7 Arsye për të Filluar Mëngjesin me Një Lugë Vaj Ulliri Esëll

0
2028
©Depositphotos,©Depositphotos

Shumica prej nesh përdorin vaj ulliri si një vaj gatimi, por në fakt pirja e tij do t’ju lejojë të merrni përfitime maksimale.

Është i njohur për efektet e tij pozitive, por mrekullitë që mund të bëjë për trupin tuaj shkojnë shumë përtej kësaj.

Ne e kuptojmë se ideja për të pasur një lugë gjelle vaj me stomak bosh mund të mos tingëllojë shumë tërheqëse, por ka kaq shumë efekte mahnitëse për trupin tuaj, sa ia vlen ta provoni.

Shndërron lëkurën tuaj.

© Shutterstock.com

Vaji i ullirit është një përbërës thelbësor në shumë produkte kozmetike dhe mund të jetë me përfitim edhe për lëkurën tuaj si pjesë e dietës suaj. Zvogëlon skuqjen dhe ënjtjen dhe mund ta mbajë larg rrudhat e fytyrës tuaj falas për më gjatë. Vaji i ullirit ka veti të fuqishme antibakteriale dhe shërben si dezinfektues natyral.

Mund të ju ndihmojë të humbni peshë.

© Shutterstock.com

Shumë studime kanë treguar se ndjekja e një diete mesdhetare, e cila është e pasur me vaj ulliri, ka një efekt pozitiv në peshën e trupit. Më shumë se 180 njerëz morën pjesë në një studim 3-vjeçar që provoi se konsumimi i vajit të ullirit i ndihmoi ata të humbnin peshë.

Është i mirë për trurin tuaj.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Të konsumosh rregullisht vaj ulliri ndihmon për të hequr grumbullimet e pllakave brenda qelizave të trurit tuaj. Këto pllaka mund të shkaktojnë sëmundjen e Alzheimerit, sëmundjen më të zakonshme mendore në botë.

Njerëzit që konsumojnë rregullisht vaj ulliri kanë një kujtesë më të mirë se ata që mbajnë një dietë me pak yndyrë.

Mbështet shëndetin tuaj të kockave.

Elementët gjurmë në vajin e ullirit mund të ndihmojnë njerëzit që vuajnë nga artriti reumatoid. Kjo funksionon më mirë kur kombinohet me vajin e peshkut, një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3. Përbërjet që gjenden në vajin e ullirit ekstra të virgjër përmirësojnë forcën kapëse të duarve, dhimbjen e kyçeve dhe ngurtësinë e mëngjesit që shkaktohen nga artriti.

Zvogëlon inflamacionin.

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Pasurimi i dietës tuaj me vaj ulliri dhe ushqime të tjera me acide yndyrore omega-3 zvogëlon inflamacionin në trup. Kjo, nga ana tjetër, mund të ndihmojë në parandalimin ose shërimin e gjendjeve të ndryshme të lëkurës të shkaktuara nga inflamacioni.

Është i mirë për shëndetin e zorrës.

Disa lloje bakteresh që jetojnë në stomakun tuaj mund të shkaktojnë ulçera të stomakut. Vaji i ullirit është provuar se lufton bakteret dëmtuese, disa prej të cilave janë rezistente ndaj antibiotikëve. Vetëm 30 gram vaj ulliri ekstra të virgjër në ditë mund të shkatërrojë bakteret e dëmshme në më pak se 14 ditë.

Mban nën kontrollon sheqerin në gjak.

© Depositphotos.com

Vaji i ullirit ekstra i virgjër mund të jetë sekreti për uljen e glukozës në gjak. Ai mbron trupin tuaj nga diabeti tip 2, dhe mund të zvogëlojë rrezikun e tij me mbi 40%.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here