gjerë ngjyrash. Sidoqoftë, tavanet e tilla kanë një pengesë të konsiderueshme që duhet të merrni parasysh kur rinovoni ose blini një shtëpi – ato e bëjnë dhomën më të vogël, jo vetëm vizualisht, por edhe praktikisht.

Kur instalohet, lartësia e dhomës zvogëlohet në varësi të teknikës dhe materialit, i cili mund të jetë kritik për një apartament të vogël. Nëse tavani ka disa nivele, kjo do ta bëjë dhomën të duket edhe më e vogël.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here