7 Mënyra për t’i Hequr Milingonat nga Shtëpia Njëherë e Mirë

0
292
©Depositphotos.com

Nëse futen në shtëpinë tuaj, milingonat mund t’ju shkaktojnë shumë probleme, të tilla si prishja e mobiljeve, ushqimit dhe madje edhe të ju kafshojnë. Ne do t’ju tregojmë disa metoda efektive për t’i hequr qafe ato në mënyrë të natyrshme dhe të sigurt.

Vaj esencial i gjetheve të kanellës

©Depositphotos.com

Zhytni topa pambuku ose disqe me vaj esencial të fletës së kanellës. Vendosni copat e pambukut atje ku keni parë milingonat.

Spec

©Depositphotos.com

Mbushni një enë ku mbani erëzën me spec me piper të zi ose të kuq (cayenne).

Spërkateni atë në bazat e pragjeve të dritareve, zonave nën pajisje dhe sipërfaqeve të tjera ku milingonat drejtohen.

Vaj esencial mente

©Depositphotos.com

Vendosni 10 deri në 20 pika vaj esencial mente në 2 gota ujë. Spërkatni këtë zgjidhje në bazat dhe pragjet e dritareve në shtëpinë tuaj. Lëreni të thahet.

Përsëriteni procedurën dy herë në ditë.

Portokall

©Depositphotos.com

Hidhni një gotë ujë të ngrohtë mbi disa lëvore portokalli. Bëni një pastë duke bluar përbërësit në një blender. Vendosni pastën në vendet ku milingonat mund të futen në shtëpinë tuaj.

Uthull tryeze

©Depositphotos.com

Hidhni 1/4 filxhan uthull dhe 1/4 filxhan ujë në një shishe spërkatëse. Shkundni mirë përzierjen dhe spërkateni direkt në milingona. Ju gjithashtu duhet të spërkatni përgatitjen në bazat, pragjet e dritareve dhe dyert. Përsëriteni procesin çdo disa ditë derisa të mos ketë më insekte në shtëpi.

Kafe

©Depositphotos.com

Mbani pak llum kafeje pasi ta pini. Ndërsa terrenet janë të lagura, vendosini ato në enët e ushqimit të kafshëve dhe sende të tjera që tërheqin vëmendjen e milingonave.

Shpërlajini pasi të thahen.

Sode buke + sheqer krem

©Depositphotos.com

 

Përzieni 1 pjesë sodë buke dhe 1 pjesë sheqer krem në një tas. Vendosni kapakë ose pjata të vogla me përzierjen atje ku keni parë milingonat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here