8 Mënyra për të Kufizuar Sheqerin që Fusim në Trupin Tonë

0
1386
©Depositphotos, ©Depositphotos

Konsumi i tepërt i sheqerit është lidhur me disa probleme shëndetësore dhe shumë njerëz po kërkojnë mënyra efektive për të zvogëluar konsumin e tyre të këtij produkti.

Një detoks prej sheqerit mund të jetë një proces sfidues, prandaj ne vendosëm të ndihmojë lexuesit tanë duke ndarë 8 këshilla që do të ndihmojnë në lehtësimin e dëshirave për sheqer dhe do ta bëjnë më të butë kalimin në një dietë pa sheqer.

Mbani në mend se është gjithmonë më mirë të konsultoheni me një mjek para se të ndryshoni dietën tuaj në rast të simptomave të pakëndshme ose efekteve anësore.

Bëni një plan ushqimi dhe bëjeni të lehtë

  • Eliminimi i të gjitha sendeve me sheqer menjëherë mund të shkaktojë simptoma të pakëndshme si lodhje, nervozizëm, konfuzion mendor dhe dhimbje koke, kështu që është më mirë të mos bëni dietë para ndonjë ngjarje të madhe ose stresuese në jetën tuaj.
  • Mos harroni se trupit tuaj do t’i duhet pak kohë për t’u përshtatur me dietën e tij të re, kështu që merreni lehtë dhe dëgjoni reagimet e trupit tuaj. Mos prisni që trupi juaj të “pranojë” mënyrën tuaj të re të jetesës menjëherë. Nëse normalisht hani shumë sheqer, zvogëlimi i tij mund të jetë mjaft i vështirë sepse nuk dini çfarë opsionesh të tjera ushqimore keni.
  • Është e rëndësishme t’i përmbaheni planit tuaj të vaktit dhe të hani para se të ndiheni shumë të uritur. Përndryshe, mund të jetë më e vështirë të shmangni tundimin për të pirë një pije të gazuar që përmban shumë sheqer.

Ekzaminoni me kujdes produktet që zakonisht konsiderohen “të shëndetshme”

Shumë produkte ushqimore të tilla si lëngje frutash, drithëra dhe kos që janë shënuar “të shëndetshëm” mund të përmbajnë një sasi të mirë sheqeri. Prandaj, gjithmonë lexoni me kujdes etiketën ushqyese dhe shmangni produktet që kanë të gjitha llojet e sheqerit dhe ëmbëlsuesve artificialë në listën e përbërësve të tyre. Mos harroni se mjalti, shurupi i misrit, shurupi i panjës dhe melasa gjithashtu duhet të shmangen.

Përcaktoni burimet kryesore të sheqerit që konsumoni

©Depositphotos, ©Depositphotos

Gjetja se nga cilat produkte merrni më shumë sheqerna do t’ju ndihmojë t’i zëvendësoni ato me alternativa më të shëndetshme pa sheqer. Për shembull, mund të zgjidhni çajin matcha, ujë me pak lëng frutash, ujë kokosi ose lëng perimesh të bërë me përbërës me pak sheqer në vend të lëngjeve të frutave me sheqer.

Zbuloni shije të reja

Ndalimi i sheqerit mund ta bëjë dietën tuaj të re të duket e hirtë dhe e mërzitshme. Me kalimin e kohës, receptorët e shijes do të bëhen më pranuese dhe do t’i ndjeni aromat më mirë. Por tani për tani, eksperimentoni dhe përdorni erëza dhe kombinime të ndryshme ushqimore për ta bërë shijen tuaj më pak të mërzitshme dhe për të lehtësuar dëshirat tuaja për sheqer. Për shembull, përdorni kanellë, xhenxhefil, ose ekstrakt vanilje për të shtuar më shumë aromë në pjatat tuaja.

Zgjidhni yndyrna të shëndetshme

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Për të ndihmuar në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak, zgjidhni produktet që përmbajnë yndyrna të shëndetshme. Arrat, avokadot, peshku, vajrat dhe ullinjtë janë mundësi të shkëlqyera. Këto produkte do t’ju mbajnë të ngopur dhe plot energji, duke e bërë më të lehtë t’i përmbaheni dietës tuaj.

Mblidhni ushqime të shëndetshme

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Pavarësisht se sa të vendosur jeni, ndonjëherë mund të mos i përmbaheni orarit tuaj të ngrënies ose të dëshironi një pije me gaz me shumë kalori. Është e rëndësishme të përgatiteni për këtë para kohe dhe të keni ushqime për t’ju ndihmuar të përkëdhelni veten dhe të ndiheni më mirë.

Zgjidhni produkte pa sheqer që ju pëlqejnë. Këtu janë disa opsione të shëndetshme:

  • arra;
  • kokoshka të kripura;
  • guakamole;
  • qiqra të pjekura.

Flini mjaftueshëm dhe mos harroni të bëni stërvitje

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Mungesa e gjumit ndikon në hormonet që rregullojnë oreksin tuaj, duke ju bërë të dëshironi ushqime me shumë sheqer. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të bëni një gjumë të mirë nëse dëshironi të luftoni simptomat e tërheqjes së sheqerit.

Ushtrimi ndihmon në rritjen e niveleve tuaja të energjisë dhe zvogëlimin e simptomave që lidhen me zvogëlimin e sheqerit, të tilla si lodhja dhe dëshira për sheqer. Edhe një periudhë e shkurtër e aktivitetit fizik, siç është një shëtitje 15 minutëshe, mund të ndihmojë në uljen e dëshirave për sheqer.

Ndryshoni mënyrën tuaj të të menduarit

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Shpesh ne mendojmë për ushqimet me sheqer si një shpërblim, por për sa i përket shëndetit, nuk është kështu. Provoni të ndryshoni mendje për të parë një dietë pa sheqer më shumë si një akt të vetë-kujdesit sesa ndëshkimit. Mundohuni të hani me kujdes për të përjetuar me të vërtetë të gjitha aromat dhe të shijoni ushqimin tuaj.

Përqendrohuni në ushqimin që duhet ta shijoni me të vërtetë pa menduar për sheqerin.

Jini të mirë me veten tuaj dhe nëse ndiheni sikur keni filluar të dëshironi shumë sheqer, mendoni për një produkt ushqimor që mund ta zëvendësoni për të. Për shembull, mund të shtoni më shumë manaferra në ushqimin tuaj për ta bërë atë më të ëmbël pa konsumuar shumë sheqer.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here