5 Mënyra për të Hequr Xhelin e Thonjve në Shtëpi

0
230
©Depositphotos.com

Çfarë të bëni nëse keni nevojë të heqni qafe manikyrin e thonjve, por nuk keni gjëra të zakonshme në dorë për ta bërë atë?

Duhet të eksperimentoni. Për shembull, manikyri i zakonshëm mund të hiqet lehtësisht me acid limoni ose vaj luledielli, ndërsa detergjenti për larjen e enëve dhe kripa e tryezës mund të heqin llakun e xhelit.

Ne do t’ju tregojmë disa mënyra të provuara për të hequr manikyrin e thonjve, edhe nëse nuk e keni produktin specifik për këtë procedurë.

Detergjent për larjen e enëve dhe kripë

© Ideas in 5 minutes

Çfarë do t’ju duhet:

 • detergjent për larjen e enëve
 • kripë
 • shkop portokalli
 • tas qelqi ose qeramike

Procedura: Hidhni ujë të ngrohtë në një tas, më pas shtoni disa pika sapun të lëngshëm dhe 1 lugë çaji kripë. Përziejini. Vendosni duart në tas për 15 deri në 20 minuta. Hiqni manikyrin me një shkop portokalli. Përsëriteni procedurën nëse është e nevojshme.

Peceta manikyri

© Ideas in 5 minutes

Çfarë do t’ju duhet:

Procedura: Përdorni një pecetë për të hequr shtresën e sipërme të xhelit. Vendosni vazelinë ose një krem të yndyrshëm në lëkurën rreth thoit. Merrni një qese që përmban një pastrues pastrues xhel dhe vendoseni në gishtin tuaj. Përsëriteni me thonjtë e tjerë dhe prisni 15 minuta. Pastaj hiqni qeset nga thonjtë dhe hiqni shtresën me një shkop portokalli. Hiqni mbetjet me një limë. Përsëriteni procedurën nëse është e nevojshme.

Letër alumini dhe produkt acetoni

© Ideas in 5 minutes

Çfarë do t’ju duhet:

 • pastrues i manikyrave me aceton
 • copa pambuku
 • fletë metalike
 • limë
 • vazelinë ose krem yndyre

Procedura: Përdorni një limë për të hequr shtresën e sipërme të llakut të xhelit, lyejini duart me vazelinë ose krem me yndyrë. Pastaj, prisni copa që kanë formën e thonjve nga disqet e pambukut, lagni pambukët me bollëk dhe pastaj aplikojini ato në thonj. Merrni letrën e aluminit, priteni atë në copa të vogla dhe mbështillni thonjtë me to në mënyrë që ana e shkëlqyeshme të jetë brenda. Lëreni të veprojë për 15 deri në 20 minuta, duke fërkuar thonjtë herë pas here. Hiqni petëzën duke e tërhequr derisa të dalë nga thoi. Përsëriteni nëse është e nevojshme.

Produkt acetoni pa mbështjellje

© Ideas in 5 minutes

Çfarë do t’ju duhet:

 • produkt me aceton
 • shkop portokalli
 • 2 tasa me madhësi të ndryshme (qelqi ose qeramika)
 • limë
 • vazelinë ose krem vaji dhe krem hidratues për duar

Procedura: Hidhni ujë të nxehtë në një enë të madhe, më pas vendosni një enë më të vogël në të dhe mbusheni me aceton. Limoni sipërfaqen e thonjve tuaj. Lyejini duart me vazelinë ose krem yndyre dhe zhytini në enë me aceton për 10 deri në 15 minuta. Pastaj përdorni një shkop portokalli për të hequr manikyrin. Më në fund, vendosni një sasi të kremit hidratues në duart tuaja.

Si të kujdeseni për thonjtë tuaj pasi keni hequr xhelin

 • Shkurtoni thonjtë tuaj, pastaj përdorni një limë të butë për të rrumbullakosur pak skajet.
 • Mos harroni për hidratimin: fërkoni thonjtë tuaj me vaj kutikulash dy herë në ditë dhe më pas vendosni kremin hidratues.
 • Për disa javë, mos e prisni kutikilat: ajo mbron thoin në rritje, duke e lejuar atë të rritet i fortë dhe i shëndetshëm.

Për disa javë, hiqni shtresën edhe nga manikyri i zakonshëm i thonjve dhe thjesht aplikoni përbërës forcues në thonjtë tuaj. Sigurohuni që të thani duart pas larjes dhe të vishni doreza të ngrohta nëse është ftohtë jashtë për të shmangur lëkurën e copëtuar.

Si të hiqni smaltin e zakonshëm me mjete të improvizuara

© Ideas in 5 minutes

Vendosni lëng limoni në një copë pambuku dhe fërkojeni atë derisa të hiqet lustruesi.

Vendosni vaj luledielli në thonjtë tuaj dhe prisni 15-20 minuta, pastaj hiqni shtresën me një pambuk.

Spërkatni llak ose deodorant në një pambuk derisa të ngopet mirë. Pastaj, pa pritur që të thahet, pastroni menjëherë thonjtë tuaj me të. Pas kësaj, lani duart mirë dhe vendosni një krem hidratues.

Përzieni ujë të gazuar dhe uthull pak të ngrohur në një enë plastike ose qelqi. Më pas zhytni gishtat në të për 5 minuta. Më pas, lani duart, thajini dhe hiqni manikyrin me një shtupë të thatë pambuku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here